07/12/2020 | Yazar: Metin Güzel

17 Mayıs, yedi LGBTİ+ örgütüne derneklerin temel ihtiyaçlarından Finans 101 eğitimi düzenledi.

17 Mayıs’tan yedi LGBTİ+ örgütüne Finans 101 eğitimi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İdari ve Finansal konuları içeren, ilk oturumu ‘Resmi Muhasebe ve Mevzuat’ 29 Kasım’da gerçekleşen eğitim serisinin ikinci oturumu ‘Finans 101’ 6 Aralık’ ta gerçekleşti.

İkinci oturum, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Akdeniz Antalya Aileleri Grubu, Antalya BİZ Derneği, Hevi LGBTİ+ Derneği, Genç LGBTİ+ Derneği, Mersin Muamma LGBTİ+ Derneği, Bursa Özgür Renkler Derneği’nin aralarında bulunduğu toplam 7 örgütten 18 katılımcı ile yapıldı.

Yaklaşık üç saat süren oturumun kolaylaştırıcısı uzman Aysel Ergün, katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği eğitimde, Finansal Yönetimin temel ilkeleri olan şeffaflık, hesap verebilirlik, yolsuzluğun önlenmesi, çıkar çatışmasını engelleme, sürdürülebilirlik ve mevzuata uygunluk gibi kavramları açıklayarak başladı.

Devamında dernekler için gelir ve gider kalemlerinin neler olduğunu aktaran Ergün, harcamaların belgelenmesinin ve destekleyici belgelerin mevzuata uygun şekilde belgelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eğitim sonlandırılırken, Finans Yönetimi sürecinde izlenmesi gereken tüm aşamalar akış sırası ile özetlendi. Katılımcıların katkı sağladığı, soru-cevap kısmının ardından program tamamlandı.

17 Mayıs’ın eğitimleri devam edecek!

17 Mayıs Derneği, LGBTİ+ örgütlerin sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla, kaynak geliştirme, finans ve idari işler, savunuculuk ve dijital güvenlik gibi alanlarda destek veren dernek, hem alandaki uzmanlarla LGBTİ+ derneklerinin birebir çalışmasını sağlıyor hem de LGBTİ+ derneklerine eğitimler düzenliyor.

Dernek daha de Kasım ayı içinde Sosyal Medya Yönetimi ve Kampanya ve Proje Döngüsü eğitimleri düzenlemişti.

Derneğin ilk eğitimi 1 Kasım’da kurumsal iletişim ve sosyal medyada kampanyacılık üzerineydi. Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar’ın yürüttüğü eğitime Ankara’dan Gökkuşağı Aileleri Derneği, Pembe Hayat ve Ünikuir, Antalya’dan BİZ Derneği, İstanbul’dan Hêvî LGBTİ+ Derneği, İzmir’den Genç LGBTİ+ Derneği ve Mersin’den Muamma LGBTİ+ Derneği katıldı.

Derneğin ikinci eğitimi ise 15 Kasım’da proje döngüsü üzerineydi. Hevi LGBTİ+, Genç LGBTİ+, Mersin Muamma LGBTİ+, Gökkuşağı Aile Derneği, Unikuir ve Akdeniz Aileleri Grubu’ndan yirmiden fazla kişinin katıldığı eğitimde Ayça Bulut Bican proje döngüsü yönetimi eğitimi verdi.

İdari ve Finansal konuları içeren, ‘Resmi Muhasebe ve Mevzuat’ ve ‘Finans 101’ olarak iki oturumda yapılması planlanan eğitimin ilk oturumu ise 29 Kasım’da gerçekleşti. İlk oturum. Gökkuşağı Aile Derneği, Akdeniz Antalya Aileleri Grubu, Antalya BİZ Derneği, Hevi LGBTİ+ Derneği, Genç LGBTİ+ Derneği, Bursa Özgür Renkler Derneği’nin aralarında bulunduğu toplam 6 örgütten 16 katılımcı ile yapıldı.

Önümüzdeki dönemde, proje döngüsü eğitimleri ile devam edecek.


Etiketler: yaşam
nefret