20/07/2009 | Yazar: Kahraman Gür

  Elli sekiz yaşındayım. Hiç bir zaman bir sevgilim olmadı. Hep bir sevgilim olsun istedim ama. Bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıyım?

Kahraman Gür | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Kahraman Gür
 
Elli sekiz yaşındayım. Hiç bir zaman bir sevgilim olmadı. Hep bir sevgilim olsun istedim ama. Bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıyım? Çok bekledim, o kadar çok bekledim ki simdi yaşlı geylerin umursanmadığı bir gey kültürü doğdu, bu gey kültüründe hiç şansım yok diye düşünüyorum. Öyle görünüyor ki çekici ve başarılı olmazsan hiç sansın yok, başka bir özellik aranmıyor gibi.
Ben mi bir tek böyleyim?
Yalnız yaşıyorum ve akrabalarımla ilişkim yok, arkadaşlarımın çoğu da straight ve onlarda genelde işinde gücünde.
Yanlız Adam

***

Sevgili Yalnız Adam,
Sana tek başına ‘açık’(out) mutlu olman için yardım etmek isterim. Önce şunu bil ki sayısız gey bana uzun soluklu bir ilişki aradığını söylüyor. Anlamlı güzel bir ilişki arıyorlar. Farkında değiller ama bilinçaltımız bizi buna yönlendiriyor. Çocukluğumuzdan itibaren, beynimiz yıkanmakta. İzlediğimiz filimler, şarkılar, ürün reklamları hep aynı mesajı veriyor. Sevgili veya partner mutluluğun sırrı.
 
Aslında öyle değil. Doğru bir partnerin olması fena olmaz, eğer gerçekten birisiyle yaşamı götürmek istiyorsan. Fakat bir sevgili veya partner herkes için doğru olan değildir. Birçok insan tek başına daha mutlu bir yaşam sürebilir. İlk olarak senin kendine sorman gereken, gerçekten bir sevgili isteyip istemediğin olmalı.
 
Diğer bir soru, iş dışında niye gey ve lezbiyenlerle daha fazla ilişki içinde değilsin?. Kendini neden, kimden saklıyorsun. Bir partner bulmak için geylerle iletişimi halinde olman gerekir. Eğer biriyle çıkmak istiyorsan başka bir yolu var mı? İş dışı zamanını straight insanlarla geçirirsen bir partner bulman ya çok uzun zaman alır tabiki, yada hiç bulamazsın.
 
Bahsettiğin kültüre gelince, büyük çoğunluğumuz, geylerin yalnızca yakışıklı, çekici ve başarılı insanlarla ilgilendiğini zannediyoruz. Medya ve magazine kültürü bu tarz stereotipi teşvik etmekte. Yakışıklı ve başarılı bir erkek olacaksın, aynısı kadınlar içinde geçerli. Bütün dizilerdeki başrol oyuncuları, kadın ve erkek olsun düzgün fiziğe sahip, seksi. Genelde hepte sevgilileriyle olan ilişkilerinde izliyoruz onları. Gey TV kanallarında ve dizilerinde de ayni stereotipler önümüzde duruyor. İzleyiciler doğal olarak bu stereotiplerin ‘norm’ olduğunu kanıksıyor. Gey kültürü olarak söylediğin şey, heteroların yaşadığı şeyden başka bir şey değil. İyisi ve kötüsüyle heteroseksüellerle ayni yolu takip ediyoruz.
 
Medyaya bakıp da kendin için doğru olana karar vermemelisin. Yanlış ve doğru olana kendin oturup karar vermen gerekiyor. Kendin üzerine derinleş ve ne istediğini bulmaya çalış.
Eğer halen bay prensi arıyorsan, o zaman doğru yerde olman gerek, diğer geyleri bulmalı ve onlarla sosyalleşmelisin.
 
Son olarak söyleyeceğim, yaslılara yönelik ayrımcılık her yerde. Gey olalım straight olalım fark etmiyor. Fakat gözlemlediğim kadarıyla erkekler arasında yaşlılara yönelik ayrımcılık daha yaygın. Tabi erkek geylerde genel erkek kültürünün bir parçası olarak yaşlı erkekleri dışlayabiliyor. Yılmamalısın. Zor olabilir, yaşlılara negatif bakan geylerle karsılaşabilirsin, senin canini sıkabilirler, ama senin kararlılığın kesin olmalı. Sınırlar yaratmak hiç kimsenin halt etmesi gereken bir şey değil. Sınırlar kalkmalı, sende kafandaki sınırları atmalısın.
 
70 yaşında biriyle çalışmıştım. Yaşı ilerledikçe daha seksi ver romantik olgunu gördüm. Çok pozitif bir insandı, kendini yaşlı olarak da görmüyordu. Daha da önemlisi ilişkilerini belli bir yas grubu veya belli bir tipteki geylerle sınırlandırmamıştı. Bu arada, inanılmaz sayıda genç olgun ve deneyimli erkeklerden hoşlanıyor. Hem de 58’inden daha olgun. İnternetten tara, sosyal gruplara katil, göreceksin tahmin ettiğinden çok daha şansın var.
 
Sen güngörmüş geçirmiş bir gey olarak, gey arkadaşlarına, partnerine, senden gençlere paylaşacağın çok şey var.
*****
Bu yazi Joe Kort'un 365.com gey haber portalindaki kose yazisinin cevirisidir.

Joe Kort
İlişki uzmanı

Etiketler: yaşam
Nefret