04/05/2014 | Yazar: Şule Ceylan

LİSTAG’dan Şule Ceylan Trabzon’da "Benim Çocuğum" gösterimini yazdı.

30 Nisan’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kampüsü Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde "Benim Çocuğum" gösterimi vardı.
 
Pırıl pırıl güneşli bir havada, pırıl  pırıl gençlerle mükemmel bir gün geçirdik.
 
Toplumsal Cinsiyet ve Medya dersi alan öğrenciler rektörlükten izin alıp güzel bir organizasyon oluşturmuşlar. Hocaları Şahinde Yavuz’un katkıları ile gösterim çok iyi geçti.
 
Film sonrası söyleşi bölümüne Şahinde Yavuz ile beraber katıldık. Yaklaşık 250-300 kişilik izleyici grubunun tamamına yakını öğrencilerden oluşmuştu ve önemli bir kısmı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencileriydi. Söyleşi bölümü iki saate yakın sürdü.
 
Kültür merkezinin önünden geçerken merak edip içeri giren bir öğretmen LGBTİ’nin açılımını, terimleri ve konu ile ilgili hiçbir şey bilmediğini ama filmi izlediğine çok memnun olduğunu söyledi.
 
Yine “bir film gösterimi varmış, gidip bakalım” diyenler ve filmin sonunda gözyaşlarını tutamadıklarını önyargılarından kurtulduklarını söyleyenler... LİSTAG’ın politik görüşlerinden çeşitli kesimlere nasıl yaklaştığına varıncaya dek detaylı sorular soruldu.
 
Tabii ki en önemlisi gerçekten duyarlı, açık görüşlü gençlerin yaklaşımlarıydı. Toplumsal Cinsiyet ve Medya dersini alan bu öğrenciler, geçen sene filmi izledikten sonra görüşlerinin ne kadar değiştiğini, önyargılı olmadıklarını zannederken aslında hiçbir şey bilmediklerini fark ettiklerini ve filmden sonra LGBTİ’lerle tanışıp çok iyi arkadaş olduklarını anlattılar.
 
1 Mayıs hazırlıklarından ve pankartlarından bahsettiler. Aralarına LGBTİ arkadaşlarını, gökkuşağı bayraklarını alıp meydana çıkacaklarını anlattılar. Pankartlarında “Nerdesin Aşkım”, “Binaları neyleyim, gökkuşağı gönder bana”, “İşçiyi ezen zihniyetle eşcinselleri öldüren zihniyet aynıdır” sloganlarını yazacaklardı.
 
Söyleşi her zamanki gibi kucaklaşmalar ile son buldu. 

Etiketler: insan hakları, aile
İstihdam