12/09/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında takipçilerini bilgilendirmek için Temmuz-Ağustos faaliyet raporunu yayımladı.

Yaz bitti; mücadeleye devam… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında takipçilerini bilgilendirmek için Temmuz-Ağustos faaliyet raporunu yayımladı.

Kaos GL Derneği yaptığı çalışmalar hakkında üye, gönüllü ve takipçilerini bilgilendirmek amacıyla hazırladığı “Aylık Faaliyet Raporu” yayınlarına devam ediyor. Derneğin Temmuz-Ağustos ayı faaliyet raporu dijital ortamda yayımlandı.

Kaos GL Dergisi “Cinsellik” dosyasıyla yayında

Kaos GL Dergisinin Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 161. sayısı “Cinsellik” dosya konusuyla yayınlandı. Dergi bu sayısında yeni cinsellik tartışmaları, cinselliğe ilişkin özcü yaklaşımlar ve cinselliğe dair politik manevraları tartışmaya açıyor.

Derginin dağıtım, kitabevleri ve internet satışı için NotaBene ile bağlantıya geçebilir; abonelik için semih@kaosgl.org adresine yazabilirsiniz. Dergiye editor@kaosgl.org adresinden katkıda bulunabilirsiniz.

Biseksüel ve İnterseks broşürleri çıktı

Kaos GL’nin biseksüellere odaklanan broşürü “Bi+seksüeller Burada!” yayımlandı. “Bi+seksüeller Burada!” broşürü, biseksüel kimliğe ve biseksüel+ların yaşadığı ayrımcılıklara odaklanıyor. Broşür, “Minik Bi+ Sözlük”, “Biseksüel nedir?”, “Peki ya Biseksüeller?”, “Bi+seksüel Sağlığı”, “İlk Biseksüel Manifestosu”, “Monoseksizm ve Bi+fobi aynı şey mi?” ve “Dünyada Biseksüel Örgütlenmeler” olmak üzere yedi bölümden oluşuyor.

Kaos GL Derneği’nin intersekslere odaklanan broşürü “LGBTİ’nin İ’si: İnterseksler Vardır” yayımladı. Broşür, “LGBTİ’’nin İ’si: İnterseksler vardır!”, “İnterseks nedir?”, “Sadece interseks olduğunuzda anlayabileceğiniz 8 şey”, “Arkadaşlarımızın bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “Doktorların bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “Ailelerin bilmelerini beklediğimiz şeyler”, “18 Yaş üstüne düzenleme var peki ya altındakiler”, “İntersekslerin mücadelesine nasıl destek olabilirsiniz?”, “Üçüncü Uluslararası İnterseks Forumu Bildirgesi”, “İnterseks durumlarla ilgili genetik ve tıbbi terimler” ve “LGBTİ’nin İ’si: İnterseks okuma listesi”  olmak üzere on bir bölümden oluşuyor.

Medya çalışmaları

Kaos GL’nin Medya ve İletişim çalışmaları kapsamında kurulan Sözlü Tarih Çalışma Grubu 15 Ağustos’ta Adana’da belgesel çekiminde dikkat edilmesi gerekenleri tartıştı.

Yedi şehirden kaosGL.org muhabirleri sinema atölyesinde bir araya geldi. Atom Film’den eğitmenler çekim ve montaj tekniklerinin yanı sıra fotoğrafçılık ve sinemanın temel ilkelerini anlattı.

Kaos GL, internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında öne çıkan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların aylık takibini ve irdelemesel kaydını tutuyor.

Farklı iş sahalarında gelişen iki “olay”, çalışma hayatında cinsel yönelim ayrımcılığı meselesini Temmuz ayı sosyal medyasında gündeme taşıdı.

Danışmanlık hizmeti yaz molası vermez

Kaos GL Derneği, telefon ve mail yoluyla, mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere sosyal danışmanlık hizmeti sağlıyor.

Kaos GL Temmuz ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 209 danışmanlık hizmeti sağladı. 

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

“Hak-sız mıyız (!)”

Kaos GL Derneği, Ankara’da Kasım 2017’de ilan edilen “süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını” Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

kaosGL.org, temel hak ve özgürlüklerle ilgili yaz boyunca süren “Hak-sız mıyız (!)” başlıklı bir yazı dizisi hazırladı. Kaos GL’den Avukat Kerem Dikmen her hafta bir hak ya da özgürlüğü cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği bağlamında değerlendirdi.

İşte, “Hak-sız mıyız (!)” yazı dizisinin başlıkları…

Yaşam Hakkıİfade ÖzgürlüğüMal ve Hizmete Erişimde Ayrımcılık YasağıÖzel Hayata Saygı HakkıSağlık HakkıEğitim HakkıÇalışma HakkıBarınma Hakkı.

Kaos GL Derneği Aylık Faaliyet Raporları, OcakŞubatMartNisanMayıs ve Haziran bültenleri işte burada…


Etiketler: yaşam
İstihdam