06/08/2018 | Yazar: Semih Özkarakaş

Sahnede çalışan LGBTİ+’lara sordum; hangi yaz şarkılarını seviyorlar ve lubunyalar hangi yaz şarkılarını dinlemeyi istiyorlar?

Bunaltıcı ve kapalı havaların yerini güneşe bıraktığında biliyoruz ki hem yaz gelmiş hem de onur ayı gelmiştir. Yaz demek lubunyalar için ışıltı demek, farklı şehirlerde onur aynın kutlanması demek. Bir taraftan da tatilin, plajların, kampların, barların, yaz aşklarının, yaz kolilerin, mezuniyetin ya da yaz okulunun anlamı demek. Tüm bunları yaşarken de bize yaz boyunca da eşlik edecek şarkılar demek. Kimimiz için daha alternatif soundlar kimimiz içinse kraliçelerin yaz hitleri demek. 
 


Peki LGBTİ+'lar için yaz şarkıları ne ifade ediyor? Hangi yazı, hangi şarkıyla özdeşleştiriyoruz? Neler dinleyeceğiz, neden dinleyeceğiz? En önemlisi de sahnede çalışan LGBTİ+'lara sordum; hangi yaz şarkılarını seviyorlar ve lubunyalar hangi yaz şarkılarını dinlemeyi istiyorlar? Genel olarak da LGBTİ+'lara bu yaz hangi şarkıyı dinleyeceklerini sorup listeledim. Bonus olarak da onur ayı vesilesiyle bu yaza iz bırakacak ama bütün yıl LGBTİ+ görünürlüğünü yaşatacak ve LGBTİ+'ları yaşatacak yabancı dans şarkılarından bir liste oluşturdum. O zaman şimdi başlayabiliriz. Öncelikle benim lubunyalığımın ve yaz şarkılarımın kesiştiği anlardan başlamak istiyorum. İlk hatırladığım 2003 yazı; ön plana çıkardığım metalci/rockçı kimliğim ve deli divane dinlemeye başladığım Evanescence şarkısı ''Bring Me to life'' şarkısı. Bana kalırsa şarkı sözleri de bir lubunyanın açılma hikayesi, yardım çığlığı olarak da okunabilir, “now that i know what i'm without / you can't just leave me / breathe into me and make me real / bring me to life”. Diğeri de o zamanlar için metalci/rockçı kimliğime bir ihanet olarak 2003 yılının en büyük yaz hiti ve bir lubunya marşı olan: 'Crazy in Love''. Şarkı, her lubunyanın yazına iz bırakmış, her lubunyayı dans ettirmiş ve lubunyanın yaz aşkına bir serenad olmuştur.

2007 yılının yazında hem Grace Kelly hem de Freddie Mercury olmaya çalıştıran, ilk kez queer gibi hissettiren Mika şarkısı “Grace Kelly” hayatıma girdi. 2009 yılının yazında Madonna hayranı olduğunu söyledikten sonra dikkatimi çeken ve kendisini şişko, feminist, lezbiyen olarak tanımlayan Beth Bitto'nun “Heavy Cross” şarkısını bütün yaz avaz avaz söyledim. 2011 yılında hem onur ayıma hem de yazıma eşlik eden şarkı, aynı zamanda da LGBTİ+ toplumunun da marşı olan Lady Gaga şarkısı ''Born this way'' hayatıma/hayatımıza girdi. 

2012 yılında tabii ki kendine has dansını bize öğreten, bütün yaz diskolarda da dans hareketlerini yaptığım The Scissor Sisters'ın ''Let's have a Kiki'' şarkısı ile dans ettim. 2015 yılının yazından beri playlistimden eksik etmediğim Demi Lovato şarkısı  “Cool for the summer” oldu ve dans pistinde bütün Özgür Renkler'e twerk yaptıran Madonna'nın Bitch i'm Madonna şarkısı ter döktürdü. 2016 yılında Orlonda katliamı ile kırılan her bir yanım için Sia'nın ''The Greatest'' şarkısı merhem oldu. Bütün cinsiyet kimlikleri bir tarafa atıp cinsel özgürlüğü yücelten klibiyle Years & Years şarkısı ''Desire'' la yükseldim. Geçen yıl ise benim tek yaz şarkım, biricik lubunyalığımın ritmi Aleyna Tilki ve onun şukela şarkısı ''O sen olsan bari'' oldu. Yaz mevsimi gücünü en çok Onur ayından alıyor; bir yandan, lubunyalar da bütün yaz aylarını güçlendiriyor. Bahar ayları ile gevşeyen gönül yayları, yazın her yere savruluyor; birbirinden ışıltılı yaz şarkılarını lubunyalar çoğaltıyor.

