08/05/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Komşuları tarafından sistematik transfobik ayrımcılığa maruz bırakılan Ajda Ender’in avukatı Jiyan Tosun, 11 Mayıs’taki davadan önce KaosGL.org’a konuştu.

“Ajda Ender bu süreçte yalnız barınma hakkı ihlali değil ekonomik hak kaybı da yaşadı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Komşuları tarafından on sekiz yıldır sistematik transfobik ayrımcılığa, hakarete ve şiddete maruz bırakılan gazeteci Ajda Ender hakkında barınma hakkını ihlal eden kişilerin avukatının açtığı dava 11 Mayıs Perşembe günü, İstanbul, Çağlayan 26.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi Ajda Ender’in avukatı Jiyan Tosun KaosGL.org’a Ender’in sistematik olarak maruz bırakıldığı ayrımcılığı anlattı.

Av. Jiyan Tosun, Ender’in evine giremediği dönemlerde barınma hakkı ihlali dışında ekonomik hak kaybı da yaşadığını hatırlatıyor:

“Ajda Ender, iki komşusunun transfobik ayrımcı söylemlerine maruz kalıyor ve ardından bu transfobik hakaretleri sarf eden komşular mahkemeye gidip Ajda’dan şikâyetçi oluyor, hakkında uzaklaştırma kararı çıkarıyor.

“Bu hukuksuz bir karar. Ajda Ender kararı ihlal etmemek için mülkiyeti ailesine ait olan bu eve giremiyor, eve giremediği için evdeki kendi üretimi olan ve hayatta kalmak için satışını sürdürdüğü tekstil ürünlerini alamıyor. Barınma hakkı ihlalinin yanı sıra Ender ekonomik bir hak kaybı da yaşıyor.”

“Komşularının Ajda’ya transfobik nefret söylemi içeren çok sayıda mesajı var”

Ajda Ender’in yaşadığı transfobik ayrımcı sürecin cinsiyet kimliği ayrımcılığı olduğuna dikkat çeken Av. Tosun şunları söylüyor:

“Komşularının Ajda’ya transfobik nefret söylemi içeren çok sayıda mesajı var; Ajda’ya atanmış ismini kullanarak “İntihar et”, “Senin namusun, şerefin mi var” benzeri söylemlerde bulunuyorlar. Bu homofobik, transfobik nefret söylemlerinin ve sürecin geldiği bu noktanın tüm LGBTİ+ toplumunu ilgilendirdiğini hatırlatmak isterim.”

Ender’in karşılaştığı transfobik ayrımcı süreci detaylarıyla buradan okuyabilir, kendisini transfobik ayrımcılığa, hakarete ve şiddete maruz bırakan komşularının avukatı Murat B.’nin açtığı davanın 11 Mayıs’taki duruşmasında Ender’in yanında olabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, barınma
İstihdam