22/08/2018 | Yazar: Diren Demir

New York’taki ilk Onur Yürüyüşü hazırlıklarının Oscar Wilde Kitabevi’nde yapıldığını biliyor musunuz?

New York’taki ilk Onur Yürüyüşü hazırlıklarının Oscar Wilde Kitabevi’nde yapıldığını biliyor musunuz?

Oscar Wilde Kitapevi, lezbiyen ve gey yazarların eserlerinden oluşan ilk kitap dükkânı idi. 24 Kasım 1967’de Craig Rodwell tarafından “Oscar Wilde Memorial Bookshop” ismi ile kuruldu. İlk başta 291. Mercer Sokağı’nda bulunan kitapçı, 1973’te New York’un Greenwich Village bölgesindeki Christopher Sokağı’na taşındı. Dükkân, ismini eşcinsel yazar Oscar Wilde’dan alır.
“İnsanlara kitapevinin ne hakkında olduğunu anlatacak bir isim istedim. Bu yüzden eşcinsel olarak kolayca tanınabilecek, bir çeşit şehit olan, ismini kullanabileceğim en belirgin insanları düşünmeye çalıştım. Oscar Wilde ise o zamanlar en açık olanıydı, böylece ‘Oscar Wilde Memorial Bookshop’ (“Oscar Wilde Anı Kitaplığı”) ismini koydum.”

Fotoğraf: Oscar Wilde Kitabevi'nin kurucusu Craig Rodwell 

Rodwell, Mattachine Society’nin bir üyesi ve başkan vekili olarak, gittikçe büyüyen yerli eşcinsel topluluklara hitap eden bir vitrin açarak eşcinselleri ve topluluğu daha görünür yapmaya çalıştı.
Rodwell, kendisini bir kitapçı ya da iş adamı olarak tanımlamaktan ziyade 13 yaşından beri Dünya’nın geylere bakış açısını ve geylerin kişisel imajını değiştirmeye yardım etmek için yola çıkmış biri olarak görüyordu. Dükkân ilk kurulduğunda sınırlı sayıda kitap bulunmasına rağmen Rodwell, pornografiyi stok etmekten sakındı ve bunun yerine gey ve lezbiyen yazarlar tarafından yazılmış eserleri tercih etti.
Mart 1968’de Rodwell, bir toplanma merkezi haline gelen kitap dükkânında kurduğu “Homophile Youth Movement in Neighbourhoods” grubunun “HYMNAL” isimli aylık bültenlerini de yayımlamaya başladı. 1970’de New York şehrinde ilk Onur Yürüyüşü’nün hazırlıkları için toplantılar bu dükkânda düzenlendi.
Rodwell, dükkânı Mart 1993’de, mide kanserinden ölmeden 3 ay önce Bill Offenbaker’a sattı. Haziran 1996’da Offenbaker, Larry Lingle’a devretti. Oscar Wilde Bookshop’un Ocak 2003’de maddi sıkıntılardan dolayı kapatılacağı Lingle tarafından duyuruldu. Ancak Lambda Rising kitap dükkânının sahibi Deacon Maccubbin, bu tarihi öneme sahip kitapçının kapatılmasını önlemek için dükkânı satın aldı. Dükkânın beklenen kapanışına ilişkin The Advocate makalesi, Oscar Wilde Kitapevi’nin sahibi Craig Rodwell’e değinmeyi unuttu.  

Fotoğraf: Oscar Wilde Kitabevi

2006’da dükkân, uzun süre boyunca dükkânın müdürü olarak çalışmış Kim Brinster tarafından satın alındı.
Kitapevi, 29 Mart 2009’da Brinster’a göre ekonomik kriz kaynaklı büyük satış düşüşleri ve online kitapevlerinin aşırı rekabeti nedeniyle kapatıldı.
Kaynak: Wikipedia
*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat
Telegram