12/05/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Eski siyasetçi Ahmet Çakar, başarılı oyuncu Melis Sezen’i hedef gösteriyor. Çakar, Sezen’in giyimini bahane ederek cinsiyetine dair beslediği düşmanlığıyla, halkı kışkırtmaya çalışıyor.

Sütyen giymemek suç değil ama halkı kışkırtmak suç! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Çizim: Aslı Alpar, 2015, Memelere Özgürlük

Milliyetçi Hareket Partisi eski Milletvekili Ahmet Çakar, katıldığı televizyon programında oyuncu Melis Sezen’i 47. Altın Kelebek Ödülleri törenindeki giysisiyle hedef gösterdi.

Çakır’ın kadın düşmanı ve gerici sözleri şöyle: “Bu Sadakatsiz adlı dizide oynayan bir kız var. Adını filan bilmem. Geçen gün bir galaya çağırdılar. Bir kıyafet giymiş, o kıyafet kanunen suç. Hem de şikâyete bağlı olmayan bir suçtur. Çünkü göğüs dekoltesi tamamıyla açık toplum içinde kendini gösteriyor. Yani sütyen yok, göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş, yani bu ahlaksızlığın danikasıdır”.

Şikâyete bağlı olmayan suçlara bakalım: Kasten öldürme (m.81), Kasten yaralama (m.86), Şantaj (m.107), Çocuk düşürme (m.100), Hırsızlık (m.141), Dolandırıcılık (m.157). Peki, oyuncu Melis Sezen’in sütyen giymemesi bu suçlardan hangisine giriyor!

Aynı zamanda avukat da olan Çakar “şikayete bağlı olmayan suç” diyerek öyle görünüyor ki Melis Sezen hakkında bir savcının soruşturma başlatmasını diliyor! Çünkü şikayete bağlı olmayan suçlarda, savcılık ve mahkeme tarafından kendiliğinden soruşturma ve kovuşturma yapılabilir.

sutyen-giymemek-suc-degil-ama-halki-kiskirtmak-suc-1

Melis Sezen'in, eski siyasetçi tarafından hedef gösterildiği şıklığı

TCK’da “sütyen” aradığıma inanamıyorum

Ama ortada bir suç var gibi…

Türk Ceza Kanunu madde 216 “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”. Ne diyor bu madde bir bakalım:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

“Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Ahmet Çakar bir kadın oyuncuyu giyimini bahane ederek ve cinsiyetine dayanarak kamusal bir alanda, bir televizyon programında aşağılıyor, halkı oyuncu Sezen’e karşı kışkırtıyor.

Uzatmadan ama yazmazsam da olmayacak bir şeyi hatırlatmak istiyorum: Onur Yürüyüşleri’nde LGBTİ+ aktivistlerin giyimine, kuşamına, sutyensizliğine muhalefet eden LGBTİ+ dostu ve LGBTİ+ aktivist arkadaşlarım. Durduğunuz hattın eski siyasetçi Çakar’la aynı olup olmadığını bir kontrol edin isterseniz.

Memelere özgürlük!


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları
Telegram