07/05/2021 | Yazar: Aslı Alpar

Kamyon lastiğinden şemsiyeye, yangın sigortasından koli gönderme ücretine türlü ürünün yer aldığı enflasyon sepetinde bugüne dek kondom, kayganlaştırıcı ve dildo yer almadı.

Queer ekonomi 101: Bu sepette neden dildo yok! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Banksy - New York

Türkiye’de ekonomiyi değerlendiren köşe yazarı ve konuşmacıları okuyup dinlerken Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu krizi Grup Hepsi’den Gülçin’in ayrılmasıyla açıklayan şahane TikTok videosuyla karşılaştım.

Sonra gazetelerin ekonomi sayfalarının ve haber bültenlerinin ekonomi bölümlerinin halen natrans erkeklerle dolu olduğunu hatırladım. Her ne kadar medya son on yılda inadını kırıp işadamı yerine iş insanı demeye, işçiyi de erkeklerden menkulmüş gibi göstermekten vazgeçmeye meyletse de aslında ekonomi de ekonomi yazarları da halen oldukça cinsiyetçi, heteronormatif ve ikili cinsiyet sistemin kabulüyle bilgi üretiyor…

Dahası ekonominin, ölçütlerinin ve göstergelerin yorumları bile cinsiyetçi, heteronormatif ve ikili cinsiyet sisteminin kabulüyle sınırlı.

Ne demek istiyorum? Mesela Türkiye’de çalışma hayatına dair yapılan araştırmalarda LGBTİ+’ emekçiler yoktur (Bir istisna olan Kaos GL’nin araştırmaları için buraya ve şuraya bakabilirsiniz). Başka bir örnek, her yıl güncellenen kamyon lastiğinden şemsiyeye, yangın sigortasından koli gönderme (aşkım başka koli) ücretine dek türlü absürd ürünün yer aldığı enflasyon sepetinde bugüne dek kondom, kayganlaştırıcı ve dildo hiç yer almadı… Haliyle ekonomik kriz ve buhranların queerleri nasıl etkilediğine dair anaakım çalışmalar da görmeyiz…

Bütün bunlardan sonra dedim ki ‘ay beğenmiyorsan, otur yaz…’

Böylece ekonominin gündemini queer bir gözle yorumlaya karar verdim. Serinin ilk yazısından belirteyim “ekonomiye queer eleştiri” gibi büyük bir iddiam yok. Yıllar önce okuduğum Karl Marx'ın Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı tekrar açılsın, okudukça tansiyonumu yükselten Milton Friedman’ın makaleleri yeniden yoklansın (gelsin madilik), ekonomi yorumcuları daha bir dikkatle dinlensin.

Bir sonraki yazımızın ekonomik kriz –kimilerince açıkça buhran- üzerine olacak. Ekonomik kriz mi var deyip, beldeli kolisine güvenen ve “unutmayın ki bana hiçbir şey olmaz” diyen varsa, bu kriz öyle bir kriz ki beldeli kolilerinizi bile etkiliyor, benden söylemesi… Takipte kalın.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam
İstihdam