17/05/2021 | Yazar: Kaos GL

KaosGL.org, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün’ü sanatçıların 17 Mayıs eserleriyle kutluyor.

Gizem Karagöz, 17 Mayıs için çizdi: #NefreteKarşıBirArada Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

KaosGL.org 17 Mayıs’ı, sanatçıların bugün için ürettiği eserlerle kutluyor.

17 Mayıs, 2004’ten beri LGBTİ+’ların maruz kaldığı nefret, ayrımcılık ve hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor.

Nefret söylemi, ayrımcı, ırkçı, cinsiyetçi, homofobik, transfobik unsurlar taşıyan ifadelerle tanımlanıyor. Bir gruba ya da o gruba üyeliği nedeniyle bir kişiye yönelik düşmanlıktan kaynaklanan ve o gruba yönelik düşmanlığı gösteren veya cesaretlendiren ifade biçimleri ile üretilen nefret söylemi, nefret suçuna teşvik ya da eşlik edebileceği için, bu iki kavram birbiriyle bağlantılı görülüyor.

LGBTİ+’ların gerek sosyal medyada gerekse geleneksel medyada çok sık karşılaştığı nefret söylemi çoğu ülkenin ulusal ceza kanunlarına göre suç.

Kaos GL Derneği sosyal medyada üretilen nefreti raporlaştırıyor. “Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri” başlıklı “2020 Sosyal Medya Raporu”nu buradan okuyabilirsiniz. 

Nefrete karşı çizgiler konuşuyor; Gizem Karagöz 17 Mayıs için sosyal medyada LGBTİ+’lara yönelik üretilen nefret söylemine karşı çizdi: LGBTİ+’ları değil, nefreti yok et!

gizem-karagoz-17-mayis-icin-cizdi-nefretekarsibirarada-1


Etiketler: insan hakları
nefret