26/07/2007 | Yazar: Ozan Gezmiş“Türkiye'de LGBTT politikalarının yıllardır görmezden gelinmesine, "var"lığın "yok"luğunu yaşamaya alıştırıldık. Tüm sağ, sol, merkez gibi kavramların birbirine karıştığı günümüzde Türkiye'li LGBT'ler de doğası gereği özgürlüğü savunan sosyalist hareketlerde kendisini var etmeye çalıştı ama istenmeyen çocuk muamelesini her kesimden sık sık yaşadı.” Eskişehir muhabirimiz Ozan Gezmiş yazdı.

Belki de Türkiye tarihinin sonuçları en merakla beklenen seçimi nihayet yapıldı ve nerdeyse oy verenlerin yarısı kanaatini AKP'den yana kullandı. Fırtınalar kopartılarak kitlelerin sokağa döküldüğü bir hareketi kendisine potansiyel oy olarak gören CHP ise seçim dönemi yaptığı muazzam hatalarıyla alacağı oyun bir kısmını da MHP'ye kendi eliyle gönderdi. Sonuç: Yanlış politika ve CHP için hezimetle sonuçlanan seçimler.

Bu seçimde sesi yüksek duyulacak ve az da olsa seçilme şansı olan herhangi sol bir parti olmadığı için birçok sol görüşlü seçmenin bağımsızlarda sesini araması da kaçınılmaz oldu. Tüm ezilenlerin sesi olma vaadiyle İstanbul 2. bölgede Baskın Oran muhalif sesin en güzel örneklerinden biri oldu ancak destekler milletvekili seçilebilmesine yetmedi. Aynı şekilde İstanbul 1. bölgeden bağımsız aday Ufuk Uras ise yüzleri güldürmeyi başardı ve solda soluk arayışı için artık mecliste.

Türkiye'de LGBTT politikalarının yıllardır görmezden gelinmesine, "var"lığın "yok"luğunu yaşamaya alıştırıldık. Tüm sağ, sol, merkez gibi kavramların birbirine karıştığı günümüzde Türkiye'li LGBT'ler de doğası gereği özgürlüğü savunan sosyalist hareketlerde kendisini var etmeye çalıştı ama istenmeyen çocuk muamelesini her kesimden sık sık yaşadı. Bu seçimlerde de çok farklı olmadı. Mecliste çoğunluğu teşkil edecek hiçbir partinin programında LGBT politikası yer almadı ama diğer seçimlerden farklı olarak bu seçim sonuçlarına göre ezilenlerin/azınlıkların umudu bağımsız adaylar. Gerçi Ufuk Uras'ın seçim öncesi destek gördüğünü belirttiği eşcinsellerin haklarını ne kadar mecliste savunacağı bilinmez ama kendi programında bir türlü yer alamadığımız da aşikâr…

Ezilen, dışlanan, yok sayılan her kesimin sesi gün geçtikçe koşullar ne olursa olsun artıyor. Görmezden gelmenin hiçbir zaman çözüm oluşturmadığını anlamak istemeyen çoğunluk(!) partilerine bizler "varız" demeye devam ettikçe özgürlüğe, haklarımıza bir o kadar yaklaşıyoruz ve umudum şu ki mücadeleye devam ettiğimizde bir gün ''bir arada yaşamı'' kutlayacağız toplumun her kesimiyle…

*Muhabirimizin diğer haberleri

[[Bir psikiyatr buhranı "gözünden tanımak"]]

[[Engelleri yıktık!]]

[[Elimin hamuruyla reddediyorum!]]

[[Bu siteye erişim Engellenemez]]

[[Eskişehir'de "Yürüyoruz”]]

[[Eskişehir'de bir ilk!]]

[[Yerelden zafere ilk adım!]]


Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam