24/11/2020 | Yazar: Oya Özgün Hazan

Her şey geçmişin NBA’deki ünlü basketbol yıldızı Dwayne Wade’in trans kızının ailesine açılma seremonisiyle başladı…

Mike Tyson transfobiye savaş açtı: Wade ailesi çocuklarına sahip çıktı, Rapçi Boosie Badazz’in transfobisi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

O zamanları Baba Wade “Bir gün okuldan eve dönüşünde Zaya yanımıza geldi ve ‘sizinle konuşmak istiyorum artık gerçek beni yaşamak istiyorum, gizlenmek istemiyorum, bu yolda adım adım ilerleyeceğim’ dedi. Bana, ‘artık she/her zamirleriyle anılmak istediğini’ ve kendisine ‘Zaya olarak seslenilmesini’ istediğini söyledi.” diye aktarıyor.

Ardından Baba, Anne Gabrielle Union ile konuştuktan sonra kızının takipçilerine mesaj verdiği bir de şu videoyu paylaştı:

https://www.instagram.com/p/B8b_kpcH7F3/

Bu video sonrası Amerika’nın popüler rap müzik simalarından Boosie Badazz nedendir bilinmez Zaya’ya ağza alınmayacak küfürler ve hakaretler dolu bir video çekti ve aileye ateş püskürdü.

https://www.vladtv.com/article/260778/boosie-to-dwyane-wade-dont-cut-your-transgender-childs-d-off

Bu video sonrasında ardı arkası kesilmeyen eleştiri yağmuruna tutuldu ünlü rapçi. Ama transfobik açıklamalarına ara vermedi ve ABD’nin önemli program ekiplerinden Baller Allert’a bir röportaj vererek nefret söylemi içeren tutumunu sürdürdü.

https://www.youtube.com/watch?v=pEEWtTvvlsE

Sonraki günlerde Boosie Badazz kendisinin de büyük hayranı olduğu Mike Tyson’ın Reality Show’u “Hotboxin’ With Mike Tyson” programına konuk oldu.

Boosie Badazz burada hayatının şokunu yaşadı. Kendisine arka çıkmasını beklediği ve büyük hayranı olduğu ünlü boksçudan ilk nakavtı programda eşcinsellerle ilgili fobizm kokan yorumlar yaparken aldı ve Tyson, Badazz’in ilk olarak sözünü “Anlaşıldı ki program boyunca senin çeneni ara sıra kapatmam gerekiyor” diyerek kesti.

https://heatnation.com/wp-content/uploads/2020/10/mike-tyson-boosie-badazz-e1603815428576.jpg

Tyson, genellikle halk arasında konuşulan klasik bir anlayışı dillendirerek yani “bir insan eşcinsellere, LGBTİQ’lara karşı fevri derecede fobikse bu davranış biçimi öncelikle onda kendi eşcinselliğini bastırma eğiliminden kaynaklanıyor olabilir.” stereotipini sergilercesine programda Badazz’e “eşcinsel olma ihtimalin var mı?” diye sordu. Rapçi Badazz bu iddiayı reddederek tartışmalara neden olan küfürlü video paylaşımı hakkında kendini şu şekilde savundu:

“Belki 18, 19 yaşında bir yetişkin olsaydı bu yorumu yapmazdım ama bu videoyu çekerken 12 yaşında bir çocuğun böyle bir karar veremeyeceğini hissettim. Kötü bir niyetle bu yorumları yapmadım.”

Ancak gel gelelim ki kazın ayağı o kadar basit değil. Baller Allert’ta biliyoruz ki muhabirin daughter (kız çocuk) kelimesiyle çocuğa hitap ederken sorduğu soruya karşılık Badazz onu düzelterek son(erkek çocuk) diye soruya karşılık vermişti. Ve diğer paylaşımlarında da üstüne basa basa kadın zamiri kullanmak yerine erkek zamire karşılık gelecek kelimeyi kullanmayı tercih etmişti.

Boosie Badazz’ın kendini bu argümanlarla ortaya koyması karşısında ise Mike Tyson’ın sorduğu soru oldukça çarpıcıydı.

“Biz kimiz ki başkasının hayatı hakkında yorum yapma tasarrufunda bulunabiliyoruz? Başkasının hayatı hakkında yorum yapabileceğini düşündüren sana ne oldu?”

Rapçi Badazz, “Annem de sizinle aynısını söyledi, herkesi karşıma almış noktadayım ancak ben sözlerimin arkasındayım” diyerek programdan ayrıldı.

Tyson ise ardından “Hayatta bazen ben de Badazz gibiydim ancak sonra olgunca düşündüğümde kendimi sorguladım ve yanlış yaptığımın farkına vardım” diye konuşarak programı sonlandırdı.

ABD’de büyük ses getiren program sonrası 38 yaşındaki baba Wade efsane boksör Mike Tyson’ın söylediklerini takdirle karşıladı.

Pandemide ara sıra Tyson’la irtibat kurduğunu ve kendisiyle iyi birer arkadaş olduğunu ifade ederek “Mike hiçbir zaman mükemmel olmaya çalışmadı, içinde bulunduğu dünyayı yaşadığı hayatı sürerken öğrendi. Daima erdemin, eğitimin ve zekânın peşinden koştu. Sorgulayarak hayatını şekillendirdi” dedi.

“Hayatta herkesin kendi yolunu çizmesine fırsat tanımak lazım. Herkesin kendi yolculuğuna çıkmasına izin vermemiz lazım. Ben Zaya hakkında ne çevremden birine, ne akrabalarıma ne de sevdiklerime onun hissettikleri hakkında en ufak bir şey dedim, çünkü birbirimizin kalplerimizdekini bilemeyiz. Bu yüzden Zaya’yı da kimse onun hissettiğinden daha ötesinde bilemez. Anneme söylediğim tek şey onun için tanrıya dua et anne’ demek oldu.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Çocuklarının aldığı kararı bir video ile kutlayan çiftin videosunda Union şunları söyledi: “Tam olarak kim olduğunu, ne olduğunu, kim olmak için doğduğunu bilen bir kızımız var, bunun ne kadar gurur verici olduğunu anlatamam. Var olmak için izin istemiyor.  Müthiş bir ilham kaynağı. Yaşam kaynağı.”

Baba Wade de onu desteklercesine şöyle konuştu: “İlhamımı çocuklarımdan alıyorum. Bize bakışları, bize liderlik ruhuyla bakışları, bize önderlik etmeleri, kararlarıyla bizlere cesaret vermeleri…”

Ek bir bilgi vermek gerekirse kısa bir süre önce Wade ve eşi Gabrielle Union, TIME dergisinin 2020'nin En Etkili 100 Kişisi olarak seçildiler.

https://media3.s-nbcnews.com/j/newscms/2020_11/1546595/dwyane-wade-daughter-red-carpet-debut-today-main-200309_0311e1bbae0198c5a7d022647cffa426.fit-2000w.jpg

Haber sonu ek video:

https://www.youtube.com/watch?v=4ExrS4jdtIA  (Bir başka rap sanatçısı Cardi B’nin desteği ve program konuklarından birinin siyahi muhafazakârlığı üstüne söyledikleri)

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, dünyadan
bülten