17/01/2022 | Yazar: Yıldız Tar

“HPV enfeksiyonundan ve buna bağlı rahim ağzı kanserinden HPV aşısıyla çok büyük ölçüde korunmak mümkünken gerekli adımlar neden atılmamıştır?”

Züleyha Gülüm’den Sağlık Bakanı’na: HPV aşısı için gerekli adımlar neden atılmıyor? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HPV aşısına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Önlenebilir olmasına rağmen her yıl binlerce kadının rahim ağzı kanseri sebebiyle yaşamını yitirdiğini hatırlatan Gülüm, “Rahim ağzı kanserinin yüzde 99’unun HPV enfeksiyonu sebebiyle oluştuğu göz önüne alındığında kanser riskini azaltmak için düzenli HPV taraması ve aşısının yapılması hayati önemdedir. Zira HPV aşısı ile HPV enfeksiyonundan ve buna bağlı olarak rahim ağzı kanserinin çok büyük oranda önlenebileceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur” dedi.

Gülüm, HPV aşısının ulusal aşılama programına alınmadığını, aşıyı yaptırmak isteyen kişilerin üç doz kullanımı için gerekli olan bu aşının tek dozu için yaklaşık 1.000 TL ödemek zorunda kaldığını da belirterek şöyle devam etti:

“Oldukça yüksek fiyata satılan aşıya maddi olanaksızlık nedeniyle birçok insan, devletin yükümlülüğü olan eşit, parasız ve ulaşılabilir sağlık hakkına erişememektedir. Oysa HPV aşısının ulusal aşı programına alınmasıyla daha az maliyetle kanser hastalığı önlenebilecek ve binlerce kadının hayatı kurtulabilecektir. Kanser tedavisine harcanan maliyetle kıyaslandığında daha az maliyetli olan bu aşının herkese ücretsiz ve erişilebilir olmaması yaşam ve sağlık hakkı ihlalidir.”

Gülüm, Bakan’a şu soruları yöneltti:

1.       HPV enfeksiyonundan ve buna bağlı rahim ağzı kanserinden HPV aşısıyla çok büyük ölçüde korunmak mümkünken gerekli adımlar neden atılmamıştır? 

2.       Türkiye’deki artan hayat pahalığı ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin yanı sıra derinleşen kadın yoksulluğuna rağmen HPV aşısının Ulusal Aşı Takvimi’ne dahil edilmemesi kadınların yaşam ve sağlık hakkının ihlali değil midir?

3.       Son 5 yılda rahim ağzı kanseri teşhisi konulan kadın sayısı yıllar bazında kaçtır?

4.       Son 5 yılda rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatı kaybeden kadınların sayısı kaçtır?

5.       HPV aşısına 9-14 yaş aralığındaki kız çocukları başta olmak herkesin ulaşılabilir şekilde ücretsiz erişimi sağlanacak mıdır?


Etiketler: insan hakları, kadın, sağlık, siyaset
Telegram