23/02/2021 | Yazar: Kaos GL

Argonotlar, Kaos GL’nin 2015 yılındaki Gelecek Queer sergisini Övül Ö. Durmuşoğlu ile konuştu: ‘Queer’i radikal bir ortaklık anlayışı, bir yan yanalık dili olarak yeniden düşünmek serginin altyapısını oluşturan olguydu.

Gelecek Queer sergisini hatırlayalım Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gelecek Queer sergisinden, 2015.

Kaos GL’nin 2015 yılındaki Gelecek Queer sergisinin küratörü Övül Ö. Durmuşoğlu, sergiyi ve sonrasını, farklı kanallara açılan uluslararası küratörlük deneyimini ve toplumsal dinamiklerin sanatla ilişkisini Argonotlar’a anlattı.

gelecek-queer-sergisini-hatirlayalim-1

Fotoğraf: Christina Dimitriadis, 2019

Durmuşoğlu küratörlük sürecine ilişkin şöyle dedi:

“Benim için sergiyi oluştururken Kaos GL dergisinin etkisi ve onun kurduğu dilin farklı kaynaklarını yeniden düşünmek çok önemliydi. Sanatçıları Kaos GL dergisine çeşitli şekillerde portfolyosunu veren kişiler arasından seçtik ve değerledik. Tabii bu Onur Haftası sergilerinde yapılandan biraz daha farklıydı. Queer düşünceyi öncelikle muhalif bir ortaklık ve işbirliği alanı olarak değerlendirmek istedik. O günün politik durumu da böyle bir bakışı gerektiriyordu. Kaos GL’nin daha önce görsel sanatlarla kurmaya çalıştığı ilişkiyi, farklı toplumsal eleştiri dinamiklerini queer ile bir araya getirip aynı zamanda ‘queer’i radikal bir ortaklık anlayışı, bir yan yanalık dili olarak yeniden düşünmek serginin altyapısını oluşturan olguydu. Bunu yaparken feminist queer metodolojilerden ve alternatif tarih yazım eylemlerinden daha çok beslendim. Her düşünce birbirini destekledi bu süreçte ve böylelikle organik bir form gelişti. Kısa zamanda organize edilmiş olmasına rağmen ne kadar sevilerek yapıldığı hemen fark edildi.”

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın.


Etiketler: kültür sanat
nefret