“Bu yaz ise lubunyalar hangi Türkçe parçaları dinleyecekler? Ve neden dinleyecekler?”, diye etrafımdaki LGBTİ+’lara  sordum. Listedeki şarkılar lubunyalık hallerimizle nasıl çok tınılı, renkli, şık ve kitsch olduğumuzu gösteriyor.1. Edis  - Yalan (Çağatay'a göre nedeni: ''Edis hem çok tatlı hem de yazın aşık olma hissi uyandırıyor)2. Aleyna Tilki - Yalnız Çiçek (Sedenay'a göre nedeni: ''Artık ne yazsız ne de Aleyna Tilki'siz olmayacak)3. Büyük Ev Ablukada - Hepsine Ne Fena (Kübra'ya göre nedeni: ''Bütün lubunların başı deniz olsun diye) 4. Aylin Çoşkun ft Hande Yener - Manzara (Mert'e göre nedeni: ''Hande Yener lubunları her yaz Hande dinler)5. Ezhel - İmkansızım (Büşra’ya göre nedeni: ''Bir kadından bir kadına söylemesi çok güzel diye'')6. Selin Ciğerci - 5 Karat (Gökhan'a göre nedeni: ''Atara atar, gidere gider en çok lubunyaya yakışır diye abla)7. Kalben - Yara (Elif'e göre nedeni: ''Bu yaz özlemek yasak ama buz gibi biranın yanında yaralarımız temizlensin'')8. Esra Ersoy & Ceyda Ersoy - Çalsana Kalbimi(Tayfun'a göre nedeni: ''Bu yaz herkese cartier alan bir koli nasip olsun'') 9. Nasıl Derler Bilirsin - Ormanın Sesi (Can'a göre nedeni: ''Yaz huzur versin'') 10. Bedük - Gravity (Gamze'ye göre nedeni: ''Yaz fevtivallerinde lubunyalar en çok bu şarkıda dans etsin'') Müzikte temsiliyet kadar değerli bir şey yok. Hele ki kliplendirilmiş şarkıların görünürlüğü dünyanın dört bir yanına hemencecik ulaşabiliyor. Tek bir video klip dünyanın en doğusundaki, en batısındaki LGBTİ+'yı ruhen bir araya getirip aynı hazzı aynı gücü ve aynı gururu hücrelerimize kadar hissettiriyor. Bu yaz hiçbirimizin yalnız olmadığını gösterecek LGBTİ+ şarkıların listesi için de buyrun. 
1. Years & Years - If You're Over MeBritanya'lı grup Years & Years Olly Alezander, Mikey Goldsworthy ve Emre Türkmen'den oluyor. Mayıs ayında çıkardıkları ''If You're Over Me'' şarkısına ışıltılı drag-vari bir klip çekip yine cinsiyetler üzeri queer bir kareografi sergiliyorlar. Şarkıda kalp kırıklığını dans pistinde attıracak şekilde; yani tam bir lubunya işi. 2. Clean Bandit ft Demi Lovato - SoloÖzellikle lezbiyen, biseksüel kadınların ikonu Demi Lovato Solo şarkısında Clean Bandit'e eşlik ediyor. Bu yaz yalnız olan herkesi de bu şarkıyla dans pistine davet ediyor. 3.Christine and the Queens ft. Dam-Funk - GirlfriendFransız sanatçı Helıise Letissier'in synthpop tarzında işler yaptığı müzik projesinin bu teklisi tüm maçolara ve maço kültürüne karşı yapıldığını söylüyor. Bize de bu yaza salına salına dans edilecek şarkıyı veriyor. 4. Monet X Change ft. Bob the Drag Queen - Soak It UpBenim favorim ve tabii ki RuPaul Drag Race'in kazanını Bob the Drag Queen teşrif ettiği için. 5. Jake Shears - Creep CityScissor Sisters'ın solisti Jake'nin solo çalışmasıyla Freddie Mercury'i hatırlatıp herkesi  bu yaz dans pistinde toplayacak. 6. Ariana Grande - No Tears Left to Cry Yeni nesilin LGBTİ+ ikonu Ariana'nın ''I Will Survive''ın kuzeni olabilecek güçte bir şarkı. Teklinin kapağında da gri olan resme gökkuşağı vuruyor. 7. Janelle Monae - PYNKYakın bir zamanda panseksüel olarak açılan Janelle, PYNK şarkısına hipnotize edecek bir klip çekti. Janelle'den bir bonus da "Screwed", şarkısıya yaz aylarında klip çekileceğini umuyorum. 8. Fischerspooner ft. Johnny Magee - Butterscotch Goddam Her ne kadar ilk baharın başlarında çıkmış bir şarkı olsa da; şarkının erotizmi, klibin seksi etkisi bütün yaza yayılmaya devam ediyor. 9.  Alex G - New Normal Gücünü naifliğinden alan bu akustik balad, yaz akşamlarının seredanı olsun. 10. Todrick Hall ft. RuPaul - Dem BeatsSon olarak da bu yazın en büyük hiti bu şarkı olmalı diyorum. Özellikle RuPaul annenin şarkıya eşlik etmesi ve klinin eşsizliği. Ayrıca Vogue dansının yapılmadığı bir yazın mevsiminin anlamı en fazla ne olabilir ki? 
Yazımın bu kısmında da daha önceden yaptığım gibi LGBTİ+ aktivistlerinden demeç almadım. Bu sefer müziği üreten, icra eden, sahneleyen ve benim daha önce sahnesini gördüğüm lubunyalara sordum.
Lubunyalar yazın nasıl müzikler seviyor? Hangi yaz şarkıları lubunyaların hayatının neresinde? Neleri dinliyorlar, nelerin tutacağı konusunda öngörüde bulunuyorlar? Bu yazın en lubunya şarkısı hem onlar için hem de onları dinleyen lubunyalar için hangileri? diye sordum. İlk konuğum Bursa'da yıllarca sahne alan ve her gittiğimizde ''Hoşgeldiniz Bursa LGBT'' diyerek coşkuyla karşılayan Mehmet anlatıyor:

