31/03/2017 | Yazar: Ali Özbaş

Bu hafta vizyona girecek olan ‘Ah-ga-ssi’, erkeklerin efendi, kadınların köle olduğu birliktelikleri erdem olarak sunanların, ‘dünyada hiçbir kadın tecavüzden zevk almaz’ isyanıyla zincirlerini kırarken, izleyiciyi de sarsıyor.

Bu hafta vizyona girecek olan “Ah-ga-ssi”, erkeklerin efendi, kadınların köle olduğu birliktelikleri erdem olarak sunanların, “dünyada hiçbir kadın tecavüzden zevk almaz” isyanıyla zincirlerini kırarken, izleyiciyi de sarsıyor.

Hizmetçi/Handmaiden/Ah-ga-ssi, 2.5 saate yaklaşan süresine rağmen, hiçbir anında sıkmayan, aksiyon filmi olmamasına rağmen heyecanını ve ritmini kaybetmeyen, üç bölüm halinde sunduğu öyküsünün kimi yerlerini tekrar tekrar anlatırken bile gizemini sonuna kadar korumayı başaran çok keyifli bir film.

1930’larda geçen film, Sook-hee’nin, Lady Hideko’nun özel hizmetçisi olmak için seyahati ile başlıyor. Gecenin bir vaktinden vardığı, zenginliği ile baş döndürücü, İngiliz ve Japon mimarisinin birleşimi şatoda, sinirleri bozuk olduğu için sürekli çığlıklarla uyanan Hideko’nun hizmetçisi olmakla kalmayacak, yatak arkadaşı, sırdaşı, yol göstereni, kurbanı, ortağı da olacaktır. Bunca şeyi olması kafa karıştırmasın. Filme yayılan durumlar, bölümlerin bitişi, sonraki bölümde hikâyenin anlatılışı ile iki baş kadın karakter sürekli şaşırtıyor ve saf ve kandırılan kurbandan, kötülükler prensesine, dolandırıcıdan saf kurban rolüne atlayıveriyor.

Hideko’nun eniştesinin kütüphanesi sonradan içeriğini ve kullanılış şeklini öğrendiğimizde rahatsız etse de, kıskandırmıyor değil.

Evin kâhyası Sook-hee’ye hizmetçilerin yemek çubuğu gibi olduğunu, varlıklarının pek önemsenmediğini, ancak yokluklarında büyük sıkıntı yaşandığını söyler. Hizmetçilik önemlidir, olmazsa olmazıdır hayatın ona göre.

Erkeklerin efendi, kadınların köle olduğu birliktelikleri erdem olarak sunan, tecavüzlerle zevk dolu anlar yaşayan kadınların anlatıldığı kitaplara servet ödeyenlere “dünyada hiçbir kadın tecavüzden zevk almaz” isyanıyla zincirlerini kırarken, izleyiciyi de sarsıyor kahramanlarımız.

Kore sineması film severlerin zaten yakından takip ettiği bir sinema. Başarılı örnekler arasında bu filme de yer açın.


Etiketler: kültür sanat
Telegram