25/04/2022 | Yazar: Gizem Karagöz

Bu kez okuduğum en iyi resimli kitaplardan biri olan "Ördek, Ölüm ve Lale"den konuşalım.

Resimli kitaplar: Ördek, Ölüm ve Lale Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu kez okuduğum en iyi resimli kitaplardan biri olan "Ördek, Ölüm ve Lale"den konuşalım.

Bu kitabı Wolf Erlbruch yazmış ve çizmiş, Hep Kitap Türkçeleştirmiş.

Kitabın arka yazısı şu cümlelerle başlıyor:

“Her çocuk bazen ölümün ne olduğunu sorar. Böylesine önemli bir soruya verilecek basit bir yanıt var mıdır?”

resimli-kitaplar-ordek-olum-ve-lale-1

Günlerden bir gün bir ördek, bir süredir takip edildiği hissi ile birlikte Ölüm'le karşılaşıyor. Beni almaya mı geldin diye sorduğunda Ölüm ona aslında doğduğundan beri yanında olduğunu söylüyor. Ördek Ölüm'ün varlığından tedirgin olsa da bir noktada arkadaş olup birlikte vakit geçirmeye başlıyorlar. Göle giriyorlar, ağaca tırmanıyorlar, birbirlerini ısıtarak uykuya dalıyorlar.

Tahmin edilebileceği gibi Ördek bir gün ölüyor, Ölüm onu üzerinde bir lale ile suya bırakıyor ve kitap şu cümlelerle bitiyor:

“Ölüm, uzun süre Ördek'in arkasından baktı. Ördek gözden kaybolduğunda, Ölüm içinde keder gibi bir şey hissetti. Ama işte, hayat böyle bir şeydi.”

resimli-kitaplar-ordek-olum-ve-lale-2

Ölüm hakkında konuşmak, özellikle çocuklarla konuşmak sanırım çok zor. Bu kitabın ölümü, olağan ve çok sakin bir şekilde anlatıyor olmasıysa çok güzel. Bu zamana kadar ölümden bahseden belki yüz kitap okumuşumdur ancak geçtiğimiz aylarda dünyadaki en sevdiğim insanlardan biri olan anneannemi kaybettiğimizde bu kitaptaki bazı kısımları hatırladım ve iyi hissettim. İşte böyle.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: kültür sanat, yaşam
bülten