07/06/2021 | Yazar: Yıldız Tar

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrah Erol K., trans kadın Pelin’i tedavi etmedi, “Travesti olduğunu bilsem ellemezdim, ellerim kirlendi” diyerek dışarı attı. Pelin, hakkını aramak için şikayetçi oldu: Ben ayrıcalık istemiyorum, ayrımcılık yapılmasın istiyorum!

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde transfobik ayrımcılık! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

UYARI: Bu haber şiddete ilişkindir. Detaylara girilmese de yaşananlar aktarılmaktadır. İçerik daha önce şiddete, ayrımcılığa, nefrete uğrayan ya da şahit olan kişiler için o anları tetikleyebilir, travmatik etkiler yaratabilir. Böyle bir durumda size destek olabileceğini düşündüğünüz ruh sağlığı uzmanına ulaşabilir, şehrinizdeki LGBTİ+ oluşumu ile bağlantıya geçebilir veya destek için 17 Mayıs Derneği’ne yazabilirsiniz.

Pelin, 32 yaşında İstanbul Beyoğlu’nda yaşayan bir trans kadın. Ufak bir cerrahi operasyon için Beyoğlu’ndaki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. 25 Mayıs’ta genel cerrah Erol K.’ya muayene oldu. Erol K., muayenenin ardından ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ardından Pelin’in TC kimlik numarasını sordu ve devamında hem Pelin’e hakaret etti hem de odadan dışarı attı.

Doktordan transfobik ayrımcılık!

Pelin, yaşananları KaosGL.org’a şöyle anlattı:

“Başlarda çok ilgili ve alakalıydı. Cuma günü bu lokal anesteziyle ameliyat yapacağını söyledi. Barkot sordu. Barkodum yoktu. O yüzden bilgisayar başına geçti, bana TC kimlik numaramın son iki hanesini sordu. Birden bağırmaya başladı. ‘Sen travesti misin’ dedi. Evet dediğimde, ‘Ben travesti doktoru değilim. Sağlık Bakanlığı bana hasta seçme hakkı veriyor. Ben seni tedavi etmem’ deyip, elindeki kağıdı yırtıp attı. Ben de, ‘Her yerimi ellediniz, muayene ettiniz. Şimdi ne oluyor’ dediğimde, ‘Travesti olduğunu bilseydim seni ellemezdim ellerim kirlendi’ diyerek geldi bir de bana omuz attı, dışarı çıkardı zorla.”

Doktor, bir yandan da Pelin’in arkasından transfobik ifadelerle bağırmaya devam etti. Hastanede çalışan iki kadın güvenlik görevlisi de bu hakaretlere şahit oldu. Pelin, hasta hakları bölümüne şikayet etti. Güvenlik görevlileri de yaşananları doğruladı.

“Ben ayrıcalık istemiyorum, ayrımcılık yapılmasın istiyorum”

Hasta haklarından bir görevli ertesi gün Pelin’le görüştü ve ‘Haklısınız’ diyerek başka bir doktora yönlendirmek istedi. ‘Doktorun gergin bir anına denk gelmişsiniz’ diye de ekledi. Pelin, “En sevmediğim kelime artık bana ‘haklısınız’ denmesi. İki tane kadın güvenlik memuru da şahit. Arkamdan ne ibneliğimi ne oğlanlığımı bıraktı bir de. Haklı olduğumu ben biliyorum elbette. Ben başka doktora yönlendirme istemiyorum. İstediğim hastaneye zaten giderim. Saçma sapan şeyler yaşıyoruz. 32 yaşındayım, seks işçiliği yaptığım için çok fazla ayrımcılığa maruz kalıyorum. 11 yıldır o hastaneye gidiyorum ama hiçbir sorun yaşamadım. O kim ki beni ittiriyor? Travestileri sırtından tutup da omzundan dışarı atıyorsun… Her şeyi yap sonra özür dile var mı böyle bir şey” diyor.

Pelin, hem savcılığa hem de İstanbul Tabipler Odası’na şikayet etti. Tabipler Odası doktordan savunma istedi.

Hakkını arayacağını söyleyen Pelin, “Çok acayip zamana denk geldik İçişleri Bakanı sapkın diyor, Diyanet başka bir şey diyor, sonra da bir doktor bana bunları yapabiliyor. En çok da zoruma giden elim kirlendi demesi. Ben ayrıcalık istemiyorum, ayrımcılık yapılmasın istiyorum” diye ekliyor…


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları, sağlık
İstihdam