28/09/2009 | Yazar: Kaos GL

'İstanbul'a nazır' evinde buluştuğumuz ILGA'nın (Uluslararası Gey ve Lezbiyen Derneği) genel sekreteri Kürşad Kahramanoğlu, Türkiye'deki eşcinsel hareketi dünya ile karşılaştırmalı olarak anla

'İstanbul'a nazır' evinde buluştuğumuz ILGA'nın (Uluslararası Gey ve Lezbiyen Derneği) genel sekreteri Kürşad Kahramanoğlu, Türkiye'deki eşcinsel hareketi dünya ile karşılaştırmalı olarak anlattı. Ondan çok şey öğrendik. 'Gay' değil, 'gey' olarak yazıldığını örneğin. Ya da  'İbne' kelimesi üzerine dünyada yaşanan tartışmaları, 'eşcinsellerin kendilerini ne kadar erkek gördüklerini'. Ve daha fazlasını...

NAGEHAN ALÇI
 
İki polis memurunun eşcinsel görüntüleri ortaya çıktığı için mücadele etmek yerine apar topar istifa etmeleri ne anlama geliyor?

Kendiliklerinden istifa ettiklerine inanmıyorum. Bence onlar istifa etmeye ikna edildiler. Ama benim o haberle ilgili dikkatimi çeken başka bir şey var. Olaya tepki gösteren, Emniyet Genel Müdürlüğü adına konuşan bir adam vardı, o 'Böyle bir şey olamaz' diyemiyor, 'AB'ye gireceksek bu normal olabilir' diye geveliyor. Eşcinselliğin insan hakkı olarak kabul edildiği ülkelerde böyle bir açıklama yapanı bir saat bile görevde tutmazlar. 

Kağıt üzerinde memurların eşcinsel olmasının bir engel teşkil ettiğine dair bir ibare var mı?

Hayır, hiçbir engel yok. 'Yüz kızartıcı suçlar' listesinde insanların cinsel hayatları ile ilgili bir şey yok. Bence burada sorun politik iktidar. Politikası icabı ülkede yarattığı bir atmosfer var. AKP tutucu bir parti. O nedenle bunu değiştirmesine imkan yok. 

Sadece AKP değil ki! CHP iktidarda olsa durum farklı mı olurdu?

Herhalde olmazdı ama şimdi CHP'den biraz farklı sesler gelmeye başladı. En son bir toplantıda CHP'li bir vekil eşcinsellik konusunda çok hassas olduklarını söyledi. 'Peki ya Deniz Baykal?' diye sorduk. 'Tutumunu duysanız çok şaşırırsınız' dedi.

Baykal eşcinsel hakları konusunda ne diyormuş?

Bilmiyorum ama CHP'de değişim olsa da Türkiye'de genelde politika tutucu. DTP dışında programında eşcinsellerle ilgili ibare geçen parti yok. 

Anayasanın 10. maddesinde eşcinsellere yönelik bir değişiklik yapılması isteniyordu.


Evet, ama tartışmalara bakarsak pek umut yok. 10. madde anayasal güvence altına alınan hakları içeriyor. Bu maddeye bir şey eklemek istiyor eşcinseller: Cinsel kimlik yüzünden insanların ayrımcılıkla karşılaşmaması.

Bu eklenirse ne değişecek?

Eşcinsel hareket yoluna daha güvenli devam edecek. 'Benim anayasal güvencem var, şimdi diğer değişikliklere gelelim' denecek. 

Türkiye'de eşcinselliğe karşı ilginç bir yaklaşım var. Zeki Müren örneğin. Üzerinden buram buram aktığı halde açık açık 'eşcinselim' demediği için 'hoşgörülürdü'.

O dönem için bu yeterli olabilirdi ama artık değil. Bir de bizim sistemimiz söylenmediği takdirde eşcinselliğe çok müsait bir ortam yaratıyor zaten. 

Nasıl?

Kadınlar ve erkekler özellikle cinsiyetlerini keşfettikleri yıllarda hemcinsleriyle sosyalleştiriliyor. Erkek çocukları bir yatakta, kız çocukları bir yatakta yatırılıyor. Bu da şayet varsa eşcinselliğin saklanmasını kolaylaştırıyor. İki yüzlülük ailede başlıyor. 

Lezbiyen oranı daha az mı?

Evet, istatistikler de öyle söylüyor ama bunun çeşitli etkenleri olabilir. Kızları hemen everiyorlar bir kere! Zaten evlenince geçer biliyorsunuz!

Türkiye'de yaklaşık kaç eşcinsel olduğunu bilebilir miyiz?


Evet, aşağı yukarı yüzde 10 gibidir. Yedi milyon kadar. Mesela Brezilya'da anket yapılmıştı, toplumun yüzde 4,5'u erkek eşcinsel, yüzde 3,2'si kadın eşcinsel çıkmıştı. 

Türkiye'de geylerin çoğunun biseksüel olduğu söylenir. Öyle mi?

Hayır, biseksüeller aslında çok ufak bir azınlıktır. Eşcinseller baskı altında orta yol gibi gördükleri için 'biseksüelim' diyebiliyor. Daha ciddi bir sorun da Türkiye'de eşcinsellerin baskı sonucu ikna olması. Yani heteroseksüel olmaya zorlanması. Böylece ortaya kendinden nefret eden insanlar çıkıyor. Bunlardan çok var. Çevrenize bir baksanız...Ünlü isimler...

Kim mesela?

İsim vermem. Cinselliğini kendi arzusu ile başkalarıyla paylaşmak istemeyenleri açık etmek doğru değil ama bu şahıs toplumda sorumluluğu olan veya bir rol modeli ise o ayrı konu. Ortaya çıkmalılar. Oysa mesela kaç tane gey popstar biliyorsunuz Türkiye'de?

Gazeteciler örneğin... Toplumu sürükleyebilecek isimler var, biliyoruz. Neden büyük medyada 'ben' üzerinden yazmıyorlar?

Yazamazlar. Bunu yaratacak ortam yok. Mesela Hürriyet bu işi o kadar kötü yapıyor ki! Bir kere daha 'gey' yazmayı öğrenememiş, 'gay' diyor. Buradaki eşcinsel hareket 15 yıldır bununla uğraşıyor!

Eyvah! Ben de geçen haftaki yazımda yanlış yazmışım, kendimden utandım!

Bu politik doğruculuk değil. Mücadele olacaksa mücadelenin özneleri ile beraber olmalı! Eşcinseller olmadan eşcinsel mücadelesi olur mu? Mesela Taraf Gazetesi. Göstermelik Ermeni yazar alıyor, göstermelik başörtülü yazar alıyor. Neden bir tane gey yazarı yok? Ahmet Altan o kadar güzel aşk romanları yazıyor, neden eşcinsel aşkı anlatmıyor?

Bilmediği içindir belki?

Olmaz öyle şey! Cinayet romanı yazanlar cinayeti yaşayıp mı yazıyorlar? Her konuda yazması gerekmez mi? O, Yasemin Çongar, Murat Belge.. Dünyayı bilen insanlar. Ama eşcinsellik üzerine hiçbir şey yazmıyorlar. 

E böyle homofobik bir ortamdan çıkan bir yazarın 'eşcinsel sevişme okumaya hazır değilim' demesi tasvip edilecek bir şey olmasa da normal değil mi? Neden herkes Feyza Hepçilingirler'e saldırıyor?

Doğru haklısınız ama bu saydığım isimler neyin doğru olduğunu bildikleri halde yapmıyorlar. Zannediyor musunuz ki bir tek ordu ve AKP homofobik? Onlar sadece daha dürüst!

Muhafazakarlık ve eşcinsellik arasında nasıl bir ilişki var?

Muhafazakarlık eşcinsellerin kendilerini ifadelerini zorlaştırıyor. Dindarlık belli kalıplara hapsediliyor. Bir dindar da çıkıp 'İslamiyet'te bu konuya yaklaşım o kadar da katı değil' demiyor. 

Değil mi hakikaten? Başörtülü bir lezbiyen olabilir mi mesela?

Olabilir hatta var. Bursa'daki LGBT grubunun bir üyesi vardı böyle. Cinselliğin başınızı örtmenizle ilgisi yok. 

Öyle ama Müslüman kimlik dominant olursa cinsel kimliği bastıramaz mı?

Çevre dolayısıyla bastırabilir. Mesela AKP'li çevrelerin içinde olan insanlar var, 'kedimizi ifade etmek için tüm hayatımızdan vazgeçmemiz gerekir' diyorlar. 

Askerlik meselesine gelelim... Eşcinselliğini kanıtlayıp, askerlikten muaf olmak geyleri rencide ediyor mu?

Bazıları 'ben eşcinselliğimi gizlemeden askerlik yapmak istiyorum' diyor. Bazıları ise 'zaten ayrımcılığa tabii tutuluyoruz, bari askerlikten yırtalım'. 

Ama yırtma şekli kırıcı değil mi?

Tabii, belge istiyorlar. Yani seksi fotoğrafı ya da video. Bir de test yapıyorlar ve 'seksüel psikolojik bozukluk' tanısı koyuyorlar. Oysa böyle bir hastalık yok!

Bir de muayene var değil mi?

Evet ama bunu fiziksel muayene ile anlamanın yolu yok. Bekaret gibi değil ki! Hepsi eşcinselleri üzmek için yapılan şeyler!

Öyle mi? Bekaret testi gibi anlaşılmaz mı?

Yok canım. Anlaşılacağını söyleyen doktorlar var ama ona bakarsanız eşcinselliğin tedavi edileceğini de söyleyen var. Test deseniz, bir alem! Mesela sorulardan biri şu: sokağa tükürür müsünüz? Tabii eşcinsel çok efendi olur tükürmez, tükürürsen hakiki erkeksin!

Belge meselesine gelelim..

O da ayrı mevzu. Bizim ordu dünyanın en büyük pornografik albümüne sahip. Çünkü o belgeleri kayıt diye tutuyorlar. Üstelik bir de eşcinsel kabul edilmek için pasif durumda olmak lazım. Öteki kabul edilmiyor!
 
Biz 'daha az erkek' değiliz

Geyler kendilerini 'daha az erkek' olarak görürler mi?
Hayır, bilakis! Bu da çarpıklıklardan biri! Kendini daha az erkek görenlere biz transseksüel diyoruz. 

Kastettiğim şu: 'Erkek ol!' derken 'İbne olma!' demek istenir. Eşcinseller kendilerini böyle görmüyorlar, öyle mi?

Hayır ama bazılarında bu nedenle kendinden nefret sendromu oluşuyor. Mesela Huysuz Virjin denen insan. Bir kere gey, ikincisi transseksüel rolü ile star oldu, buna rağmen çıkıp 'ibneleri sevmem, hiç güven olmaz onlara' diyor. 

'İbne' lafı sizi rahatsız ediyor mu?

Evet, çünkü küfür gibi kullanılıyor, oysa ibne Arapça küçük kız demek. 

Eşcinseller kendi aralarında ibne demiyorlar mı?

Türkiye'de anlam olumsuz ama mesela İngiltere'de bir akım ibnenin karşılığı olan 'queer'e iade-i itibar yapmak için mücadele verdi.
 
İki erkek olunca seks daha kolay

Bir yandan gey kulüpler açılıyor, İstanbul'un iyi bir gey metropolü olduğu söyleniyor, diğer taraftan bunlar...

Geyliği sadece sekse indirgerseniz doğru, burası bir cennet. Ama o kadar değil ki.

Gey denince akla 'kötü yola düşmüş', alkolik, herkesle yatıp kalkan insanlar geliyor. Neden?


Herkesin beş, on gey tanıdığı var ve böyleler mi? Hayır, demek ki bu bir imaj. Bir önyargı ve ötekileştirme metodu.

Evet, medya da bu karikatürün oluşmasına katkıda bulunuyor ancak öte yandan benim tanıdığım eşcinsellerin partner değiştirme hızı heteroseksüellerden fazla. Bunun sebebi ne?

Bir senelik eşcinsel ilişki yedi senelik heteroseksüel ilişkiye eşit. Çünkü o ilişkiyi yaşamak çok zor, çok kısıtlısınız var. Bir düğüne, bayramda el öpmeye heteroseksüeller göğüslerini gere gere partnerlerini götürüyorlar ama biz götüremiyoruz.

Eşcinsellerin daha kolay seks yaptığı doğru mu?

Bu sadece erkek eşcinseller için geçerli. Bu, kadın - erkek arasındaki farktan kaynaklanıyor. İki erkek olunca çok daha kolay. Erkekler her istedikleri zaman kadınlarla ilişkiye girebilseler farklı olmayacak.
 


Etiketler: yaşam
Bayram