01/01/2009 | Yazar: Deniz AkınYeni yılın ilk günüyle yürürlüğe girecek yasayla birlikte Norveçli eşcinsel çiftler, heteroseksüel çiftlerle aynı haklara sahip olacaklar. 11 Haziran 2008’de Norveç parlamentosundan geçen yeni evlilik yasası nihayet 1 Ocak 2009’da yürürlüğe girecek. Norveç’ten Deniz Akın’ın haberi.

Evli heteroseksüel çiftler ile aynı haklara sahip olacak eşcinsel çiftlere açılan bu yasal yolun ayrıntıları şöyle:

Norveç’te eşcinsel çiftlere 1993’ten beri beraber oturma hakkı tanınıyor (civil union / registered partnership). Bu düzenleme ile eşcinsel çiftlere mal mülk koruma ve ayrılma durumunda bu malların paylaşımı gibi konularda güvence sağlanıyordu. Fakat iş evlat edinme, çocuk sahibi olma ve kilise evliliği gibi konulara gelince eşcinsel çiftler heteroseksüel çiftlere kıyasla pek çok haktan mahrum idiler.

Zamanla kayıtlı birliktelik iznine yeni maddeler eklendi, örneğin 2002 yılında eşcinsellere partnerlerinin çocuğunu evlat edinebilme hakkı verildi.

Nihayet 11 Haziran’da kabul edilen ve yeni yıl ile yürürlüğe girecek olan yeni evlilik yasası eşcinsellere ‘kayıtlı birliktelik’ten öte tam ‘evlilik’ hakkı tanıyor ve yasada ki evlilik maddesi ‘karşı cinsten veya aynı cinsten iki kişi evlenebilir’ diye değiştiriliyor. Yeni evlilik yasası beraberinde evlat edinme ile ilgili yasalarda değişiklikler getiriyor. Çocuk sahibi olmak isteyen lezbiyen çiftler, yapay döllenme ve benzeri konularda heteroseksüel çiftlere sağlanan bütün kamusal sağlık haklarından yararlanabilecekler. Ayrıca biyolojik ebeveynleri bilme hakkı lezbiyen çiftlerin çocuklarına da verilecek.

Lezbiyen çiftler statü olarak çocuklu heteroseksüel çiftler ile aynı kategoriyi oluştururken, çocuk sahibi olmak isteyen gey çiftlerin takip etmesi gereken bürokratik süreç ‘evlat edinme’ kanunu ile bağlantılı. Yani, heteroseksüel çiftler evlat edinmek için hangi yasal yollardan geçiyorsa eşcinsel erkekler için de durum aynı.

Kilise’de evliliğe gelince, yeni evlilik yasası eşcinsel çiftlere kilisede evlenme hakkını tanıyor fakat son söz kilisenin. Ne demek bu? Kilise’deki rahip eşcinsel bir evlilik kıymayı kabul ederse sorun değil, lakin homofobik bir din insanına da rastlayabilirsiniz. Bu arada yasanın kabul edildiği Haziran ayından beri, Norveç kralına yağan yüzlerce ‘veto’ mektubundan da bahsetmek gerek. Zira bu yasayı veto edebilecek tek kişi kral. Şimdiye kadar kral bu konuda geri bir adım atmadı. Kısacası yeni yıla Norveçli eşcinsel çiftler daha bir mesut girecek.

Kaynak: [[gaysir.no|www.gaysir.no]]
Etiketler: insan hakları, aile
Dijital