05/03/2009 | Yazar: Yasin Erkaymaz

29 -30 Ocak 2009 tarihlerinde İzmir’de HIV ile yaşayan kişilerle buluşularak, Pozitif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü Hukuk Poliklinikleri Projesi kapsamındaki ilk HIV Akran Eğitimi gerçekleştiril

29 -30 Ocak 2009 tarihlerinde İzmir’de HIV ile yaşayan kişilerle buluşularak, Pozitif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü Hukuk Poliklinikleri Projesi kapsamındaki ilk HIV Akran Eğitimi gerçekleştirildi
 
İzmir’de yaşayan HIV Pozitif kişilerin oldukça ilgi gösterdiği ve katılımın yüksek olduğu iki günlük eğitimin birinci gününde Pozitif Yaşam Derneği tanıtıldı. Akran Eğitiminin ne olduğu ve HIV ile yaşayan kişiler için akran desteğinin önemi üzerinde durulan eğitimde; Dr. Müge Çevik HIV/AIDS ’in tıbbi boyutu hakkında detaylı bilgi verdi; HIV ile Yaşamanın her yönü ile ilgili olarak akran eğiticiler deneyimlerini aktardı ve Merkez Danışmanı Psikolog Murat Yüksel, HIV ve Psikoloji konusunda kişileri aydınlatarak HIV+ kişilerle iletişim kurmayla ilgili toplantı katılımcılarını bilgilendirdi.
 
Hukuksal Danışmanlık Toplantısı gerçekleştirildi
 
HIV ile yaşayan kişilere ve yakınlarına destek olmak üzere faaliyette bulunan Pozitif Yaşam Derneği, Destek Merkezinde Hukuksal danışmanlık veren Avukat Habibe Yılmaz Kayar; Pozitif Yaşam Destek Merkez’inde HIV ile yaşayan kişilerle bir araya geldi. HIV ile yaşayanlara, hak ihlâlleriyle karşılaştıkları takdirde izlenilmesi gereken konular, bilmeleri gereken sahip oldukları haklar hakkında bilgi verildi. Bunun yanı sıra Pozitif Yaşam Derneği hukuk danışmanı, yasalarca tanınmış temel insan ve hasta hakları hakkında işleyen güncel süreçle ilgili toplantı katılımcılarını etraflıca bilgilendirdi.
 
HIV pozitif kişilerin vaka örnekleri üzerinden çözümleme yapılan toplantıda, en sık gelen sorular arasında:
 
Çalışma yaşamında ‘çalışabilir’ raporu alınması ve prosedürleri,
 
Tedavi alma – tedavi de/kurum seçme ve ilaç değiştirme hakkı yer aldı.
 
Yön Radyo’da ‘Pozitif Yaşamak’ devam ediyor
 
96.6 Radyo Yön’de pazartesi akşamları saat:20:00’de yayınlanan Merhaba Acil programını her ayın üçüncü Pazartesi gününde Pozitif Yaşam Derneği (PYD) ‘Pozitif Yaşamak’ başlığı altında bir program hazırlıyor. 16 Şubat 2009 tarihinde yayımlanan programın konusu ‘HIV ile Yaşamak ve Ruh Sağlığı’ idi. PYD Genel Koordinatörü Didem Ünsür’ün hazırladığı programın konuğu ise Uzman Psikolog Murat Yüksel’di.
 
Programda HIV/AIDS’ in toplumdaki algılanma biçiminin ve HIV/AIDS’ e yönelik tutumların psikolojik boyutlarının üzerinde duruldu. Toplumdaki genel HIV/AIDS algısının HIV tanısı alan kişilerin tanı sonrasında yaşadıkları sorunları belirleyen önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, HIV/AIDS hakkındaki bilgi eksikliğinden, HIV ile yaşayan kişilere yönelik damgalama ve ayrımcılığın psikolojik etkilerinden, tanı sonrası karşılaşılabilecek depresyon ve anksiyete sorunlarından, HIV ile
yaşayan kişilerin tedaviye uyum süreçleri ile psikolojik sağlıkları arasındaki ilişkiden söz edildi
 
Mersin Çağ Üniversitesi’nde  HIV/AIDS Sempozyumu düzenlendi
 

13 – 14 Şubat 2009 tarihleri arasında Mersin Çağ Üniversitesi; Uludağ Üniversitesi World youth Club’ü yönetim kurulu başkanı Baturay Özden girişimleri ve planlaması ile bir sempozyum gerçekleştirdi. World youth Club’ ün  düzenlediği HIV/AIDS konulu Sempozyuma Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Pozitif Yaşam Derneği, Üreme Sağlığı Akran Eğitimi Projeleri ve Bir Gençlik Hikâyesi kampanyası destek verdi…

 

HIV/AIDS konusundaki içeriğin UNFPA tarafından hazırlandığı sempozyumda, ülkemizde ve dünyadaki güncel HIV/AIDS durumuna göz atılarak, gençler arasındaki bulaş oranlarının altı çizildi. Üreme Sağlığı Akran Eğitimi Projeleri akran eğitmenlerinin HIV/AIDS eğitimlerinin ardından sempozyumun konuğu Pozitif Yaşam Derneği temsilcisi de HIV ile yaşamak konusunda bir seminer verdi.