“Ben yazın burada (Görükle) artık öğrenci kalmıyor diye daha merkezdeki mekanlara çıkıyorum. Elimde 25 yıllık repertuvar var düşün kaç yıldır sahnedeyim ama hornette 34 yaşındayım (gülüyor). Şimdi her sahne aldığım yerde pasifler, diginler kendilerini gecenin sonuna doğru belli ediyor. Mesela bir oryantal, bir çifte tellide ağır ağır oturanlar başlıyor Mezdeke gibi olmaya. Sebebi de benim. Çünkü sahnede ben de erkeğim ama kıvıran, cilveli en loçasunu bile eğlendiren bir erkeğim. Ben, benimle eğlenmelerini vaad ediyorum; eğlendiriyorum. Bu yüzden rahatlar. Bak bu yaz lubunyalar bence bu ‘Benim Öyküm'ü’ (Eli Türkoğlu ft Tuğçe Kandemir) seviyorlar. Hepimizin öyküsü yaralı ve dertli ya. Bir de biz bütün lubunyalar her yaz Sezen Aksu dinleriz. Sezen Aksu bence bizi destekliyor şarkılarıyla. Mesela geçen yıl ''Manifesto'yu'' bütün yaz ne çok söyledim. Bursalı lubunyalar bana geldiklerinde illa Sezen Aksu'dan ''Salla'' ya da ''Yalnız kullar''ı istiyor. Bir de bak geçen yıl Bursalı lubunyalar gelip habire istiyorlar diye o ufak kız var ya, onun şarkısını aman Allahım kaç kere söylüyordum bi gecede bilemezsin (Aleyna Tilki'nin 'O Sen Olsan' şarkısından bahsediyor). Nasıl da alıkıyor gözleriyle çevreye.”

3 yıl önce de bir house party'de DJlik yaparken tanıştığım daha sonra çaldığı mekana gidip orda da dinlediğim Begüm özellikle kadın görünürlüğü için kadın sanatçıları çalmayı sevdiğini söyleyerek ekliyor:

“DJ’liğe başladığımda Lily Allen, Ladytron ve The Thin Things ile tanışmıştım. The Thin Things 2000'lerin bir yazında efsanevi bir şekilde patlamıştı. Sonraki yazlardan birinde de La Roux favorim haline geldi. Saçlarımı onun gibi kısacık kestirip dolaşıyordum. Son iki yazdır Selda Bağcan herkesin setlistinde var. Tegan and Sara, Courtney Act, Kehlani, Nanok, Nina Sky, Haley Kiyoko, Zolita spotify'ım da hazır. Geçen yazdı sanırım video klibini izledikten sonra Britney Spears ve Tinashe'in lezbiyen erotizmini çok iyi verdiklerini düşündüm klibinde ve bütün yaz çaldım.  Bence yazları bizler çok seviyorsak kadın icracılar yüzünden seviyoruz. Yaz şarkıları asidir, ayıp sözlüdür, geleceğe dönük ve tazelenme üzerinedir. Şehirden alıp başını güneye ya da tatile giden kadınların özgürlüğü üzerine. Yaz şarkılarını biz de bu yüzden seviyoruz çünkü kanımız bağımsız ve özgür. Komik gelebilir ama Demet Akalın'ın yaz şarkılarına bak. Asla ayrılığı, aldatılmayı kabul etmiyor ve çareyi tatilde, clubda buluyor.”  Geçen haziran ayında dinlediğim Ali Can ise benim dinlemekten en çok keyif aldığım ve lubunyaların renkli hallerini çaldığı müziklerle gösterebilen tek kişi benim için ve diyor ki:

