01/04/2017 | Yazar: Umut Erdem

‘Bu şarkılar, ‘kadın’ ya da ‘erkek’ olarak varsayıldığında güçlü bir şekilde genderqueer olarak ayakta duran pislik bir queer’in hayatından yansıyanlar.’

Umut Erdem | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Umut Erdem

“Bu şarkılar, ‘kadın’ ya da ‘erkek’ olarak varsayıldığında güçlü bir şekilde genderqueer olarak ayakta duran pislik bir queer'in hayatından yansıyanlar.”

31 Mart'ı yani Trans Görünürlük Günü'nü geride bırakmış, Nisan ayına demir almış, lalelenmeye hazırlanırken sizleri, ölümsüz punk için çarpan kalpleri fethedecek folk sarkılarının sahibi genderqueer bir ses ve grubuyla tanıştırmak istiyorum: Loamlands.

Kuzey Karolina'da yaşayan söz yazarı ve şarkıcı Kym Register'ın yer aldığı Loamlands, Sweet High Rise ismini verdiği son albümde, Register doğup büyüdüğü yerde yaşadığı hikayeleri ilmek ilmek kumaşa işliyor gibi anlatıyor. Queer yaşamlar ve tarih üzerine şarkılar yazıp söyleyen Loamlands'in son albümü üzerine Register şu sözleri dile getiriyor:

“Bu şarkılar, aşık, istismarcıları öldürme arzusuyla yanıp tutuşan, kasabasında nice ayrılıklar yaşamış, sinirli olarak görülmenin verdiği bastırılmış bir gerginliğe sahip, ‘kadın’ ya da ‘erkek’ olarak varsayıldığında güçlü bir şekilde genderqueer olarak ayakta duran pislik bir queer'in hayatından yansıyanlar.”

Queer aşk ve isyan üzerine şarkılar yazan ve kendini anarko feminist olarak tanımlayan Register'ın Sweet High Rise için kaleme aldığı ve nefesini verdiği şarkıların yaratımında Kuzey Karolina'daki LGBTİ+’lara yönelik polis ve toplumsal şiddet etkili olmuş.

Albümdeki Little River isimli şarkı, 80'lerin başlarında Little River'da gey bir erkeğin nefret cinayeti sonucu öldürülmesi üzerine yazılmış. Yaşanan bu olayın Kuzey Karolina'daki Onur Yürüyüşleri'nin miladı olduğunu not düşelim.

“...Kimse bilmezken o gün

İki oğlanın öldüğünü

Nasıl anlatılabilir bir hikaye...

... Ooo havza,

Ooo su biliyor, kimin kaybolduğunu...

... Onların kanına bulaşan bir mermi varken

Onuruna leke sürülen bir hikaye nasıl anlatılabilir?

... Ben yazacağım,

Yazacağım, yazacağım kimin kaybolduğunu o nehirde.”

Birkaç kuplesini sizler için çevirdiğim Little River'ı ve sizleri folk ezgisiyle harmanlanmış nice queer hikayeye götürecek Loamlands imzalı diğer şarkıları dinlemeniz için şu playliste davet ediyorum.

Grubu Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz. 


Etiketler: yaşam
Nefret