26/12/2008 | Yazar: Cihan Dağ

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi, güvenlik görevlilerinin gözü önünde saldırıya uğradı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi, güvenlik görevlilerinin gözü önünde saldırıya uğradı. ‘Saç şeklim, eşcinselliğim ya da başka bir neden beni darp etme hakkını veremez kimseye. Polis bu konuda çok duyarsız. Sanırım yaralandıktan ya da öldükten sonra ciddiye alacaklar bu durumu’ Kaos GL Trabzon muhabiri Hewal Azad’ın haberi.Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi önünde İ.K., üç kişi tarafından alacak verecek durumu bahane edilerek darp edildi. Ama asıl neden kişinin eşcinselliğiydi.

Üç kişi tarafından hastanelik edildikten sonra ambulansla KTÜ Farabi Araştırma Hastanesine götürülen İ.K., taburcu olduktan sonra soruşturma açmak için darp raporu ile için polis merkezine gitti. Ancak polis, şahısta sadece kas zedelenmesi ve doku travması olduğu için bir şey yapamayacaklarını bildirdi. Kırılma ya da çatlak olmadığı sürece müdahale edemeyeceklerini söyleyen polis ikinci kez saldırı olduğu takdirde tutuklama emri çıkartabileceklerini de ekledi.

İ.K. olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. İ.K. ve arkadaşları açtıkları soruşturmayı geri çekmeleri yönünde tehdit aldılar. Olay KTÜ Güvenlik Görevlilerinin bulunduğu okul girişinin önünde olduğu halde güvenlik görevlileri olaya müdahale etmedi. Ambulans beklerken bir jandarma sadece ne olduğunu sordu ve durumla ilgilenmeden olay yerini terk etti.

Daha önce de kampüs içinde taktığı küpeyi çıkarması için bir grup öğrencinin kendisine gözdağı verdiğini belirten İ.K., evine giden yolun karanlık ve tenha olmasından dolayı tehdit edildiği kişiler tarafından saldırıya uğramaktan korkuyor. İ.K. ‘Yasal hakkımı kullandığımı görsünler diye, suç duyurumu iptal etmeyeceğim. Saç şeklim, eşcinselliğim ya da başka bir neden beni darp etme hakkını veremez kimseye. Polis bu konuda çok duyarsız. Sanırım yaralandıktan ya da öldükten sonra ciddiye alacaklar bu durumu’ dedi.


Etiketler: insan hakları
nefret