03/12/2020 | Yazar: Aslı Alpar

Kasım ayının son haftasında yazılı basında LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı söylemi kaosGL.org okurları için derledik.

Kasım ayının son haftasından 26 nefret haberi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kasım ayının son haftasında (23-30 Kasım) gazetelerde LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı ve nefret söylemini kaosGL.org okurları için derledik.

Başlayalım!

23 Kasım, Antalya Gündem

İYİ Parti’den istifa eden Derya Dalmaz: “Ben üyesi olduğum İyi Parti'den düzeltilecek bir durum kalmadığı için istifa ettim" dedi. 'Bu kadar renk beni bozar' Dalmaz açıklamasını şöyle sürdürdü: "İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, MHP'den kopmuş milliyetçilerin başını çektiği hareketin merkeze oturma süreci yaşadığını, çok renkliliğe karşı olmadıklarım dile getiriyor. Ben daha önce herhangi bir siyasi partiye üye olmadım. MHP'den de kopmadım. Ben Atatürk ilkelerine bağlı, özgür iradesi olan sorgulayan bir cumhuriyet kadınıyım. Çok renklilikten kastı; Bahadır Erdem'in eşcinsel yürüyüşüne katılması mı?”

23 Kasım, Bölge Gazetesi,ŞehriVan (Van)

“Ak Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Geçmiş yönetim, belediye kaynaklarını vatandaşımıza hizmet yerine, LGBT dernekleri ve dağ kadrosuna aktardı.”

23 Kasım, Düzce Manşet

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz “Mahmut Tanal yalan söyleyen, LGBT gibi sapık kuruluşların destekçisi, bebek katili Apo ve PKK sevicisi bir şahıstır. Böyle bir şahsın sözlerinin benim nezdimde bir kıymeti, harbiyesi yoktur.”

23 Kasım, Yeni Akit

İhsan Kabil: “Festivallerin, LGBT ve terör yanlısı gibi yapımları hoş göstermesini ya da normalize etme yönünde ki belli tavırların sorunlu olduğunu düşünüyorum. Festivaller, LGBT'yi normalleştirmeye çalışıyor.”

24 Kasım, Türkgün

Tolga Polat: “Türk milliyetçilerinin partiden tasfiye edilmeye çalışıldığının altını çizen Özdağ, PKK'ya, LGBT'ye hoş görünen sayısız açıklaması olan ve Anayasa'daki Türk kimliği tanımlamasının değiştirilmesini isteyen Bahadır Erdem'e, Meral Akşener'in sonsuz destek verdiğini dile getirdi.”

24 Kasım, Milli Gazete

“Türkiye'de de Malatya Film Festivali'nde "cinsiyetsiz oyuncu ödülü" verilmek istenmis, gelen tepkiler üzerine festival iptal edilmişti. LGBT ve cinsiyetsizlik söylemlerinin sanat ve sinema alanındaki etkilerini gazetemize anlatan sinema yazarı Serdar Arslan, ‘İş öyle bir hal aldı ki, ödül otoriteleri acık acık, ‘Ben ödül vereceğim filmlerde LGBT kriterleri arıyorum’ diye ilan ediyor.”

25 Kasım, Malatya Net Haber

“Türkiye Aile Meclisi Genel Koordinatörü Adem Çevik, ‘Bugün, Utanma! diye yola çıkan ahlaksızlığı onur sayan, İngilizce kelimelerle LGBTP +Q olarak tanımlanan, Türkçe telaffuzunun e- depsizlik olarak tanımlandığı halde, ağuyu altın tas içre bal ile birlikte sunan İstanbul sözleşmesinin kadına şiddeti göze çok yaklaştırılan bir kibrit çöpünün arkasında yanan bir ormanı görmeyi engellemesi gibi, yıkılan aile ve genç nesillerin ahlaksızlık ve fuhşiyat bataklığına çeken bir sözleşmenin TBMM'de kabulünün yıl dönümü. Hâlâ bu, Kur'an-ı Kerim, İncil ve Tevrat'ta lanetlenen bir ahlaksızlığa kapı aralayan toplumsal cinsiyet kavramının arkasına gizlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği maskesiyle eşcinselliği teşvik eden cinsel yönelim ve cinsel tercih günahını işleyenleri pozitif ayırımcılığa tabi tutan bir yasanın hâlâ yürürlükte olmasından rahatsızız’ diye konuştu.”

25 Kasım, Aydınlık

“ABD Büyükelçliği’nden Yaratıcı Yıkıcılık Parası: Programda ‘demokratik değerlerin güçlendirilmesi’ bölümünde şu ifadeler dikkat çekti: ‘Bu alandaki öneriler, cinsiyete dayalı şiddete karşı koymalı, LGBTİ haklarını desteklemeli, hukukun üstünlüğünü ve ifade özgürlüğünü teşvik etmeli…”

25 Kasım, Aydın Hedef, Aydın Ses, Zeybek Haber, Söke Ekspres Gazetesi, Haber Aydın, Yörük Efe Aydın

“Nazilli’de fuhuş operasyonu: Operasyonda fuhuşa aracılık eden 3 şahısla birlikte aralarında 3 travesti ve 3 yabana kadının bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi.”

26 Kasım, Damla Gazetesi, Düzce Manşet, Düzce Postası (Düzce)

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu: “Ama illede bir vekilden Düzce'nin gündemini öğrenecekse ittifak içinde oldukları lgbt taraftarı apo posterleri altında miting yapan terör örgütü yayın organı zaman gazetesi Önünde eylem yapan Mahmut Tanal'a sorup Öğrenebilir.”

26 Kasım, Malatya Net Haber

Ali Yiğit: “İstanbul Sözleşmesi'nden sonra başlayan "Onur Yürüyüşlerimin âdeta resmigeçit törenine dönüşmesi bir tesadüf mü? LGBT'lilerin üçüncü cinsiyet olarak tanınması bir tesadüf mü? Bu işler artık onurlu ve güzel bir şeymiş gibi topluma gösteriliyor, kimse bunun farkında değil mi Allah akşına? Bakın şunu altını çizerek söylüyorum. Böyle giderse Türkiye yakında kendi kıyametini yaşayacak. Çünkü LGBT'liler sadece kendi içlerinde bir sapkınlık yaşamıyor.”

26 Kasım, İnanış (Zonguldak)

Adnan Küçükvar: “9 Yıl önce kabul edilen İstanbul Sözleşmesiyle her türlü cinsel kimlik ve yûnelimlerjGey, Lezbiyen, Biseksuel, Trans(GBLT) yasal güvence altına alınarak, TurkAile Siste rri'ne darbe vurulmuştur.”

26 Kasım, Milli Gazete

Bahaddin Elçi: “İstanbul Sözleşmesine, LGBT olgularına bu açıdan bakıldığında hem adalete hem de ahlaka saldırı var, ne yazık ki?!”

26 Kasım, Anadolu’da Bugün

Ferit Hepokur: “Keşke bunu yapan zevat LGBT'yi bildiği kadar insanlığı bilse, onları savunduğu kadar insan olmayı savunsaydı. Bu bir milliyet meselesi değil cibilliyet meselesidir!”

27 Kasım, Sabah Güney (Adana)

Ersin Ramoğlu: “Kendine oy vermeyene 'koyun' der! Yoldaş alkolikleri ile rengarenk LGBT'liler ise baş tacıdır.”

27 Kasım, İnanış (Zonguldak)

Adnan Küçükvar: “Üçüncü cinsiyet savunan ve aile bütünlüğünüzü bozan İstanbul Sözleşrresi'nin zararlarından bahsetmemişler Gey, Lezbiyen. Biseksuel. Trans(GBLT) gibi her türlü cinsel kimlik ve yönelimleri, yasal güvence altına alan, 9 yıl önce imzalanmış İstanbul Sözleşmesi, özellikle görülmemiş yine Peki, ya Zinanın suç olmaktan çıkartılma yasasına ne demeli?”

27 Kasım, Türkiye

Süleyman Özışık: “Ancak biz ülkeyi onursuzca bölecek anayasa çalışmasına verdiğiniz destekleri, vaatleri, anayasanın ilk 3 maddesini neyden cesaret alarak değiştirmeye kalkıştığınızı, ülkemizi nasıl eyaletlere ayırdığınızı, sapık LGBT'cileri bile anayasada güvenceye alırken, Müslümanlar üzerine nasıl bir baskı getirmeye çalıştığınızı bilmek istiyoruz.”

29 Kasım, Diriliş Postası

Yasin Taçar: “Çünkü LGBT demek ailenin yok edilmesi demek, üremenin durması demek, nesil kesikliği demek. Ek olarak bizim gibi kadim milletlerde geleneğin, medeniyetin, dinin yok edilmesi demek. Bugün Türkiye'de LGBT'yi, cinsiyetsizliği savunan Müslüman sayısı maalesef az değil. Cinsiyetsizlik de bunun cabası. Eğer ortada cinsiyet diye bir şey kalmazsa, LGBT de konu olmaktan çıkacaktır aile de. Oyle ya, kadın veya erkek kavramı kullanılmazsa ilişkilere tanım koymaya ne gerek var? Ve bu saçmalık iliklerimize kadar işledi.”

30 Kasım, Yeni Birlik

Dündar Murat Demiröz: “Bizdeki bu safderun enteller kapitalizmin yarattığı eşitsiz ve adaletsiz toplumsal ve küresel yapıdan hiç bahsetmeden, çiçek - böcek haklan, eşcinsel haklan ve benzeri sloganlar eşliğinde milli devlet ve milliyetçilik düşmanlığı yapıyorlar. Hâlbuki gerçek başkadır. Milliyetçilik, siyasi düzen olarak her şeyden önce, demokrasiyi savunur.”

 


Etiketler: medya
nefret