06/06/2011 | Yazar: Özlem Sönmez Ertem

Aşağıda, 19 Mayıs 2011 Siirt mitingi ile başlayan ve bu kaydı girerken 21 seçim mitingi düzenleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim konuşmalarının hemen girişinde yer al

Aşağıda, 19 Mayıs 2011 Siirt mitingi ile başlayan ve bu kaydı girerken 21 seçim mitingi düzenleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim konuşmalarının hemen girişinde yer alan “selamlama” bölümlerini bulacaksınız. Hepsi burada olmasa da, bir ipucu veriyor; alt alta okunduğunda içi boşalıyor. Tıpkı metinlerin geri kalan kısmında, değişkenin sayısal verilerle sınırlı olması gibi. Parti reklamlarında aynı, tek ve bir olmaya yapılan vurgu ile birlikte düşününce, pek de şaşırtıcı değil! Nitekim içeriğin dışında tekrarın da dili vardır ve bazen çok daha kuvvetlidir.
 
DİYARBAKIR: Eğil’e, Ergani’ye, Hani’ye, Hazro’ya, Kayapınar’a, Kocaköy’e, Kulp’a, Lice’ye, Silvan’a, Sur’a, Yenişehir’e oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Tarih şehri, medeniyet şehri, ilim şehri, kardeşlik şehri Diyarbakır’ı selamlıyorum.
…Buradan Diyarbakır’da yatan Sahabe-i Kiram’dan Şücaettin Hazretlerini, Maliki Ejder Hazretlerini, Abdurrahman Hazretlerini, Mir Seyyid Hazretlerini onlar gibi 41 Sahabe-i Kiram’ı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Bundan tam 1372 yıl önce bir 27 Mayıs günü Diyarbakır’ı fethedip İslam topraklarına dahil eden İyaz Bin Ganim Hazretlerini, Halid Bin Velid Hazretlerini de aynı şekilde rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Allah bizi onların şefaatine nail etsin diyorum.
 
ORDU: Gülyalı’ya, Gürgentepe’ye, İkizce’ye, Kabadüz’e, Kabataş’a, Korgan’a, Kumru’ya, Mesudiye’ye, Perşembe’ye, Ulubey’e, Ünye’ye selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Konuşmamın hemen başında Süper Lig’e çıkan Orduspor’u, Mor Şimşekleri tebrik ediyorum. Süper Lig’de kendilerine başarılar diliyorum. Aynı şekilde Üçüncü Lig’den İkinci Lig’e yükselen Ünyespor’u da kutluyorum, onlara da başarılar diliyorum. Ordu’ya yakışan buydu ve bunu gerçekleştirdi. Ordu, oksijenin memleketi, Ordu fındığın başkenti. Ordu, güreş sporumuzun, Ordulu Mustafa’nın, Davut’un, Kerem’in, Recep’in, onlar gibi nice pehlivanların şehri. 
 
TRABZON: Beşikdüzü’ne, Çarşıbaşı’na, Çaykara’ya, Dernekpazarı’na, Düzköy’e, Hayrat’a, Köprübaşı’na, Maçka’ya, Of’a, Sürmene’ye, Şalpazarı’na, Tonya’ya, Vakfıkebir’e, Yomra’ya, oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Fatih’i Fatih Sultan Mehmet olan, valisi Yavuz Sultan Selim olan, cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri, medeniyet şehri Trabzon’u selamlıyorum. 
 
ANKARA: Tandoğan Meydanı’ndan bütün Ankara’yı, Ankaralı kardeşlerimi selamlıyorum. Akyurt’a, Altındağ’a, Ayaş’a, Bala’ya, Beypazarı’na, Çamlıdere’ye, Çankaya’ya, Çubuk’a, Elmadağ’a, Etimesgut’a, Evren’e, Gölbaşı’na selamlarımı yolluyorum. Bitmedi. Aynı şekilde Güdül’e, Haymana’ya, Kalecik’e, Kazan’a, Kızılcahamam’a, Keçiören’e, Mamak’a, Nallıhan’a, Polatlı’ya, Pursaklar’a, Sincan’a, Şereflikoçhisar’a, Yenimahalle’ye selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Selçuklu şehri, Osmanlı şehri, Cumhuriyet kenti, başkentimiz Ankara’yı ve Ankaralı kardeşlerimi selamlıyorum. Buradan Ankara’nın adeta manevi muhafızları olan Hacı Bayram Veli’ye, Seyit Hüseyin Gazi’ye, Bağlum’da Abdülhakim Arvasi Hazretlerini rahmetle anıyorum.
 
ESKİŞEHİR: İnönü’ye, Mahmudiye’ye, Mihalgazi’ye, Mihallıççık’a, Sarıcakaya’ya Seyitgazi’ye, Sivrihisar’a, Tepebaşı’na selamlarımı, sevgilerimi, saygılarımı yolluyorum. Yunus Emre’nin, Seyit Battal Gazi’nin, Şeyh Edebali’nin, Nasrettin Hoca’nın, Hızır Bey’in şehri Eskişehir’i selamlıyorum. Osmanlı şehri, Cumhuriyet şehri, ilklerin şehri, sanayinin, bilimin Eskişehir’i, Eskişehirli kardeşlerimi selamlıyorum.
 
AYDIN: Buharkent’e, Çine’ye, Didim’e, Germencik’e, İncirliova’ya, Karacasu’ya, Karpuzlu’ya, Koçarlı’ya, Köşk’e, Kuşadası’na, Kuyucak’a, Nazilli’ye, Söke’ye, Sultanhisar’a, Yenipazar’a oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Demirci Mehmet Efe’nin, Yörük Ali Efe’nin, Uluğ Bey’in, Çaka Bey’in, merhum Adnan Menderes’in şehri, efeler diyarı Aydın’ın efelerini selamlıyorum.
 
NİĞDE: Bor’a, Çamardı’na, Çiftlik’e, Ulukışla’ya oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. 12 Eylül halk oylamasında yüzde 61 gibi Türkiye ortalamasının üzerinde bir oranla demokrasiye, özgürlüklere, temel hak ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne evet dediğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum.
 
NEVŞEHİR: Buradan Acıgöl’e, Avanos’a, Gülşehir’e, Hacıbektaş’a, Kozaklı’ya, Ürgüp’e oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. 12 Eylül halk oylamasında yüzde 67,5 gibi yüksek bir oy oranıyla demokrasiye, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne sahip çıkan, çetelere dur diyen Nevşehir’e şükranlarımı sunuyorum.
 
BURSA: İnegöl’e, İznik’e, Karacabey’e, Keles’e, Kestel’e, Mudanya’ya, Mustafa Kemal Paşa’ya, Nilüfer’e, Orhaneli’ne, Orhan Gazi’ye, Osman Gazi’ye, Yenişehir’e, Yıldırım’a, oralarda yaşayan tüm kardeşlerime selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum.
…Kardeşlerim; bir kez daha tarihin, medeniyetin şehri yeşil Bursa’yı, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Yıldırım Beyazıt’ın, Emir Sultan’ın, Somuncu Baba’nın emaneti Bursa’yı, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’yı yürekten selamlıyorum.
 
VAN: Buradan tüm Van’a; Bahçesaray’a, Başkale’ye, Çaldıran’a, Çatak’a, Edremit’e, Erciş’e, Gevaş’a, Gürpınar’a, Muradiye’ye, Özalp’a, Saray’a, oralarda yaşayan tüm kardeşlerime, selamlarımı, sevgilerimi, saygılarımı yolluyorum. Seyyit Abdülhakim Arvasi’nin, Seyyit Fehimi’nin, Feki Teyran’ın şehri Van’ı selamlıyorum. Burada Vanlı tüm kardeşlerime, 12 Eylül halk oylamasında yüzde 94,5 gibi çok yüksek bir oranla evet dedikleri için şükranlarımı sunuyorum.


Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam