26/08/2022 | Yazar: Alina

Gülşen’in ivedilikle alınan gözaltı ve tutuklanma kararı, 16 yaşındaki Beyza Doğan'ın 35 kez şikâyet etmesine karşın vurularak öldürülmesinde ya da Ezgi Zerk’in 30 gündür kayıp katilinin bulunmasında işlemiyor.

Yurtta aşk cihanda aşk! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye’nin en önemli vokallerinden, besteci ve şarkı sözü yazarı, stil ikonu Gülşen dün, polis ekipleri tarafından Beşiktaş’ta yaşadığı evinden gözaltına alındı ve ilerleyen saatlerde tutuklanma kararıyla Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine teslim edildi.

Gözaltına alınma sebebi, yaklaşık 4 ay önce, bir konser esnasında ekibiyle sohbet ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da mezun olduğu İmam Hatip Liseleri hakkında espri yapmasıydı.

Bir yıldan daha uzun süredir, Gülşen’in sahne kıyafetleri ve görünür LGBT+ desteği üzerinden ana akım ve sosyal medyada hedef gösterilmesi, bugün yaşanan haksız tutuklanma kararının temelini oluşturdu.

Gülşen: “LGBT, var öyle bir şey!”

Gülşen, Gezi Park’ı Direnişi sırasında Berkin Elvan’ın ekmek alıp eve dönerken polis kurşunuyla öldürülmesinden sonra özel hayatında ve sahne hayatında sosyal politik bir duruş sergilemeye başladı.

Ülkede yaşanan çocuk tecavüzleri, kadın cinayetleri, doğa ve hayvan katliamlarının görünür olması ve ses getirmesi için her daim paylaşımlar yaptı.

Erdoğan’ın geçen seneki; “LGBT, yok öyle bir şey!” çıkışından sonra, Gülşen instagram hesabından açıkça “LGBT, var öyle bir şey!” diyerek karşı durdu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün, YKS’de sorulan Mabel Matiz sorusuna ilişkin inceleme başlatıldığını açıklaması ve “Milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır” sözlerinden sonra, Mabel Matiz için “Milli değerlerin en güzellerinden” diye destek mesajı paylaştı.

Yaklaşık 3 milyon takipçiye sahip sosyal medya hesapları üzerinden, Onur Haftası kutladı ve sahnesinde LGBT+ bayrağı açtı. Erkek değerlerin yarattığı muhafazakârlığa inat, her türlü kadının görünürlüğünü destekledi. Kadının kendi vücudunun söz hakkının sadece kadına ait olduğunu vurguladı.

Verilmek istenen mesaj ne?

Haksız tutuklanma kararına yönelik yapılan birçok paylaşım, kararın aslında farklı bir mesaj içerdiği yönünde. Artan muhafazakârlığın, kendi sınırlarına uymadığı takdirde “bireyin yaşam şekillerine, söylemlerine, kılık kıyafetine” siyasi ve hukuki yollarla tehditkâr şekilde “müdahale ederiz”  mesajı verdiğine dikkat çekiyor.

Gülşen’in ivedilikle alınan gözaltı ve tutuklanma kararı, 16 yaşındaki Beyza Doğan’ın 35 kez şikâyet etmesine karşın vurularak öldürülmesinde ya da Ezgi Zerk’in 30 gündür kayıp katilinin bulunmasında işlemiyor.

4 ay önce çekilen konser görüntülerinin şimdi servis edilmesine yönelik bir diğer görüş ise Sedat Peker’in, eski Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlun’un sermaye artırımı yapan şirketlerden 180 milyon dolar değerinde rüşvet aldığı iddiası ve AKP’nin başarısız ekonomik politikaları sebebiyle güç yetmeyen hayat pahalılığını unutturmak için gündem değiştirmek, dikkat saptırmak olduğu yönünde.

Erkek muhafazakârlığında çok güçlü bir kadın

Gülşen özgürdür ve özgür kalacak! Aşk gibi. Bu haksız tutuklanma kararı, umulanın aksine, Gülşen’i, Gülşen sevenleri ve onunla duygusunu, düşüncesini paylaşan milyonları daha da güçlendirecek! Zulümle abad olunamayacağı, baskının doğada var olmadığı bir kez daha anlaşılacak. Gülşen yine en güzel kıyafetlerini giyip, en güzel şarkılarını, o güzel sesiyle bizim için söyleyecek.

Gülşen’in dediği gibi, her zaman, Yurtta Aşk Cihanda Aşk!  

#FreeGulsen

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: insan hakları, kültür sanat
nefret