02/09/2008 | Yazar: Aydın Öztek‘Daha ilk dakikalardan itibaren, filmin aralarına serpiştirilmiş ‘top’ gibi kelimelerle, erkek eşcinseller aşağılanıyordu. Filmde yer alan karakter eşcinsel olsun ya da olmasın, erkekliği sorgulanıyordu (Otel müdürü Recep İvedik’e aerobik kıyafeti göndereceğini söyler. Recep İvedik: Göndermeyen top ossun mu?). Aydın Öztek’in kaleminden.

Normal şartlar altında izlemeyi düşünmediğim, asla izlemeyeceğim bir filmdir Recep İvedik. İzleyenleri de, izleyip sevenleri de garip karşılardım. İzledim. İzlemek zorunda kaldım mı, bilmiyorum. Çok sevgili Has Turizm, yolculuk sırasında bu filmi ‘zorla’ izletmeye çalışınca, ben de çabucak teslim oldum. Nedense belediye otobüslerinde bile saatlerce uyuyabiliyorken, bu yaklaşık 16 saatlik yolculukta doğru dürüst uyuyamamıştım. Ve kitap okumaktan, bulmaca çözmekten yorulmuş, müzik dinlemekten sıkılmıştım. Belki de seve seve (hayır, asla seve seve olmadı), teslim oldum, izledim.

Çok önyargılıydım, haklı da çıktığımı düşünüyorum. Bir şey katmayacağını biliyordum bilmesine de, bu kadar kötü olabileceği aklıma gelmemişti. Ne de olsa gişe yapmıştı! Gerçi Türkiye’de hangi filmin gişe yaptığını, hangisinin yapmadığını düşününce, sonuç şaşırtıcı gelmedi.

Şahan Gökbakar’dan haz etmeyişim eskilere dayanıyor aslında. Ta televizyonda yaptığı tiplemelere kadar gidiyor hislerim. Oturup da baştan sona hiç izlememiştim programını. O zamanlar (fi tarihi) youtube’a erişim engellenmemişken bir-iki video izlemiştim, arkadaşlarımın ısrarıyla. Bir kadın programını taklit ettiği bir videoyu izlemiştim. Ve çok önemli bir sözü vardı Gökbakar’ın canlandırdığı kadının: ‘Geri zekâlı!’ Uzata uzata, üstüne basa basa söylüyordu. Ve gülüyordunuz, gülüyorduk, gülüyorlardı. Nazmiye Güçlü’nün ‘Araba Aldım Kadın Oldum’ adlı kitabını okuyana kadar, bana da komik geliyordu/gelirdi (Bu başka bir yazı konusu, kitabı okuyunca ‘Ne kadar da kolay, farkında olmadan aşağılıyor, hakaret ediyormuşuz.’ demeye başladım).

Filmi izlemeye başladım. Bir yandan da not etmeye karar verdim. Abuk subuk konuşmaların hepsini not etseydim, zaten senaryoyu yazmış olurdum. Ben de, homofobik öğeler yakalamaya çalıştım. ‘Çalıştım’ demek yanlış oldu sanırım. Gözüme sokulan bir şeyi fark etmemem garip olurdu.

Daha ilk dakikalardan itibaren, filmin aralarına serpiştirilmiş ‘top’ gibi kelimelerle, erkek eşcinseller aşağılanıyordu. Filmde yer alan karakter eşcinsel olsun ya da olmasın, erkekliği sorgulanıyordu (Otel müdürü Recep İvedik’e aerobik kıyafeti göndereceğini söyler. Recep İvedik: ‘Göndermeyen top ossun mu?’).

Bir magandanın nasıl olduğunu göstermeye çalışıyor bu film. Ama zaten Türkiye’de yaşayan insanlar olarak, alışık olduğumuzu düşünüyorum. Şişman, kıllı, görgüsüz, kaba… Bir stereotipleştirme olsa da ortada, bu kadar kötüsünü, iğrencini görmemiştik. Neden (aklıma ‘para’ geliyor) böyle kötü bir işe imza attıklarını anlayamadığım Gökbakar kardeşlerin bir sonraki projelerini de merak etmiyor değilim.

‘Gen’ değişikti. Bir ‘ilk’ filmdi. Recep İvedik geldi ardından. Kötü bir gidişat, bir sonraki korkutuyor şimdiden.

Delikanlı (?) olduğu için ağzına uzatılan şeyi üflemeyi reddederek, alkol muayenesi olmayan Recep İvedik, eşcinsel olduğunu öğrendiği kamyoncuyu, ‘Seks manyağı dombik’ diyerek aşağılıyor. Filmin sonunda aynı eşcinsel kamyoncu, otel müdürü tarafından, yine eşcinselliği hatırlatılarak ‘Ne kadar yumuşak ruhlu bir beyefendi’ olarak tanımlanıyor. Filmde ikinci kez görülen kamyoncu, homofobik olunmadığını düşündürtse de, ‘yumuşak’ geçişlerle aksini gösteriyor bize.

Tamamen ayrımcı bir dilin hakim olduğu Recep İvedik’te, kadınlar için genellikle ‘karı’, eşcinseller için ‘top’ kelimelerinin kullanıldığını görüyoruz.

Kıssadan hisse: Şu ana kadar izlemeyen kişiler, bu yazı sayesinde işkence çekmekten kurtulabilirler. Evet, bazı sahnelerde güldüm, ama filmin iğrenç olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu. Vizyona giren bir sürü güzel film var/olsa gerek. Ya da eskilerden bir tane izleyin. En sevdiğiniz filmi 85. kez izleyin, değişik bir bakış açısı kazanırsınız belki. Hiç belli olmaz. Bu filmi ivedilikle akıllardan çıkartın!

*Muhabirimizin diğer haberleri

[["Ben seni seviyorum, eşcinselliğini değil"]]

[[‘3. Sayfa’nın eşcinselleri]]

[[Brüksel'de eğlenmek]]

[[Bu oyundan ‘Çıkış Yok’]]

[[Bir ‘Nefes’ Gibidir Aşk]]

[[Türkiye sinemasında eşcinsellik]]

[[Kaos GL’den yerel gey-lezbiyen muhabir ağı eğitimi]]

Etiketler: kültür sanat
Dijital