02/06/2009 | Yazar: Kıvanç Tanrıyar

14 Kırgız doktor ve hemşire, Issık-Göl yakınındaki ‘Royal Beach’ adlı sanatoryumda (Kazakistan sınırında, Bişkek’in 400 km kuzey doğusunda) ilk defa sadece LGBT bireylerin sağlığı

14 Kırgız doktor ve hemşire, Issık-Göl yakınındaki ‘Royal Beach’ adlı sanatoryumda (Kazakistan sınırında, Bişkek’in 400 km kuzey doğusunda) ilk defa sadece LGBT bireylerin sağlığına odaklanan bir eğitim aldılar.
 
Bu eğitim, Kırgızistan’da sadece LGBT cemaatine adanmış ilk eğitim. Sağlık uzmanı kadrosunun genelinde LGBT özelinde transgender bireylerin sorunları hakkındaki bilgisini artırarak bu bireylerin sağlık durumlarını iyileştirmeyi amaçladı. Eğitim COC Nederland ve Açık Toplum Enstitüsü desteğiyle gerçekleşti. Eğitim organizasyonunu lezbiyen ve transgender cemaate hizmet veren bir NGO olan Labrys üstüne aldı. LGBT cemaati üyeleri kendilerini tıp uzmanlarına açarken kabul edilemez tepkilerle karşılaştığı için bu eğitimin yapılmasına karar verildi. Yalnızca bir örnekle özetlemek gerekirse, doktora açılan gey bir bireye doktorun karşılığı ‘O zaman erkek misin kadın mısın?’ olabiliyor.
Eğitime katılan grup başkent Bişkek ve Kırgız kırsalından gelen jinekolog, psikiyatrist, ürolog, nörolog ve endoktrinologlardan oluştu. Konular LGBT prototipleri, açılma hikayeleri, terimler ve tanımlar, lezbiyenlerin, geylerin ve düzcinsel erkek ve kadınların ve transgenderların spesifik sağlık ihtiyaçlarıydı. Bazı problemler de yaşandı. Mesela ilk günde cinsiyet değişiminin beraberinde getirdiği sosyal problemler üzerine yoğunlaşmaktansa ameliyatın gerçekleşme şekli ile ilgili bilgi alma talebi yönünde baskı oldu.  
Ama genel olarak bakıldığında eğitim olumlu sonuçlandı. Eğitim gören uzmanlar transgender cemaat içerisindeki yüksek intihar oranlarını öğrendiklerinde şoke oldular. Uluslararası transgender aktivistleri trans bireylerin her yerde olduğunu gösterdiler. Genelde tepeden bakarak tavsiye vermeye alışmış doktorlar kendilerini zorladı ve dinlemeyi başardı. İlk gün ortaya çıkan karmaşa dindikten sonra rol oyunlarında gerçek hayattan alınmış vakalara deneyimli transgender avukatlarından daha iyi çözümler bulmaya başladılar.


Etiketler: insan hakları, sağlık
Telegram