27/09/2021 | Yazar: Papatya Kalpli Kadın

Neden iki eşcinsel kız için kına gecesi yapılmıyor? Neden iki kız gelinlikle, duvağıyla davullu zurnalı evden çıkıp düğün salonuna gitmiyor?

Neden LGBTİ+’lar heteroseksüellerin sahip olduğu haklara sahip değil? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ben de bunu sorup duruyorum kendime; neden bir LGBTİ+ bireyi olarak heteroseksüel bireyin sahip olduğu haklara sahip değilim? Heteroseksüel bir birey hemcinsi olmadığı sürece evlenebilir, ailesini kurabilir, çocuk sahibi olabilir, birlikte yaşayabilir ve özgürce aşkını yaşayabilir… Öyleyse neden aynı hak ve özgürlüğe LGBTİ+’lar sahip olamıyor? Neden toplum ve devlet tarafından özgürlüğü ve hakları alınıyor? Oysaki bizim de ortak hayallerimiz var. Ötekileştirdikleri, normal görmediklerinin de normal ve doğal bir isteği var… El ele tutuşup özgürce parklarda, caddelerde yürümek, sevdiği kişiyi ailesine ve arkadaşlarıyla paylaşarak aynı zamanda mutluğunu da paylaşmak, ailelerini tanıştırarak ilişkilerinin ciddiyetini göstermek, aileler arasında yüzük takarak ve nikah ve düğünle aşklarını resmiyete döküp bütün insanlara duyurmak…

Her kız telli duvaklı evinden çıkmak ister derler. Peki heteroseksüel bir kızın hayali ama eşcinsel bir kızın hayali değil midir? Neden eşcinsel bir kız kendi ülkesinin, kendi yöresinin gelenek ve göreneklerine göre evlenemiyor? Neden iki eşcinsel kız için kına gecesi yapılmıyor? Neden iki kız gelinlikle, duvağıyla davullu zurnalı evden çıkıp düğün salonuna gitmiyor? Neden iki kız bütün aile ve akrabasının önünde dans etmiyor ya da bütün horon oynamıyor ya da halay çekmiyor? Ya da neden iki erkek için aynı şeyler yaşanmıyor? Neden aşka ve evliliğe şart koyuyorlar?

Oysaki ne güzel olurdu aşkı özgürce yaşamak… Ne güzel olurdu sevdiğimiz kadından bahsederek onunla evlenmek istediğimizi söyleyerek mutluluğumuzu paylaşmak. Nikah memurunun sorusunu yüksek sesle "EVET!" diye cevaplarken sevdiklerimizin evliliğimize attığımız ilk adıma şahit olması… Sevdiklerimizin ortasında dans ederken birkaç yakınımızla gülen gözlerimizin buluşmasıyla mutluluk paylaşımında bulunmak… Ne güzel olurdu sevdiklerimizden tebrik ve mutluluk dolu dilekleri almak… Ne güzel olurdu "Fatma, Ayşe'nin eşi", "Ahmet, Ali'nin eşi" diye bizi tanımaları ve tanıtmaları…

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kadın, yaşam, aile
İstihdam