07/01/2013 | Yazar: Osman Bulugil

Günümüzde kulüpler geriden oyun kurabilen ve daha iyi tekniğe sahip stoperleri tercih ediyor, tabii bulabilirlerse.

Günümüzde kulüpler geriden oyun kurabilen ve daha iyi tekniğe sahip stoperleri tercih ediyor, tabii bulabilirlerse. Fakat Barcelona, oyun felsefesinin de önemli parçası olan geriden oyun kurabilen stoperi yetiştiriyor. En önemlisi de Pique.
 
Pique, geriden oyun kurma becerisine sahip bir oyuncu. Yanında da daha kesici özellikleriyle öne çıkan (Puyol veya önlibero kökenli Mascherano gibi) partneri oynuyor. Barcelona burada iki kesici stoperle oynamanın handikabına düşmüyor ve oyunu kurma yükü tamamen Xavi üstüne yıkılmıyor. Pique geriden oyun kurabildiği için çıkarken top kaptırma riskini azaltıyor.
 
Kronikleşmiş gol pozisyonu vermenin hallerinden birini işaret ediyor çıkarken top kaptırmak. Bugün dünya futbolunda geriden oyun kurabilen stoper sayısı çok az. Az sayıdaki oyuncuları listelemek yerine, neden az yetiştiğini aramamız gerekiyor. Bu noktada, altyapılarda stoperler sadece kesici özellikleri öne çıkartılarak yetiştirildiğinde bunu sorunsuzca yapabiliyorlar. Oyuncuların temel eğitimlerinde, geriden oyun kurma bilgileri olmadığında bunu kazanmaları çok zor oluyor. Artık yirmisinde nasılsa otuzunda da pek de farklı olmuyor. Aradaki değişim çoğunlukla tecrübeyle beraber daha iyi top kazanmada ve pozisyon bilgisinde oluyor.  Bu açıdan Popescu, Lucio ve Pique gibi oyunculara az rastlıyoruz. Tabii Franz Beckenbauer’ı da unutmayalım.
 
Barcelona’da altyapıda oyuncular as takımdan farklı bir oyun anlayışıyla oynamıyor. Pique gibi oyuncular Barcelona altyapısında genç takımlarda bu oyunu oynamaya çalışıyor. Böylece as takıma çıktıklarında pozisyonlarını yadırgamıyorlar ve uyumla beraber bireysel gelişimleri de hızlanıyor. Örneğin Xavi üst düzey yetenekleri ve oyun bilgisi olan bir oyuncu. S. Busquets’i Xavi’yle kıyaslama şansımız yok fakat Busquets Barcelona’nın oyunu içinde sırıtmıyor çünkü bu oyunun bilgisiyle yetiştiriliyor ve var olan yeteneklerinin tamamını bu oyuna göre şekillendiriyor. Sahada ne yapabileceğini biliyor ve ona göre takımın bir parçası olabiliyor. Oynadıkları oyun onların yeteneklerini üretirken, Barcelonalı oyuncular oyununun kendisini üretiyor. Bu ilişki Barcelonalı oyuncuların gelişimlerinin çok daha hızlı olmasını sağlıyor.
 

Bu anlamda Pique, Manchester United’da kalabilir ve orada da çok iyi bir stoper olarak oynayabilirdi. Ancak onun oyun bilgisi ve yeteneklerini en iyi sergileyebileceği yer yetiştiği kulüp Barcelona ve orada gelişimi de çok hızlı oluyor. Manchester United’da da geriden oyun kurabilen bir stoper olarak öne çıkabilirdi fakat onun bu yeteneğini yansıtacağı bir oyun tarzı yok Ferguson’un takımının. Bu açıdan Pique için bu özelliklerini sergileme ve ilerletmenin en uygun koşulları Barcelona’nın oyununda. Bu durum tabii Pique kadar diğer Barcelonalı altyapı oyuncuları için de geçerli. 


Etiketler: yaşam, spor
Dijital