20/03/2007 | Yazar: Kürşad Kahramanoğlu

‘Ne derseniz? Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin artan bir şekilde gündeme geldiği bu günlerde ILGA’nın Türkiye’de ki üyeleri olan KAOS ve LAMBDA’dan üyeler Tayyib’e rakip çıksınlar mı?

‘Ne derseniz? Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin artan bir şekilde gündeme geldiği bu günlerde ILGA’nın Türkiye’de ki üyeleri olan KAOS ve LAMBDA’dan üyeler Tayyib’e rakip çıksınlar mı? İnsan hayal ettiği müddetçe yaşarmış.’ Kürşad Kahramanoğlu’nun kaleminden.

Finlandiya halihazırda 1 Temmuz 2006 da başlattığı Avrupa Birliği Başkanlığını yürütüyor. Bu yüzden bu küçük ülkenin AB’ye hazırlık safhasında olan ülkemiz için önemi büyük. Finlandiya devlet başkanları ülkelerinde genellikle büyük saygı ve sevgi görürler. Bu gelenek Tarja Halonen ile de devam ediyor.

30 Ocak 2006 Hürriyet Gazetesi ‘Finlandiya’da 2. Halonen dönemi’ başlığı altında verdiği haberini, ‘…Temmuz’da AB dönem Başkanı olacak Finlandiya’da Halonen’in başta kalmasının, Türkiye’nin de çıkarına olduğu yorumu yapılıyor’ diye bitiriyor.

Tarja Halonen ilk olarak 6 Şubat 2000’de dış işleri bakanı iken Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’na seçilmişti. 1979 ilk defa millet vekili olarak seçilen Tarja, 1990-91 yıllarında adalet bakanı olarak da görev yapmıştı.

Türkiye’de basınımız bir haber çölü. Bu çöldeki bulabileceğiniz bir iki vaha da bile suyun kalitesi hiçte tatminkar değil. Türkiye’de ki hiç bir Tarja Halonen’in ikinci cumhurbaşkanlığı zaferini veren haber bu; Hürriyet’in haberine göre, Avrupa yolunda potansiyel umutlarımızdan olan başarılı politikacının bir zamanlar SETA (Finlandiya Cinsel Haklar Organizasyonu’nun) başkanı olduğunu söylemiyor. Evet oyların yüzde 51.6’sını alarak ikinci defa Finlandiya Cumhurbaşkan’lığına seçilen Tarja bir ILGA üyesi olan SETA’nın 1980’li yıllarda başkanı idi. 1979’da SETA’nın beşinci kuruluş yılında eşcinsel hakları ana konuşmacısı olan Tarja Halonen, 80’li yıllarda örgütün başkanlığını yaptığı gibi, seksenli yıllarda başında bulunduğu organizasyon "Eşcinselliği Yüreklendiriyoruz’ kampanyasını yürüttü, 1981’de bir gurup milletvekili arkadaşı ile birlikte kanunlarda geylere karşı olan kısıtlamaları ve ayrımcılığın kaldırılması için kanun teklifi verdi. Finlandiya’nın bu çok sevilen ve sayılan politikacısı her iki Cumhurbaşkanlığı kampanyasında da eşcinsel hakları için yaptığı çaba ve mücadeleri saklamaya çalışmadı.

Ne derseniz? Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin artan bir şekilde gündeme geldiği bu günlerde ILGA’nın Türkiye’de ki üyeleri olan KAOS ve LAMBDA’dan üyeler Tayyib’e rakip çıksınlar mı? İnsan hayal ettiği müddetçe yaşarmış.

kaynak: Birgün Gazetesi
Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam