01/08/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Onur Yürüyüşü ve etkinlikleri yasaklarıyla geride bıraktığımız Temmuz ayında dünyada neler oldu?

LGBTİ+’ların Temmuz gündemi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye’de LGBTİ+‘lar Temmuz ayını Onur Yürüyüşü ve etkinlikleri yasaklarıyla, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlaliyle geride bıraktı. Peki, dünyada LGBTİ+’lar için Temmuz ayında neler oldu?

Hızlı bir özet geçelim:

Temmuz’un ilk günü Amerika Birleşik Devletleri’nin Iowa eyaleti eğitim müfredatındaki cinsellik eğitiminde altıncı sınıfa dek cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dair konuların anlatılmasını yasakladı. 

8 Temmuz’da Letonya açık kimlikli eşcinsel devlet başkanıyla yönetilen ilk Avrupa Birliği ülkesi oldu. Edgars Rinkevics yeminini etti.

14 Temmuz’da, 31 yaşındaki Kübalı trans kadın Anna Ivankova, Atina’da yaşadığı evinde katledildi

Rusya’dan ayrımcı bir haber… 19 Temmuz’da Rusya parlamentosunun üst meclisi yasal cinsiyet belirleme hakkının yasadışı olmasını onayladı. Tasarı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 24 Temmuz'da onaylandı. Putin’in onayladığı yasa translations evlat edinmesini de yasaklıyor.

22 Temmuz’da Belçika insan hakları bağlamında önemli bir gelişme… Belçika’da Meclis “onarım terapisi”ni yasakladı.

30 Temmuz’da Bulgaristan, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığı yasakladı ve cinsel yönelim ile cinsiyet kimliğini de kapsayan bir nefret suçu yasasını onayladı. 

Temmuz’un son gününde, yetişkinler arası rızaya dayalı eşcinsel ilişkinin yasak olduğu Libya eşcinsellerin evlat edinmesini de yasakladı.

Temmuz Pride’ları

Gelelim Temmuz ayında Onur Haftası’nı kutlayan ülkelere…

1 Temmuz’da Litvanya, Vilnius’ta; 3 Temmuz’da Yunanistan, Selanik’te; 5 Temmuz’da İngiltere, Londra’da; 8 Temmuz’da Gürcistan, Tiflis’te, 15 Temmuz’da İngiltere, Brighton’da ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de; 24 Temmuz’da Almanya, Berlin’de, 29 Temmuz’da Romanya’nın başkenti Bükreş’te Pride yaşandı. 

Gürcistan’da Pride nefret saldırısı girişimi nedeniyle gerçekleşemedi, Almanya’daysa Pride için bir araya gelen kitlelere sözlü nefret saldırılarının yaşandığı anlar oldu.


Etiketler: insan hakları, yaşam, dünyadan
İstihdam