11/04/2009 | Yazar: Kahraman Gür

Gecen yıllarda İran eşcinsel idamlarıyla ön sıraya oturmuştu. İran’dan önce Mısır eşcinselleri toplayıp cezaevlerine doldurduğu için gündemdeydi.

Kahraman Gür | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Kahraman Gür

Gecen yıllarda İran eşcinsel idamlarıyla ön sıraya oturmuştu. İran’dan önce Mısır eşcinselleri toplayıp cezaevlerine doldurduğu için gündemdeydi. Şu an ise üç ülkede eşcinsellere yönelik yasal veya toplumsal şiddet tırmanışta. Bu üç ülke Jamaika, Irak ve Uganda. Türkiye’de son yıllarda eşcinsel cinayetleri bu ülkelerle yarışır düzeyde arttı. 

Jamaika’da duruma ‘dünyadaki en homofobik ülke?’ başlıklı haberden ulaşılabilir. Özetle, ‘Evrything is gonna be alright’, ‘Get up, Stand up’, ‘Buffalo Soldier’ gibi şarkılarıyla 68 hippi kuşağına seslenen Bob Marley’in reggae müziği, son yirmi yılda homofobinin müziği olup Jamaika’yı eşcinsellere dar etmekte. Kalabalık güruhlar ülkede eşcinselleri avlıyor, polis ya seyirci kalıyor ya da kalabalığa yol açıyor. Uganda’da ise eşcinsel karşıtı yasalar ülke yönetimince katmerlenmeye çalışılıyor.
 
Irak’a gelince, bu ülkede eşcinsellerin katli, Saddam’ın yıkılmasıyla duyulmaya başlandı. Associated Press’in 4 Nisanda geçtiği habere göre Sadr Kentinde iki gey ölü bulundu. Kimse cesetlere sahip çıkmadı. Mart ayı içinde 4 gey daha katledilmişti. Cesetlerin üzerinde ‘sapık’ ve ‘manık’ yazılmış. (manik- köpek yavrusu, bu bölgede eşcinselleri belirtmek için kullanılan isim). Associated Pressin belirttiğine göre Mehdi Ordusu, kafe ve internet odalarını basıp, cep telefonlarını gözden geçirerek, eşcinsel avına çıkıyormuş. Şii lider Sattar al-Battat Cuma hutbelerinde sürekli eşcinsellere yönelik nefretini körüklediği rapor ediliyor. 2008 Temmuzunda CNN 16 yaşındaki Kamal’in 15 gün boyunca 3-4 kişi tarafından iğfal edilme hikâyesi ile beraber Irak’ta eşcinsel ölümlerini gündeme taşımıştı(1). Sonra Ağustos ayında Newsweek yaptığı haberde Iraq-LGBT’yi kaynak göstererek 2003 yılından beri Irakta 400’ün üzerinde erkek eşcinselin öldürdüğünü belirtti (2).

Londra’da çalışan Iraq-LGBT organizasyonun belirttiğine göre şuan Irak’ta 128 gey idam bekliyor.
2008’de 285 eşcinsel için idam kararı çıktı ve en az 34 tanesi uygulandı.
2007’de 199 ölüm kararı çıktı, 33’ü uygulandı.
Iraq-LGBT örgütünün 2005’den bu yana idam edilen üye sayısı 17. 

ABC’nin haberine göre Irakta eşcinsellik 7 yıl mahkûmiyetle cezalandırılabiliyor, ama yetkili makamlar bu konuda konuşmadığı, mahkeme kararları paylaşılmadığı için Iraq-LGBT örgütünün verdiği rakamların doğruluğunu teyit etmek mümkün değil. Idam cezalarını tamamen yok saysak dahi, Mehdi Ordusunun ve dini liderlerin, batının bulaştırdığını düşündükleri eşcinselliği temizleme gayreti içresinde oldukları bilinen gerçek ve sadece son bir ay icinde bulunan 6 gey ceseti ortada.

6 Nisanda UK Gay News bir eşcinsel mahkûmun yardım talebi icin yazdigi mektubunu yayınladı. Mektup şöyle;
 
‘Yardım için çağrı!
Benim adım [isim ve adres çıkarılmıştır], Bağdat, Irak.
15 Aralık 2008 tarihinde gece yarısı İçişleri Bakanlığı yetkilerince evim basılarak gözaltına alındım.
Gözaltı süresince Irak-LGBT üyesi olduğumu bana itiraf ettirmek için işkenceye tabi tutuldum. Daha sonra İçişleri beni Karkh’da bir mahkemeye sevk etti, çok kısa bir sorgulamadan sonra idama mahkûm edildim.
İdam kararı bana savunma ve avukat tutma hakkı verilmeden alındı. İki gün sonra beni tekrar önceki yere götürdüler ve iki hafta içinde idam edileceğimi belirttiler.
Lütfen bu mesajımı Londra’daki arkadaşıma iletin. Ona annemi ve kardeşlerimi unutmamasını söylemeniz, tek isteğimdir.
Allahtan Iraklılara idam cezasının olmadığı günleri bahşetmesini diliyorum.
Ve son olarak, yardımlarınızı istiyorum.
Çok geç olmadan bana yardım edecek kimse var mı?’

Uluslararası arenada henüz tartışılmasa da Irak’taki kadar vahşi ölümler Türkiye’de de ardı ardına yaşanmakta. Sabah gazetesi çoğunlukla travesti ve transeksüellerin oluşturduğu son üç yılda islenmiş 24 eşcinsel cinayetini listelemiş. Aynı haberde Demet Demir İstanbul'da yılda 200 erkek cesedi bulunduğunu bunların büyük çoğunluğunun eşcinsellere ait olduğunu belirtmiş. Taraf gazetesinin haberine göre bir seri katil 3 ila 6 arasında eşcinseli öldürmüş. Geçen yıllarda Eryaman, travesti ve transeksüellerden korkutularak, olmadı öldürülerek temizlenmek istendi. Bursa’da kafasız travesti gövdesi bulundu. Ölümlerin dışında nefret suçu (gasp, dayak, küfür) gırla ama rapor edilmiyor.
 
Öldürülen eşcinseller yalnızca LGBT’lerin içinde bulunduğu durumu göstermiyor, aynı zamanda bu ülkedeki Müslümanlığın da, demokratlığın da, hükümetin de, emniyetin de aynası. İnsanların kendilerini evlerinde ve ülkelerinde güvende hissetmeleri kadar bir insani hak olabilir mi! Bu hakkın ihlali herkesin vebali, özellikle de hükümetin. Toplumsal homofobi kısa sürede yok edilmeyebilinir. Hatta AKP hükümeti veya başka bir hükümet, polis makamları homofobiyi görmeyebilirler de. Fakat cinayetleri ve şiddeti görmemezlikten gelemezler. Çünkü o makamlarda bulunuş nedenleri her şeyden önce insanların güvenliğini ve huzurunu sağlamaktır.
 
 
Düzeltme: ‘Eşcinsellerin maruz kaldığı zulüm’ başlıklı yazımda bir web sayfasından öğrendiğim bilgiye dayanarak 20’ye yakın ülkede eşcinselliğin idamlık suç olduğunu belirtmiştim. ABC televizyonu ILGA’yı kaynak göstererek yaptığı haberde dünyada 7 ülkede halen eşcinselliğin idamlık suç olduğunu belirtti. Bu ülkeler; Afganistan, Pakistan, Suudi Arabistan, İran, Sudan, Yemen ve Moritanya. 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret