03/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Boğaziçi gökkuşağı davası 28 Haziran’a ertelendi. 12 öğrenci hakkında imza zorunluluğu kaldırıldı ancak yurtdışı çıkış yasağı devam ediyor.

Boğaziçi gökkuşağı davası ertelendi, adli kontrol ‘kısmen’ kaldırıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Boğaziçi LGBTİ+

“Boğaziçi Üniversitesi’nin LGBTİ+ bayrağı taşıyan bir öğrenciye soruşturma açmasını protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto eden öğrencilere gözaltıları protesto edenlerin de gözaltına alınmasını Çağlayan’da protesto edenler de gözaltına alındı.”

Bu cümleler 25-26 Mart’ta yaşananların özeti. 25 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nin de yer aldığı Hisarüstüstü Mahallesi’nde dört öğrenci “LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları” gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Aynı gün Boğaziçi Üniversitesi rektör atanmasını protesto eylemleri sırasında LGBTİ+ bayrağı taşıyan bir öğrenciye açılan disiplin soruşturması vardı ve öğrenciler arkadaşlarına destek olmak istiyordu. 1 Şubat’ta polisin saldırdığı protesto gösterileri sırasında gökkuşağı bayrağı açan N.D., hakkında disiplin soruşturması “yukarı çıkıp elindeki LGBTİ+ flamasını salladığınız” ifadeleriyle açıldı. N.D., 25 Mart’ta soruşturma kapsamında ifade verecekti.

Ardından polis saldırılar Kuzey Kampüs’te, üniversitenin Bebek kapısında ve 26 Mart’ta ise Çağlayan Adliyesi’nde devam etti.

Kuzey Kampüs önünde gözaltına alınan 12 kişi hakkında “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün (3 Haziran Perşembe) İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi açıklama: Gökkuşağı yargılanamaz

Öğrenciler, duruşma öncesinde Adliye’nin önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Gökkuşağı kazanacak”, “Direniş kazanacak” dövizleri, gökkuşağı ve trans bayraklarının taşındığı açıklamada sık sık “BÜLGBTİ+ Onurumuzdur” sloganları atıldı.

Öğrenciler, polis ablukasına rağmen basın açıklamalarını okudu. Boğaziçi LGBTİ+ imzalı açıklamada, “Tüm renklerimizle parlamaya devam edeceğiz ve sizlerin üzerimize bir set gibi çekmeye çalıştığı karanlığı boğacağız. Varoluşumuz yasaklanamaz, LGBTİ+lar susturulamaz ve gökkuşağı yargılanamaz!” denildi.

Basın ve gözlemciler salona alınmadı

Basın ve gözlemciler duruşma salonuna alınmadı. Salona yalnızca yargılanan öğrenciler ve avukatların girmesine izin verildi. Basın emekçileri ve gözlemciler duruşmayı açık bırakılan kapıdan takip etmeye çalıştı.

Öğrencilerin avukatlarından Levent Pişkin, sanıkların derhal beraatini talep etti. Yargılanan öğrenciler ise beraat taleplerini yineleyerek, eğer bu talep kabul edilmezse bir sonraki duruşmada beyanda bulunacaklarını söyledi.

Av. Pişkin, müvekkillerinin yaklaşık 4 aydır adli tedbir altında olduğunu hatırlatarak, “Adli kontrol artık bir cezalandırmaya dönüşmüştür” dedi. Kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme, adli kontrol kararının kaldırılmasını kısmen kabul edildi. Öğrencilerin imza zorunlulukları kaldırıldı, yurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 28 Haziran 2021 tarihinde 24. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülecek.

İddianamede neler yer alıyor?

Cumhuriyet Savcısı’nın öğrenciler hakkında hazırladığı iddianamede 1 Şubat’ta polisin saldırdığı protesto gösterileri sırasında gökkuşağı bayrağı açan N.D., hakkında disiplin soruşturması açıldığı yer alıyor. İddianamede polis şiddeti yer almazken, 25 Mart’ta öğrencilerin gökkuşağı bayrağı taşımaları şu ifadelerle kriminalize ediliyor:

“Kuzey kampüs önü dış kısım kaldırıma geldiğinde, LGBTİ flamalalarını açıp toplu bir şekilde yürürken kolluk güçlerince durduruldukları, kolluk amirlerince gurup ile müzakere edilerek ellerinde bulunan LGBTİ flamalarını kapatmaları…”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim
nefret