07/11/2021 | Yazar: Tanju Tariz

Eniştecilik lubunyalığın şanındandır. Enişteye sadece lubunyası yanında iken alıkmamak gerekir. Lubunya çok seslidir, çok eşlidir. Laço tek seslidir, tek eşlidir.

Eniştecilikte zaman aşımı var mıdır? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eniştecilik nerede başlar ne zaman biter? Eniştecilikte zaman aşımı var mıdır? Evet sevgili lubunyalar bu yazım size dönük olacak. Yazarken korkmuyor da değilim Beren Azizi “Eniştecilik de neymiş ayol! Birey olamamaktan bunlar, benim bedenim benim kararım ise eniştenin bedeni neden eniştenin kararı olmuyor” diye bana madilik yapar diye korkmuyor değilim. Ama gene de soruyorum.

Yıldız Tar’a sordum. Eniştecilik ne zaman başlar ne zaman biter dedim. Enişte her daim eniştedir. Eniştecilik arzudur dedi. Eniştenin ex’i olmaz. Süpet alıkıp, koli kesene kadar eniştedir. Kestikten sonra kendi kolindir. Non binary bir duruş olduğunu düşünüyorum bunun. Ha bu arada kaosjel benim gibi nonbinaryliği anlamıyorum diyenler için bir broşür hazırlamış! Okur -yazar bir toplum olduğumuz için eminim hepiniz ben yazana kadar okumuşsundur! Yıldız’cım nonbinary broşürünü bence podcast yap bunlar okumaz bari dinlesinler!

Laçonya Çekiç’e soracaktım. Malum onun enişte hikayeleri çok meşhur. O yüzden sormaktan vazgeçtim. Kaç yuva yıktığını gururla anlatır, sonrasında kız kardeşler ümüğünü sıkmasın istedim. Yok kız kardeşlerim ümüğümü sıkmaz ben lubunyaların kocalarına alıkmıyorum anne demez mi? Bilmiyorum kür mü değil mi? Yorum yapmıyorum.

Gözde malum kendisi yeğenim. Annesini pek sevmem, hala olmak da bunu gerektirir. Ona sordum? Enişteci misindir? Enişteciliğin bir felsefesi ya da vesvesesi var mıdır, diye. “Enişte ne” dedi. “Kim? Ortama yeni mi düşmüş? Beni mi beğendi? Sosyal medyası var mı?” dedi. Tamam Gözdecim hastag Gözde diyorum sana.

Defne Güzel’e sordum, enişte nedir? Ablam sanki sadece seçilmiş ailesi içinde büyümüş gibi “yerel bir tatlı mıdır?” diye yanıt verdi. Hım dedim buna enişteler tatlı geliyor. 

Eniştecilik lubunyalığın şanındandır. Enişteye sadece lubunyası yanında iken alıkmamak gerekir. Enişte lubunyanın yanında olmadığı her an sizindir. Lubunyayla ilişkisi bittiği an enişte kamu malıdır! Evet benim okuduğum Güvenpark Lubunya Geliştirme Okulunda bize bunu böyle öğretmişlerdi. Bende bu ekolden geliyorum ama kendi laçomu paylaşmak istemem. Paylaşmam da. Daha önce de yazmıştım. Lubunya çok seslidir, çok eşlidir. Laço tek seslidir, tek eşlidir.

Kız bir konudan başlayıp devam edeyim başka konulara akmayayım diye çabalamak gây olmak kadar zormuş kızlar. Benim metin kurgum nonbinary bir kurgu imiş ve beni tekdüze bir forma sokmaya çalışanlar utansın. Neyse bu konuya belki birkaç satır sonra, belki birkaç ay sonra geri döneceğim. Aklıma başka bir şey geldi.

Kaosjel nonbinary kılavuzu hazırlarsa ben de eniştecilik kılavuzu hazırlarım.

Eniştecilik yoklama kılavuzu:

Eniştenin lubunyasına ince bir madi koli atın.

Enişteniz tuzak madi koliye düşüyorsa, similyası da labuşları da gevşek bir eniştedir. Çok dikkatli olmanız lazım.

Enişte madi koliyi anlıyor, lubunyasının anladığını anlamasını istemiyorsa bu bir fırsata dönüşebilir.

Enişte madi koliyi anlıyor, savunmaya geçiyorsa o enişteden uzak durun.

Enişte madi koliyi anlıyor ama anlamamazlıktan gelip, çapkın bir bakış atıyorsa doğru enişteyi buldunuz. Yavaş yavaş ilerleyin.

Enişteyle ufak jestler yapın ama jest yaptığını gözüne gözüne sokmayın ne eniştenin ne lubunyanın. Enişte mutlu oluyorsa o artık enişte değildir, kamu malıdır ve sizde istediğiniz kadar nasiplenin.

Ay Pazar Pazar yazıyordum sıkıldım. Eniştelerinizi yerken neler yaptınız, hangi adımlarınız işe yaradı, kaç tane eniştenizi yediniz? Yazın lubunyalar. Siz eski yazılarımı da okuyun.

Enişteler siz doğrudan beni arayabilirsiniz. Çok çok öpüyorum sizi.

Laçolar, A’lar, A ağırlıklı ap’ler, P’olmayanlar, Laçomsular, Diginler istediğiniz zaman bana yazabilirsiniz. (face ve mail adresimi koyabilirsiniz: tanjutariz@gmail.com )

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, aile, cinsellik
İstihdam