10/11/2008 | Yazar: Barış Sulu

NTV'de yayınlanan ‘Haydi Gel Bizimle Ol’ programında Müjde Ar, Pınar Kür, Çiğdem Anad ve Aysun Kayacı, toplumun çeşitli kesimlerinde

Barış Sulu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Barış Sulu
NTV'de yayınlanan ‘Haydi Gel Bizimle Ol’ programında Müjde Ar, Pınar Kür, Çiğdem Anad ve Aysun Kayacı, toplumun çeşitli kesimlerinden büyük tepki gören 14 yaşında bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz kalmasına karşın suçlanan Hüseyin Üzmez’in serbest bırakılması ile ilgili görüşlerini dile getirmişlerdi.

Vakit gazetesi yazarlarından Abdurrahman Dilipak da şunları yazmıştı: ‘Müjde Ar bile, Aysun Kayacı ile birlikte ‘ahlak’ dersi vermeye kalkıyor. Konuştukları hayati, toplumsal mesele ise, bir ‘sanatçı’ bir adama aşık olmuş, daha sonra o adamın oğlunu görmüş, onunla evlenmiş. Yani kocası olacak adam kayınpederi olmuş! Hanımlar oturmuşlar, ciddi ciddi ekranda bunu konuşuyorlar, tabii o üslubla, argolu, kinayeli filan! Bunları konuşmak bile utanç verici. Zira batılın tasviri saf zihinleri idlal eder.’

‘Bunlar ‘pornocu’ değil mi? Grub sex yapıp, ensest ilişkiye giren Lolita takımından değiller sanki. Homoluğu, lezbiyenliği meşrulaştırmaya çalışanlar kendileri değil sanki. Uzakdoğu'ya çocuk seksi için gidenler, bu maksatla turistik turlar düzenleyenlerin çıkıp bize ahlak dersi vermeye çalışmalarını anlamak mümkün değil.’

Vakit Gazetesi nefret söylemiyle geçen haftalarda küçük İskender’i hedef göstermişti. Vakit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak şimdi ise, Müjde Ar ve Aysun Kayacı’yı hedef olarak göstermektedir. Linç kültürünün besleyerek şiddeti kışkırtarak halkı kin ve nefretle dolduran Vakit gazetesini ve yazarı Abdurrahman Dilipak’ı kınıyoruz.

Üzmez olayını kapatmak için, eşcinselliği ve eşcinsel kadın ve erkekleri aşağılama girişimlerinin ve eşcinsellere destek olan sanatçıları yıpratma çabalarını üzülerek izliyoruz. Medya organı olarak vakit gazetesi, halkı kin ve nefret duyguları ile doldurmamalı bunun yerine hak haberciliği anlayışını geliştirmelidir.

Müjde Ar’ın açıklaması

‘Bu tür tepkiler karşısında asla susmayız ve yılmayız’ diyen Müjde Ar, ‘Çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismar, taciz, şiddet gibi her türlü kötü muamele karşısında durmaya, tepkimizi göstermeye, konuşmaya devam edeceğiz. İftiralar ve hakaretler, tehditler bizi engelleyemez. Kimseden korkumuz yok, susmayacağız’ dedi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Müjde Ar şunları söyledi: ‘NTV’de yayınlanan 'Haydi Gel Bizimle Ol' adlı programda toplumu derinden yaralayan 14 yaşındaki çocuğun cinsel istismar maruz kalmasını, ardından da bu olayla suçlanan kişinin tartışılan bir raporla serbest bırakılması konusundaki bizim ve toplumun çok haklı tepkisini dile getirdik. Ancak program sonrasında, toplum vicdanında büyük infial yaratan bu olay karşısında suskun kalan Vakit Gazetesi'nin bir "yazar"ı köşesinde bize ağır hakaretler ve iftiralar içeren bir yazısı yayınlandı. Uğradığımız bu ağır hakaret ve iftiralar karşısında hakkımızı yargı yoluyla arayacağız. Vakit Gazetesi ve yazarı hukuk karşısında bunun hesabını verecekler."

Vakit Gazetesi ve yazarının bu ağır iftiraları ve hakaretleri karşısında asla sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Müjde Ar, ‘Bu tür iftira ve hakaret içeren saldırılar karşısında asla suskun kalmayacağız. Bizi korkutamazlar ve yıldıramazlar. Özellikle de toplum vicdanını çok yaralayan çocuk ve kadınlara yönelik cinsel istismar ve tecavüz vakalarına karşı çıkmaktan ve toplumun tepkisini dile getirmekten bizi asla alıkoyamazlar. Bu olaya tepkisiz kalanların kadınlara bakışı saldırganlık üzerine kurulu. Vakit Gazetesi önünde malum olayı protesto eden kadınlar da saldırıya uğradı. Bu rezaletler karşısında tavrımızı koruyacağız ve sürdüreceğiz. Haklı tepkimizi göstermeye devam edeceğiz, kimseden korkumuz yok mümkün değil’ dedi.

Etiketler: medya
Nefret