“Müzik, vermiş olduğum kimlik savaşını dışa vurarak başkalarına iletimde bulunduğum bir araç.  Müzik ile ilgilenmek farklı bir gezegenin içerisinde birileri tarafından bilinen ya da bilinmeyen meyveleri sağlamlarıyla ve çürükleriyle beraber toplamak anlamına geliyor benim için. Kime göre iyi veya kime göre kötü gelebilecek şarkıları çok iyi bir şekilde harmanlamak gerekiyor ki, müzik alanında vermiş olduğunuz mücadele desteklensin. Çünkü insanlar artık iyi ve kötü müziği anlayabiliyorlar. Türkçe pop müzik çalmaya başlayarak dj’lik yapmaya başladıysam da, daha sonraları bu süreç elektronik/tekno/deep house gibi tarzları içerisine aldığını söyleyebilirim. Ama dinlemekten ve çalmaktan büyük zevk aldığım Türkçe pop müziği kitleyi yakaladığım anda devreye sokmaktan asla vazgeçemeyeceğim. Sürekli olarak İstanbul’da ki müşteri kitlesi LGBTİ+ ağırlıklı olan gece mekanlarında çaldığım için her program öncesi insanlara bir performans ödevi sunacakmış gibi hazırlanıyorum. Baktığımda şu günlerde içerisinde bulunduğumuz krizde kendine yeni mücadele alanları yaratmaya çalışan LGBTİ+ ‘lar kötü müzik dinlemek yerine, gerçekten kendini iyi hissedebildiği mekanlarda, ruhunu doyurabildiği ve raks edebildiği Türkçe şarkılarla varlar. Bunu geçen yazdan hatırlayabiliyorum… Tam olarak iki yıldır yaptığım dj’likte geçen yazdan itibaren benimde çalarken eğlenebildiğim tek kitle. Örneğin geçen yazdan aklımda kalan, belki sokakta bir başkasının alay ederek -gizli gizli bile olsa mutlaka dinlediğini düşündüğüm- şarkılar var: Bahar Candan’ın Dondurma Gibisin’ den, Edis’in Çok Çok’u olsun ve asla eskimeyecek olan Hande Yener’in Romeo’ su gibi... Benim favorim Bahar Candan’ın Dondurma Gibisin’i tabii….”
Ayvalık’ta bir yazlık mekanda sahne alan ve oradayken izlediğim; sonrasında ahbap olduğum Okan ise yaz şarkısı olmadığını sadece neşeli şarkıların yaza yakıştığını ve insanların da yazın neşeli şarkıları dinlemeyi sevdiğini söylüyor ve ekliyor:

“Yaz şarkısı benim için kesinlikle geçen yıl çıkan Mabel Matiz şarkısı ''Ya bu işler ne?''. Klibi, müziğin ritmi çok gey yani renkli, cıvıl cıvıl. Benim çalıştığım yere gelenler çoğunlukla heterolar. Geçen yaz onların yüzüne bu şarkıyı söylemek müthiş bir hazdı. Hande Yener'den Romeo'yu da söylemek Yıldız Tilbe'den ''Delikanlım''ı da söylemek aynı hissi veriyor. Bu yaz için bir şarkı aklıma gelmiyor ama beni en güçlendiren sahnede bir erkeğe yazılmış belli olan şarkıyı, bir eşcinsel erkek olarak yüzlerine söylemek. Bana çok büyük güç veriyor.”

Doyasıya yaşanacak rengarenk anlarımıza bu yaz nice şarkının eşlik etmesi dileğiyle, çünkü: “Yaz meyvesi tadında lubunya gibiyiz.”

*Bu yazı ilk olarak Kaos GL dergisinin 161. sayısında yayınlanmıştır.
Etiketler: kültür sanat
Telegram