23/06/2010 | Yazar: Murat Çınar

Özerklik Yanlısı Torino'lu Kadınlar, Torino Pride LGBT Kordinasyonu ve Torino Göçmenler Kollektifi’nin beraberce hazırladığı Pride, İtalya’da bir ilke imza attı. 

Özerklik Yanlısı Torino'lu Kadınlar, Torino Pride LGBT Kordinasyonu ve Torino Göçmenler Kollektifi’nin beraberce hazırladığı Pride, İtalya’da bir ilke imza attı. 

Yürüyüşün ardından bu sene ilk defa verilen Çürük Muz ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul Pride’dan esinlenerek fikredilen bu ödüller yılın ‘en iyi’ homofobik ve ırkçı açıklamasını yapan veya duruşunu benimseyen kurum, kişi ve kuruluşlara temsilen verildi.
İtalya tarihinde ilk defa göçmenlerin kendi kendisine organize olup kurduğu bir yapının hazırlayıcı komitede yer aldığı Pride, Torino’da 19 Haziran’da gerçekleşti. Kara bulutların sarı filtler ile çekilmiş siyah beyaz fotoğrafların güzelliğine inat gökyüzünü kapladığı Cumartesi günü yağmursuz bir kortej yolunu kat etti.
 
Bu sene aslında Torino ve İtalya için LLGBTTQ hakları ünlü aktivisti Enzo Francone’nin vefatı sebebiyle üzücü dönemdi. Ancak kortej sonrasında sahneden de söylendiği gibi ‘Yağmur yağmamasının sebebi Enzo’nun işi olabilir’di. Yakalarda ismi, tişörtlerde resmi ve mikrofonlarda adı anılan Enzo bu sene bir ilki gerçekleştiren Torino’yu göremedi belki de ama temelini attığı bu insan hakları hareketi saygın bir başarı edindi.
Resmi rakamlara göre 50 bin, organizasyon komitesine göre 70bin göstericinin katıldığı Pride son derece renkli geçerken her seneki gibi bu seneki herkesin haklarını kapsayan yapısı ile tüm İtalya’nın ilgisini çekti. Saat 15’te Torino Porta Susa tren istasyonu önünde başlayan korteji ortak pankart ile ‘Haklar bizim gururumuz’ yazısı ve organizasyon komitesinin temsilcileri açtı. Kortej içinde her zamanki gibi ticari kamyonlar bulunurken kadın organizasyonlarının çokluğu ve sendikaların katılımı dikkat çekti. Bu sene ilk defa organizasyon komitesinde yer alan Torino Göçmenler Kolektifi de yaklaşık 40 kişilik bir bölüm ile kortejde yerini aldı.
 
Saat 19 sıralarında Torino kentini baştan aşağı geçtikten sonra Vittorio meydanında sona eren kortej önceden hazırlanmış sahne ile buluştu. Bir anda bastıran yağmura rağmen sahneden organizasyon komitesi temsilcileri konuşmalarını yaptı. Ardından bu sene ilk defa verilen Çürük Muz ödülleri sahiplerini buldu.
 
İstanbul Pride’dan esinlenerek fikredilen bu ödüller yılın ‘en iyi’ homofobik ve ırkçı açıklamasını yapan veya duruşunu benimseyen kurum, kişi ve kuruluşlara temsilen verildi.

Siyasi Çürük Muz ödülü eyalet yeni başkanı seçilen ırkçı ve ayrılıkçı parti Lega Nord (Kuzey Ligi) ulusal meclis üyesi Roberto Cota’ya gitti. Cota, Torino’nun başkentliğini yaptığı Piemomte eyaleti başkanı seçildiği gün kullanımına ulusal çapta izin verilmiş olan ve ameliyat müdahalesi gerektirmeyen ancak doktor nezdinde kullanılan kürtaj hapı RU486’yı Piemonte’de yürürlülüğe sokmayacağını ve ‘Gay Pride’a Eyalet desteğini vermeyeceğini açıklamıştı. Pride komitesi ne Cota yönetimine ne de önceki eyalet yönetimlerine destek talebinde bulunmamışken böyle bir açıklamanın her iki noktada da Vatikan’a olumlu bir sinyal gönderme isteği olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan Cota yasa dışı göçmenliği suç sayan, deniz yolu ile gelen göçmen teknelerini geri gönderme hakkı çıkartan ve yasa dışı göçmenlere hastane kapılarını kapatan ‘güvenlik’ paketinin fikir babası ve güçlü savunucusu olarak ödüle her açıdan layık görüldü.
 
Tabii ki ‘Çürük Muz’dan Papa ve Berlusconi de nasiplendi, Spor dalında ise İbrahimovic ödüle layık görüldü. Kazananlar arasından bir diğer önemli kurum ise Milano yakınındaki Uboldo di Cernusco Hastanesi. 3 Mart 2010 gecesi ailesi tarafından acilen hastaneye getirilen 13 aylık Nijerya yurttaşı Rachel babasının işini ve ardından da dolayısıyla oturma iznini kaybetmesi nedeniyle sağlık karnesini yenileyemediği için doktorlar tarafından kontrol edilmedi ve yaklaşık 3 saat sonra hayata gözlerini yumdu. Bu insanlık dışı davranışından dolayı tüm hastane Çürük Muz ödülüne layık görüldü.
2010 Torino Pride kentin ünlü lokallerinden Big’de akşam başlayan ve sabaha kadar süren bir parti ile son buldu.
 

Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam