18/08/2017 | Yazar: Semih Özkarakaş

‘Zevkleri başkasının müsaadesine bağlı olan insan zavallıdır.’

16 Ağustos artık dünyada Madonna Günü olarak kutlanıyor ve bu yıl popun kraliçesi tam 59. yaşını doldurdu. En başından beri özellikle LGBTİ+, HIV/AIDS ve kadın hareketinin müzikte başat temsilcilerinden biri oldu. Müzik endüstrisinde ayrımcılığa karşı mücadele etmekten asla çekinmedi. Siyahileri, LGBTİ+'ları, kadınları ve HIV ile yaşayanları unutmadı. Korkmadan Amerika'nın savaş politikalarını eleştirdi.

Madonna aforoz edildi, yasaklandı, tutuklanmaya çalışıldı. Bütün bunlar yapılırken bir de kadınlığı, bedeni ve yaşı üzerinden acımasızca nefrete maruz bırakıldı. O asla geri adım atmadı ve mücadele etmeye devam etti. Gün geçtikçe daha da güçlendi ve herkese cesaret, ilham verdi. Daha da ileri gitmekten, değişmekten hiç korkmadı.

Ben çocukken Like A Virgin, La Isla Bonita'yı söyleyen Madonna ile Nothing Really Matters, Frozen'i söyleyen Madonna'yı ayrı kişiler sanıyordum. Dünyaya her dönem için yeni bir Madonna'nın geldiğine inanıyordum. Sonra gerçeği nasıl öğrendim hatırlamıyorum ama hatırladığım Radiohead, The Smiths dinlerken Madonna'nın pek de matah bir şey olmadığıydı. Sonra bir gün Madonna konserine denk geldim ve hayatım değişti. Kalp kırıklıklarımda, dans edişimde, umudumda, gullümümde, sevişmelerimde, sokaklarımda, özellikle cinsel yönelimimi özgürce ifade edebilmemde Madonna çok önemli bir rol oynadı. Bu konser Confession Tour'du.

Onu izlerken pop müziğin bahsedildiği ya da bahsettiğimiz gibi köpük olmadığını fark ettim. Hatta Madonna sahnede bir rock grubundan çok daha provakatif, çok daha aktivistti.

Bu vesileyle benim hayatımı etkilemiş kişi için birkaç şey yazmak istedim. Madonna'nın benim çevremde olan ve hayatına dokunduğu kişilere de sordum ve onlar da paylaşımda bulunsun istedim.

Bitch, I'm geeeeyyy

Madonna'nın 2000 yılında çıkan Music albümüyle yaşıt olan Taner şunları paylaştı: “Eşcinsel olarak açılmadan önce Madonna hayranı olarak açıldım ben. Bir arkadaşım; 'sen Madonna'yı bu kadar çok seviyorsun, yoksa gey misin lan?' dediğinde, 'Bitch, I'm geeeeyyy' dedim büyük bir gururla. Madonna'ydım o an.”

“Madonna’nın o kadar kas ile vücudunu dünyaya sergilemesi…”

Burcu ise Madonna'nın Die Another Die klibiyle tanışmış ve o zamanlar en çok kaslı vücudu için “Erkek Fatma, boksör” dediklerinden ötürü sürekli bol giyiniyorken Madonna'dan sonra vücudunu beğendiğini söyleyip şunları ekledi:

“Düşünsene askılı bir şey giydiğim zaman kız arkadaşlarım bile laf ediyordu, ‘erkek mi olmak istiyorsun’ diyorlardı. Ergenlik işte, nasıl mutsuz oluyordum. Sonra nasıl oldu bilmiyorum ama Madonna'nın da o kadar çok kas ile hiç utanmadan bütün dünyaya vücudunu sergilemesi beni etkiledi. Vogue şarkısını söylerken vücudundan utanmadığını gördüm. Onu izledikçe yavaş yavaş bir özgüven geldi ve bir gün üniversitede bir hocam şöyle iltifat etmişti bana; 'vücudun nasıl güzel Madonna gibi' o an nasıl mutlu olduğumu anlatamam.”

Güç, dayanıklılık ve meydan okuma

Madonna sayesinde tanıştığım arkadaşım Can da şunları paylaşıyor:

“Kesinlikle en büyük eşcinsel ikonalarından biri ama Madonna'yı eşcinsellik özelinden daha geniş bir perspektifte seviyor ve sayıyorum. Madonna benim için gücü ve dayanıklılığı, meydan okumayı simgeliyor. Ankara'ya ilk gittiğim yapayalnız zamanlarımda hep onun müziği ile hüzünlendim (This Used to Be My Playground), neşelendim (Cherish), dik dur diye kendimi gaza getirdim (Express Yourself), İzmir'e her dönüşümde "Holiday! Celebrate!" diye heyecanlandım, 'I Love New York'taki şehir isimlerini Türkiye şehirlerine uyarlayıp İzmir'e yıldız yağdırdım... Genellikle yalnız ve kendi ailesini kendi yaratan insanlar olarak bence bizler için doğru bir rehber, arkadaş, ikona Madonna.”

Başka biriyse Madonna için bu sözleri paylaştı: “Truth Or Dare (In Bed With Madonna) belgeseli ergen bir gey olarak bana kendimi sevmemi ve kendime uygun bir "habitat"ın var olabileceğini öğretti. Bir de bence Madonna kadın bedenine sahip bir erkek eşcinsel, bu yüzden de etki alanı çok yüksek.”

