07/10/2009 | Yazar: Umut Güner

Habertürk’ün haberine göre, ‘İzmir Emniyeti’ne iki ay önce iki kamyon şoförü tarafından bir ihbar mektubu gönderildi.

Habertürk’ün haberine göre, ‘İzmir Emniyeti’ne iki ay önce iki kamyon şoförü tarafından bir ihbar mektubu gönderildi. İsmi açıklanmayan kamyon şoförlerinin ihbar mektubunda, ilçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memurunun eşcinsel olduğu ve kendisine işi düşen kamyon şoförleriyle ilişkiye girdiği iddia ediliyordu. Bunun üzerine İzmir Emniyet yetkilileri eşcinsel olduğu öne sürülen polis memuruyla ilgili gizli bir soruşturma başlattı. Soruşturmada evli ve çocuk sahibi olan polisin eşcinsel olduğu yönünde arkadaşları arasında da konuşmalar olduğu tespit edildi. Elde edilen bilgiler üzerine eşcinsel olduğu iddia edilen polis memuru açığa alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, konunun çok yönlü olarak araştırıldığını ifade etti.’

Emniyet Müdürlüğü yetkilerine sormak istiyoruz: İmzasız mektupların hepsini bu kadar ciddiye alıyorlar mı? Yoksa eşcinsellik söz konusu olduğunda hiç kimseye göz açtırmamak için mi bu kadar özensiz davranıyorsunuz.
 
Daha önce Karabük’te eşcinsel olduğu ortaya çıkınca istifaya zorlanan polisin maruz bırakıldığı bu durumu görmeyip eşcinsel olmasına dair açıklama yapan Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Derneği Başkanı Hasan Yücesan, eşcinsel meslektaşlarını görmezden gelmek, yok saymak yerine neden sahip çıkmıyor? Eşcinsel ve Polis kelimeleri yan yana geldiğinde ortalığı ayağa kaldıran Yücesan, polisler uyuşturucu operasyonu ile ilgili haber çıktığında neden tepki göstermiyorlar. Polisin adını eşcinsellikle anılmıyor ama uyuşturucu ile anılabiliyor mu?
 
Eşcinsellerin çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar neden ‘skandal’, ‘olay’ gibi sansasyonel bir şekilde sunuluyor. Bu haberlerde cinsel yönelim ayrımcılığı ve ihlal edilen haklara medyamız neden ilgilenmiyor? Haber sadece ‘bir polisin gey olması mı?’ yoksa ‘gey polislerin çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların’ haber değeri yok mu? Eşcinselin polis olması skandal değildir. Eşcinsellerin polis olmasına engel olan, polis eşcinsellere yönelik ayrımcı uygulamalar skandaldır.
 
Kaos GL Derneği olarak, Çalışma Hayatında Cinsel Yönelim Ayrımcılığını izliyoruz ve raporlaştıracağız. Bu çalışma kapsamında çalışma hayatı alanında cinsel yönelim ayrımcılığına uğrayan kadın ve erkek memur ve işçileri Kaos GL ile iletişime geçmeye davet ediyoruz.
 

Etiketler: insan hakları
nefret