27/10/2020 | Yazar: Cemal Akyüz

Edouard Louis'in “Babamı Kim Öldürdü?” adlı eserinden uyarlanan, Ivo van Hove'nin yönettiği, Hans Kesting'in oynadığı tek kişilik oyun Zorlu PSM Platinum Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.

Bir Edouard Louis eseri ilk kez Türkiye'de Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç Fransız yazar Eddy Belleguele çocukluğu ve gençliği boyunca o kadar çok homofobiye maruz kaldı ki 21 yaşına gelip o acılı yıllarını anlattığı otobiyografisi Eddy'nin Sonu'nu yazdığında adını Edouard Louise olarak değiştirdi.

27 yaşındaki yazarın ikisi tiyatro oyunu olarak da sahnelenen üç kitabı basıldı. Kitapları Türkçe’ye çevrilmeyen, Türkiye'de hiç tanınmayan yazar hakkındaki tek makale Kaos GL dergisinin Çocuk temalı 54. sayısında yayınlandı.

Edouard Louis'in geçen yıl basılan “Babamı Kim Öldürdü?” adlı otobiyografik eseri oyunlaştırıldı. Ivo van Hove'nin yönettiği, Hans Kesting'in oynadığı tek kişilik oyun 27 - 28 Kasım 2020 tarihlerinde IKSV İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında Zorlu PSM Platinum Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.

İlk kitabında babasının yoğun homofobik şiddetine geniş yer veren Eddy bu son kitapta ise Ulusal Cephe adlı Fransız aşırı sağ partisi destekçisi babası ile önce empati kuruyor sonra da barışıyor.

bir-edouard-louis-eseri-ilk-kez-turkiye-de-1

Çünkü aslında baba da bir kaybeden ve sistem kurbanı. “Artık araba kullanamazsın, artık içki içemezsin, duş bile alamaz, büyük riskler almadan işe gidemezsin, ve 50 yaşında bile değilsin!'”gibi cümlelerle felç geçiren babasını anlatarak açılan kitap, sol eğilimli olmaktan çoktan vazgeçen ve Eddy'nin bir zamanlar desteklediği Fransız solu ile yüzleşip babasının katilini arayarak devam ediyor. Kısa ama çok çarpıcı ve net bir metin olan bu roman yazarın “Şiddetin Tarihi”nden sonra oyunlaştırılan ikinci eseri.  

Parası ve vakti olan şanslı bir avuç seyirci online gösterim kapsamında olmayan ve ağır bir sınıf ayrımı anlatan bu oyunu izleyecek, o kadar şanslı olmayanlarsa hiç değilse yakın zamanda kitabın Türkçe’sine ulaşma şansına sahip olsa…


Etiketler: kültür sanat
İstihdam