 
Türkiye olarak Avrupa AIDS Tedavi Grubu Toplantısına Katıldık
 
22 – 25 Ocak 2009 tarihinde Brüksel’de düzenlenen European AIDS Treatment Group (Avrupa AIDS Tedavi Grubu)’un altında çalışan European Community Advisory Board (Avrupa Toplumsal Danışma Kurulu)’un her ay düzenlediği ve bu ayki toplantısına uzun zamandır aralarında görmeyi istedikleri toplantılarına Türkiye’den Pozitif Yaşam Derneği’ni (PYD) davet ettiler. PYD’yi temsilen Dr. Müge Çevik bu toplantıya katıldı.
 
Toplantının ana teması HIV ve HBV ko-enfeksiyonu idi. Ko-enfeksiyon sırasında kullanılan ilaçlar ve bunların yan etkileri üzerine konuşuldu. Bunun yanında ilaç firmalarından HIV ve HBV ko-enfeksiyonu ile ilgili ilaç çalışması yapmakta olan Roche firması davet edildi. Çalışmanın aşamaları anlatıldı ve konu ile ilgili tartışma yapıldı.
 
HIV/AIDS konusunda bir halk kahramanı: Marty Delaney hayata veda etti.Project Inform ismindeki HIV Pozitiflerin tedavi konusundaki savunucu öncü örgütün kurucusu Martin Delaney 28 Ocak 2009’da karaciğer kanserinden dolayı 63 yaşında hayata veda etti.
 
HIV Pozitiflerin tedavi hakları için çalışan dünyanın en önemli örgütü Project Inform’un kurucusu Martin Delaney hayatını kaybetti. 63 yaşında karaciğer kanserinden dolayı hayatını kaybeden Delaney HIV/AIDS’ in tedavisi konusunda çok büyük adımlar atılmasını sağlamıştı.
 
Yıllarca Marty Delaney ile birlikte çalışan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon hastalıkları direktörü Dr. Anthonoy S. Fauci şunları söylüyor: "Marty Delaney ilaçların üretimi/piyasaya girmesi konusunda çok önemli girişimlerde bulunarak sayısız hayat kurtarmıştır’ dedi.
 
Onun yorulmak bilmeyen çalışması ve vizyonu olmasa, pek çok kişi HIV/AIDS’ten hayatını kaybetmiş olurdu.
 
MARTIN EDWARD DELANEY KİMDİR?
 
Martin Edward Delaney Chicagoda doğdu ve büyüdü. Chicago’da öğretmenlik yapan Delaney 1978’de Hepatit B tedavisinde kullanılan Interferon klinik deneylerinde yer almak için San Franciscoya geldi. Bu onun kronik hastalıklarla yaşayan kişiler için savunuculuk ve tutkusunun başlangıcı oldu.
 
1980'lerin başında HIV tedavisi için ilaç olmaması karşısında tepki duyan Delaney, aynı yıllarda bir çok arkadaşının HIV/AIDS nedeniyle kaybı üstüne Meksika’dan Rivavir'in kaçakçılığını yapmaya başlamıştı. İlaç şirketlerini Rivavir'in klinik deneyleri için sponsor olmaya ikna edemeyen Delaney aynı yıl, 1985’te Joseph Brewer isimli psikoterapistle birlikte Project Inform’u kurdu.
 
Bu mücadelenin kısa süreli olduğuna inanan Delaney bu çalışmayı bir ‘proje’ olarak adlandırıyordu ancak kendisi için hayat boyu bir mücadele oldu.
 
AIDSmeds.com editörü ve Delaney'in yakın arkadaşı David Evans "O zamanlar bir çok AIDS organizasyonu insanların onurlarıyla ölmeleri için yardım ederken Project Inform tam tersine yaşamaları için destek sağlamaya çalışıyordu. "Project Inform ‘test olun ve tedavi bulmaya çalışın" diyen ilk organizasyonların başında geliyordu.
 
Project Inform 10 yıl içerisinde 16 tam zamanlı çalışanı, Ulusal Tedavi telefon hattını 7 gün 24 saat çalıştıran 200 gönüllüsü ile çok önemli ilklere hep öncü oldu. Hastalığın artışının çok yüksek olduğu ve tedavi olanaklarının bilinmediği 1990'larda gönüllüler yılda 100 binin üzerinde telefon cevaplandırıyorlardı.
 
Lambdaistanbul LGBTT’nin Merkezinde Pozitif Sohbetlerin 2.’si Gerçekleştirildi
 
Çöküşün esiğine gelmiş umutsuz bir kadının yürek burkan hikayesi. Ana Walace, Brooklyn'de yaşamını sürdüren, geçmişiyle mücadele eden HIV'le yaşayan bir uyuşturucu bağımlısıdır. İşleri yoluna koymak için bir AIDS yardım grubuna katılır. Grubun 'Yaşam Desteği'dir. Sevginin ve kaybetmenin, gerçek bir hikayeden uyarlanmış ilham veren sinemasal sunumu olan YAŞAM DESTEĞİ/LIFE SUPPORT Filminin gösterimi 1 Şubat 2009'da Lambdaistanbul LGBTT merkezinde gerçekleştirildi.
 
Yönetmenliğini Nelson George’un gerçekleştirdiği ve Queen Latifah, Wendell Pierce, Evan Ross, Anna Deavere Smith, Tracee Ellis Ross gibi oyuncuların rol aldığı filmin sonunda, katılımcıların film üzerine söyleşi ve yorumlarına yer verildi. Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi sorumlusu Yasin Erkaymaz HIV/AIDS ile ilgili genel bilgi aktararak başlıca toplumsal sorunlara değindi ve katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret