06/11/2014 | Yazar: Hakan Özkan

Almodovar filmleriyle baş başa kalındığında, ‘iyi’ sıralaması çok da kolay yapılamıyor.

Peki ya Almodovar? Bu hafta İspanyol sinemasından, hepimizin aşina olduğu yönetmen Pedro Almodovar’a ait bir film yazmak istedim. Aslında Almodovar filmleriyle baş başa kalındığında, “iyi” sıralaması çok da kolay yapılamıyor. Konuların LGBT gerçekliği ile çarpıcı işlenişi neredeyse her filmde kendini gösteriyor. Kendinden bir parça bulmamak, etkilenmemek ve İspanyolca’ya kapılmamak elde değil.
 
Tüm bu kararsızlık altında, bu hafta incelemeye karar verdiğim film: La Mala Educación, Türkçesi ile, Kötü Eğitim.
 
2004 yapımı Almodovar filmi La Mala Educación, ABD’de New York Film Eleştirmenleri Birliği Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü ve National Board of Review Award for Best Foreign Language Film ödüllerini almış bir film ve bazı eleştirmenler tarafından Almodovar sinemasının başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor.
 
Filmin konusuna gelirsek; aynı Katolik okulunda büyüyen ve birbirlerini seven Ignacio ve Enrique’nin daha sonra da bir şekilde kesişen hayat hikayelerine odaklanıyor. İgnacio ve Enrique okulda geçirdikleri zaman boyunca aşkı, sinemayı ve korkuyu keşfediyorlar ve okulun müdürü ve edebiyat öğretmeni Peder Manolo, bu keşiflerin hem şahidi, hem de bir parçası oluyor.
 
Film, film içinde film tarzı 3 senaryodan oluşuyor ve Almodovar film senaryosu üzerinde on yıl çalışmış. Kendisi durumu “On yıldır senaryo üzerinde çalışıyorum ve eğer bıraksanız bir on yıl daha böyle gider” şeklinde ifade ediyor.
 
Düşük bütçesine rağmen, yüksek hasılat elde etmiş bir film. Farklı teknikler ve pahalı detaylar görmesek de oyunculuk anlamında çok güçlü karakterlere sahip. Filmin genel dram yapısı, çocuk oyuncular da dahil tüm oyuncuların çarpıcı oyunculukları ile desteklenmiş.
 
Katolik kilise eğitiminin baskıcı unsurları, bu baskı altında yeşeren eşcinsel aşk, kiliseye karşı net bir tavır sergiliyor. Almodovar tarzına yabancı olmayanlar için, duruşu itibariyle farkLılık göstermeyen bir film. Eğitimin niteliğinden, çocuk tacizine kadar kilise eğitiminin gerçekçiliğini gözler önüne seriyor. Ancak Almodovar’ın açıklamasına göre bu bir kilise eleştirisi değil. Kendisi de Katolik kilise eğitimi alan Almodovar, tacize tanık olduğunu söylüyor ancak sorununun kilise ile olmadığını, bunun bir intikam filmi olmadığını belirtiyor. Bunun aksine 60’ların baskıcı tutumundan sonra 80’ler İspanya’sında yaşanan toplumsal değişimi vurguluyor.
 
İçinde dram, eğitim, dini unsurlar, baskı, çocuk tacizi ve eşcinsel aşkın en çarpıcı nitelikte işlendiği Almodovar filmi La Mala Educación’u herkese tavsiye ediyorum. Biraz Almodovar almaz mısınız? İyi seyirler. 

Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: kültür sanat
İstihdam