02/11/2023 | Yazar: Kaos GL

Güney Afrika’daki Johannesburg Onur Yürüyüşü, ölüm cezasının olduğu Uganda’daki LGBTİ+’lar için yapıldı.

Güney Afrika’da Onur Yürüyüşü, Ugandalı LGBTİ+’lar için yapıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Guillem Sartorio / AFP - Getty Images

Güney Afrika Johannesburg’ta 20 binden fazla kişi Onur Yürüyüşü’nde bir araya geldi. 28 Ekim Cumartesi günü yapılan yürüyüşte, Afrika’nın genelinde yükselen LGBTİ+ düşmanlığı protesto edildi.

Yürüyüşün en önünde, Güney Afrika'da sadece bir buçuk aydır bulunan ve ilk Onur Yürüyüşü’ne katılan 25 yaşındaki Ugandalı Mandela Swali vardı.

NBC News’ta yer alan habere göre; yüzü simlerle kaplı, Uganda bayrağına sarınmış Swali, 2021 yılında kefaletle serbest bırakıldığı sırada ev sahibinin kendisini erkek arkadaşıyla seks yaparken yakalaması üzerine ülkesinden nasıl kaçtığını anlattı: “Şu anda sahip olmayı hak ettiğim yer ve aile burası. Kendimi evimde gibi hissediyorum.”

TIKLAYIN - Zulüm ve kuşatma altında

Uganda, neredeyse yirmi yıldır idam cezasını uygulamamış olmasına rağmen, hukuki hüküm devam ediyor ve Başkan Yoweri Museveni 2018 yılında infazları yeniden başlatma olasılığını gündeme getirmişti.

Bu sene Mayıs ayında geçen yeni yasa ise “ağır eşcinsellikten” suçlu bulunanlar için ölüm cezasının mümkün olmasıyla, kendini LGBTİ+ olarak tanımlamayı yasadışı hale getiriyor. Ayrıca, yasa birinin kendi cinsiyetinden bir başkasıyla cinsel ilişki yaşadığını bildirmemesini de suç olarak tanımlıyor.

Yasa, uluslararası kınama ve yaptırıma neden oldu. Dünya Bankası Uganda'ya yönelik yeni kamu fonlamasını askıya aldı. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca belirli Uganda yetkililerine vize kısıtlamaları getirdi ve Başkan Joe Biden, ülkeye yönelik ABD yardımlarını gözden geçirmek üzere bir inceleme başlattı.

TIKLAYIN - Önyargı ihracatı: Batı, Afrika'da homofobiyi nasıl teşvik ediyor?

Johannesburg Onur Yürüyüşü örgütleyicilerinden Kaye Ally, “Bugünkü niyetimiz Uganda için yürümek... Afrika'da kendileri için yürüyemeyen LGBT toplulukları için yürümek” dedi.

Kentte Covid-19 salgınından bu yana ilk kez düzenlenen geçen yılki Onur Yürüyüşü, ABD'nin önceden olası bir terör saldırısı uyarısında bulunmasının ardından sönük geçmişti. Ally, bunun LGBTQ topluluğunun ilkinden 34 yıl sonra düzenlenen bu yılki etkinliğe olan arzusunu arttırdığını söyledi.

Ally, “Bu yıl tam güçle gidiyoruz” dedi ve ekledi:

“Onur Yürüyüşü'ne duyulan bu açlık ve Afrika'da yaşanan tüm olaylar, sokaklara çıkma ve tüm gösterişimizle ortaya çıkıp özgünlüğümüzü ortaya koyma ihtiyacımızı gerçekten artırdı.”


Etiketler: yaşam, dünyadan, onur yürüyüşü
İstihdam