Tam bir ilham kaynağı

Madonna'nın yaşadıkları yüzünden hayatına devam ediş şeklinden ilham alan İlayda da bunları paylaştı:

“Madonna benim için devamlı ve dayanıklı olmanın temsili. En yakın arkadaşlarını uyuşturucudan kaybetti, parasız kaldı, tecavüze uğradı, müzik endüstrisi tarafından uzun yıllar dışlandı, ilk kocasından dayak yedi ve ayrıldı ama vazgeçmedi, devam etti. Popstar oldu, o tatmini yaşadı ama yine de devam etti. Onun gücü devamlı olmasından geliyor, yaşadığı kötü ve kaldırılması güç şeylere dayanabiliyor. Bu yönleriyle benim için tam bir ilham kaynağı.”

Bir ben vardım bir de Madonna

Son olarak, kendisi için bizim dönemden Madonna hayranı kim kaldı diyerek Madonna hayranlığını paylaşan Emir'i dinliyoruz:

“Bizim dönemin gizli lubunyaları çocuklukları için şey der; 'bir ben varım sanıyordum bir de Zeki Müren.' Ben de hep kendim için bir ben varım sanıyordum bir de Madonna. Kendisi ile Like A Prayer ile tanıştım ama Vogue ile ona hayran oldum. O yıllarda Türkiye'de, bizim mahallede Voguing yapan lubunya yok. Açardım kasetten, çalışırdım saatlerce. Sonra Annemlerin gününde oryantal yapan kuzenime inat açardım Vogue'u ve dans ederdim. Mezdeke'de oryantal yapan kuzenim hetero olarak açıldı ailesine; Madonna'da Vogue yapan ben İse gey olarak... Hâlâ bütün aile bir araya geldiğinde Vogue performanslarım yad edilir ve ailecek Madonna'nın yaşlanmaması konuşulur.”

Madonna hepimize ilham verdi çünkü…

Madonna'nın efsanevi ışığıyla, devasa kariyerinde bizler için neler yaptığını hatırlatmak için bir liste hazırladım.

Madonna hepimize ilham verdi çünkü;

*AIDS krizinin ortaya çıktığı dönemlerde oluşturulan mitlere karşı konuşan ilk kişiydi ve Like A Prayer albümünü satın alan herkes albümü açtığında AIDS Hakkında Gerçekler adlı bir broşürle karşılaştı.

*Confession Tour, Forbidden Love'de Musevi ve İslami motiflere bürünmüş iki dansçı homoerotik dans şovu sergiledi. İsrail ile Filistin arasındaki krize gönderme bu şekilde cesurca işlenmişti ve aynı turnede yine Live To Tell'i söylerken AIDS krizine dikkat çekmişti.

*MTV müzik ödüllerinde, canlı performansı sırasında Britney Spears ve Christina Aguilera' yı dudaktan öptü. Bu durum o zamanlar Amerika için hiç de sıradan bir şey değildi.

*Justify My Love klibinde transların, lezbiyenlerin ve biseksüellerin orgy seks sahnesi işlendi. Klip yasaklanınca onu hemen video kaset olarak piyasaya sürdü.

*Sex Kitabı ile bütün cinsel yönelimler, cinsiyet kimlikleri ve cinsel hazları ifade etti ve ayrıca Erotica klibinde bu durumu başarıyla gösterdi.

*Ellen Degeneres'in lezbiyen olarak açılmasına yardımcı oldu.

*Truth Or Dare belgeselinde gey dansçılarını ön plana çıkardı ve ekstradan o yıllarda AIDS krizinin gey toplumunu nasıl etkilediğini gösterdi.

*MTV müzik ödüllerindeki Tribute Show'unda 20'ye yakın drag queenle sahneye çıktı.

*1998 yılında TV'de eşcinsellerin de çocuk sahiplenebilmesi gerektiğini söyledi.

*2003 yılında HIV ile yaşayanlara yönelik yapılan damgalamalar ve ayrımcılıklar için bir mesaj yayınladı.

*Romanya konserinde çingene ve geylere karşı ayrımcılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi ve bunun üzerine dinleyiciler tarafından yuhalandı.

*Malawi'de eşcinsel ilişkiye girdiği gerekçesiyle 14 yıl hapis cezası alan iki kişi için kamuoyu yarattı.

*Ellen programında LGBTİ+'lara yönelik zorbalığa karşı konuşma gerçekleştirdi.

*Girl Gone Wild klibinde kazaky dansçıylarıyla beraber cinsiyet normlarını karıştırdı.

*Instagram'dan ''Love Conquers Hate'' kampanyasıyla Rusya'da ki LGBTİ+'ları destekledi.

*Secret Project filmini dünyada hâlâ var olan bütün ayrımcılıklara karşı yaptı.

*Rusya'da eşcinsel propagandası yapmanın yasak olduğu dönemde Rusya'ya konser vermeye gitti. Sahnede sözünü asla esirgemedi.

*Girlie Show'u döneminde biseksüel olarak sahne performansları sergiledi.

*Elbette, homofobik ve transfobik olduğu bilenen Trump'a canlı yayında "FUCK YOU!" dedi.

Daha niceleri var ama yazıyı burada sadece Madonna'nın şu sözleri ile bitirmek istiyorum: “Zevkleri başkasının müsaadesine bağlı olan insan zavallıdır.”


Etiketler: kültür sanat
Telegram