24/08/2007 | Yazar: Mehmet Güner

Kanada’nın Toronto kentinde 16–24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Pride Haftası’nda göst

Kanada’nın Toronto kentinde 16–24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Pride Haftası’nda gösterilerden yürüyüşlere, konserlerden partilere pek çok etkinlik düzenlendi. Toronto’dan muhabirimiz Mehmet Güner’in haberi.

Herkes dört gözle o günü bekliyordu; 16 Haziran 2007. Büyük bir gün olacaktı, öyle bir gün ki her geçen yıl kendini geliştirerek ve yenileyerek değişen bir gün. O günün adı ise gay pride.

Kanada’nın Toronto kentinde ilk kez 1971 yılında 300 kişinin katılımıyla gerçekleşen bir piknik olan bu gün daha sonra yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı büyüleyici bir karnavala dönüştü.

Toronto’daki ilk senemdi ve çok heyecanlıydım. Ve nihayet o gün geldi. Her yıl olduğu gibi yaklaşık 1 milyon kişi katılmıştı. 16–24 Haziran tarihleri arasında Church Caddesi’nde, 600’den fazla ünlünün de katıldığı gösterilerden yürüyüşlere, konserlerden partilere pek çok etkinlik düzenlendi.

Bunların arasında özellikle ‘Youth Pride’ ve ‘Family Pride’ bende unutulmaz bir etki bıraktı.

‘Youth Pride’, gençlerin katılımı ve yürüyüşleriyle gerçekleştirildi. Buradaki amaç genç popülasyonu bir araya getirip onları kaynaştırmaktı.

Bir gün sonra düzenlenen ‘Family Pride’ın amacı eşcinsel bireyleri aileleriyle bir araya getirip, onların varlığını tanımalarıydı.

Toronto Pride her sene daha çok sahiplenilen ve zenginleşen bir etkinliğe dönüşüyor. Öyle ki bu festival dünyanın en büyük festivallerinden biri, Kuzey Amerika’nın ise 3. en büyük festivali sayılıyor.

Öyle görünüyor ki bu yükseliş daha da sürecek ve her sene adı bir önceki seneden daha duyulur olmaya devam edecek.Etiketler: yaşam, dünyadan
İstihdam