23/11/2010 | Yazar: Ali Baydaş

Geçen sene, AIDS’ ten kırılan Afrika’ya ziyaretinden önce yaptığı prezervatif karşıtı açıklama nedeniyle, Vatikan’ın büyük itibar kaybetmesine neden

Geçen sene, AIDS’ ten kırılan Afrika’ya ziyaretinden önce yaptığı prezervatif karşıtı açıklama nedeniyle, Vatikan’ın büyük itibar kaybetmesine neden olan Papa, Vatikan’ı kurtarmak için bir revizyona daha gerek görmüş olmalı. 

Anlaşılan münferit sözcüğünün içini herkes kendisi dolduracak. Ok yaydan çıktı bir kere...
 
XVI. Papa Benedictus’un “erkek fahişelik gibi münferit hallerde prezervatif kullanılmasına izin verilebilir” beyanı, hem AIDS ile savaşan yardım kuruluşları hem de Katolikler arasında heyecanla karşılandı. BM’in AIDS’e karşı savaş programı olan UNAids’e göre, HIV virüsü bulaşma vakalarının % 80’i cinsel yolla gerçekleşiyor. Bunun da sadece % 40’ı erkeler arası ilişkilerde görülüyor. Erkek fahişelerle ilişkilerden kaynaklanan bulaşma vakaları hakkındaysa, güvenilir veriler yok.
 
Katolikliğin en yaygın olduğu ülkelerden Polonya’da, Papa’nın demecini “bir devrim” olarak niteleyen TVN24 Televizyonu yorumcusu Jacek Palasinski’ye göre, “bu durum Amerika ve Asya’da sessizce prezervatif kullanımını destekleyen rahiplere cesaret verecek. Onlar dünyanın mükemmel olmadığını çoktandır biliyorlar”.
 
Anlaşılan münferit sözcüğünün içini herkes kendisi dolduracak. Ok yaydan çıktı bir kere... Geçen sene, AIDS’ ten kırılan Afrika’ya ziyaretinden önce yaptığı prezervatif karşıtı açıklama nedeniyle, Vatikan’ın büyük itibar kaybetmesine neden olan Papa, Vatikan’ı kurtarmak için bir revizyona daha gerek görmüş olmalı.
 
Ancak Papa’nın bu kadar akılcı düşünmediği ihtimalini de hesaba katmak lazım: Vatikan’da yaşayan din elitleri, kendi dünyalarına kapanmış, gerçek dünyanın sorunlarını önemsemeyen bir avuç moruk ve onların küçük dünyalarında erkek fahişeler bir şekilde önem arz ediyor. Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere, değil sadece erkek fahişelerle, erkek erkeğe seksin bile tüm AIDS bulaşma vakaları içindeki oranı 1/3. Papa’nın açıklamasını duyan da, dünya erkek fahişe kaynıyor sanır. Dünya değil ama Vatikan’ın erkek fahişelere düşkünlüğüyle ilgili haberler geçen senelerde medyada yer almıştı. Küçük çocukları rahat bıraksınlar da, ne yapıyorlarsa yapsınlar ama riyayı da bıraksınlar. Onların örümcek kafaları yüzünden, milyonlarca insan AIDS’ ten korunamadı. Hadi onu da geçelim, madem seks sadece çocuk yapmak içindi, bu ne kebap, bu ne hayvan sevgisi!
 
Son olarak, Türkiye resmi makamlarının olumsuzlukları mazur göstermeleri gerektiğinde, refleks gibi kullandıkları münferit sözünün, başkaları tarafından da, yine bir şeyleri mazur göstermek amacıyla, kullanıldığına şahit olduk böylece.
 
İlgili bağlantılar:
[[http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&Date=&ArticleID=1029635&CategoryID=81|Papa'dan prezervatif açılımı]]

[[http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&Date=24.9.2010&ArticleID=1020442&CategoryID=132|Ratzinger bir insanlık düşmanı]]
 


Etiketler: yaşam, din/inanç
Dijital