23/05/2006 | Yazar: Kaos GL

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), 'Seks İşçilerinin Cinsel Davranışlarının Desteklenmesi Yoluyla HIV/AIDS ve CYBE'nin (Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) Önlenmesi Projesi' ka

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), 'Seks İşçilerinin Cinsel Davranışlarının Desteklenmesi Yoluyla HIV/AIDS ve CYBE'nin (Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) Önlenmesi Projesi' kapsamında seks işçilerine danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

Fuhuş sektöründe çalışan seks işçilerinin yaşadıkları şiddet ve ayrımcılık gibi sorunlara çözüm bulmak amacıyla Avrupa Birliği normlarında bir proje üretildi. AB'den alınan fon ile çalışmalarını sürdüren İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), 'Seks İşçilerinin Cinsel Davranışlarının Desteklenmesi Yoluyla HIV/AIDS ve CYBE'nin (Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) Önlenmesi Projesi' kapsamında seks işçilerine danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Projede 25 seks işçisi eğitmen olarak görev aldı. 25 eğitmen, 'Meslektaş Eğitici' adı altında 5 kayıtlı 10 kayıtsız kadın ile 10 travesti ve transeksüel seks işçisinden oluşuyor. Eğitici grup, güvenli çalışma koşulları ve güvenli cinsel davranış konularında meslektaşlarını eğitiyor.

İKGV Proje Koordinatörü Dr. Muhtar Çokar, 'Bireysel şiddette zaten sürekli karşı karşıya kalan seks işçilerinin, toplu şiddete kurban gitmesinden endişe ediyoruz. Bu projenin başlıca amacı, travesti ve transseksüeller de dahil olmak üzere seks işçilerinin güvenlik koşullarının iyileştirilmesini, onlara uygulanan dışlama ve damgalanmanın azaltılmasını ve sağlıkları üzerinde daha fazla denetime sahip olmak amaçlanıyor' dedi.

Avukatlık Hizmeti

İstanbul'da kurulan 'Kadın Kapısı Danışma Merkezi' ise seks işçilerine güvenli cinsel ilişki ve kondom kullanımı, seks işçilerinin yasal sorunları gibi konularda danışmanlık hizmeti veriyor. Kadın Kapısı Danışma Merkezi'nde ayrıca yasal danışmanlık hizmetleri de verilecek.


Etiketler: insan hakları, çalışma hayatı
İstihdam