11/02/2010 | Yazar: Kaos GL

Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) 12 yıl önce Mısır Çarşısı'ndan yaşanan patlamayla ilgili davada  Yargıtay 9.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) 12 yıl önce Mısır Çarşısı'ndan yaşanan patlamayla ilgili davada  Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin verdiği "bozma" kararı doğrultusunda sosyolog Pınar Selek hakkında müebbet hapis cezası verilmesini istedi.
 
Yargıtay 9. Daire, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararını bozarak Selek'ın eski Ceza Yasası'nın (TCK) 125. maddesi uyarınca müebbet hapisle cezalandırılmasını istemişti.  Ancak, patlamanın tüp patlamasından da kaynaklanmış olabileceğini ortaya koyan bilirkişi raporlarının da bulunduğuna işaret eden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, beraat kararının onanmasını istemişti.
 

Mısır Çarşısı Davası
9 Temmuz 1998: Mısır Çarşısı girişindeki "Ünlüoğlu Büfe"de patlama meydana geldi. Yedi kişi öldü, 127 kişi de yaralandı. Selek, patlama sonrası gözaltına alınıp 15 kişiyle birlikte tutuklandı; 2,5 yıl sonra tahliye edildi.
 
2006'da İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 'patlama nedeninin bomba mı LPG mi olduğu anlaşılamadığından ceza verilmesine gerek olmadığı' kararı verdi.
 
İtiraz üzerine Yargıtay 9. Ceza Daresi, yerel mahkemenin kararın esasına girmeden 'usül yönünden' yaptığı inceleme sonucunda bozmuştu. Daire 2007 yılında verdiği kararda 'hüküm kurulması' gerektiğine işaret ederek bozmuştu.
 
9. Daire'nin kararı sonrasında davayı 2008'de yeniden görüşen yerel mahkeme, "'patlamaya bombanın mı, gaz kaçağının mı neden olduğunun tespit edilememesi, kesin delil bulunmaması gerekçesiyle" beraat kararı verdi.
 
Mahkeme, Selek hakkında, örgüte yardım yataklık suçunun ise zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar vermişti. Yerel mahkemenin kararı üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesi, dosya üzerindeki temyiz incelemesini 10 Mart 2009 tarihinde tamamladı.
 
Daire, yerel mahkemenin Selek, Kadriye Fikret Sevgi, Abdülmecit Öztürk, Maşallah Yağan ve Heval Öztürk yönünden 'bozma kararı' verirken, Alaattin Öget ve İsa Kaya yönünden ise 'onanma' karar verdi.
 
Kararda, Selek'in 'sosyolojik araştırma yapma' adı altında silahlı terör örgütü üyeleriyle irtibata geçip Fransa ve Romanya'ya giderek burada siyasi eğitim aldığı ve kod adıyla, "İstanbul'da Azat kod adlı örgüt mensubu ile irtibat kurup Yurtseverler Birliği adı ile askeri kanat oluşturarak bomba imal ettiği, diğer sanık Abdülmecit Öztürk ile beraber Mısır Çarşısı'ndaki Ünlüoğlu Büfesi'ne bomba koydukları" iddia ediliyordu.
 
4 Mayıs 2009'da Yargıtay Başsavcılığı, "bomba patlaması olup olmadığının maddi bulgularla ve bilimsel olarak kanıtlanmadığını ve patlama nedeninin tespit edilmediği yönünde uzman raporlar var" tespitiyle 9. Dairenin kararına itiraz etmiş ve beraat kararının bu nedenle onanmasını istemişti.


Etiketler: insan hakları
Bayram