10/03/2022 | Yazar: Kerem Dikmen

Evlilik akdini sadece eşinizle değil adliyeyle, meslektaşlarınızla, toplumla yapıyorsunuz.

Evlilik homofobiyi öldürür mü? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsanlar haklı olarak 16 yaşındaki “çocuk gelin” Sıla Şentürk’ün bir erkek tarafından katline isyan ediyor. Lakin hafızamız balıktan hallice, TİHEK denen kurumun evvelki başkanı TBMM komisyonuna gidip 15 yaşında evliliği savundu birkaç ay evvel. Kurumdan bir düzeltme duymadık. Aynı TİHEK şimdilerde insan hakları alanından kurumlarla etkinlikler yapıyor. Sanırsınız iki paralel evren. Ancak kusura bakmayın, benim bu yazımda da TİHEK ve muhiplerinden bahsetmeye niyetim yok. Gelecek yazıya saklıyorum, zaten TİHEK listesine ismini yazdıran kurum sayısı da günden güne artıyor.

“Hiç adliyede ayrımcılığa uğradın mı?” diye çok soruldu. Hukuki konu dışında, hukukçular dahil adliye personeliyle diyalog kurmadım meslek hayatımda, o nedenle insanlar adliyede benimle değil de kravatımla konuşuyormuş gibi gelir. Travesti avukat olmaktan başka yazıda bahsetmiştim.  Ondan sonra işlerin biraz değiştiğini hissetmedim değil.  Kravatım üzerinden benimle konuşan insanlar artık müvekkillerim üzerinden konuşmaya başladı. Aradan vakit geçti nişanlandım, bunun görsel yansıması malumunuz alyans. Avukatlıktan, travesti avukatlığa geçişimi de sonlandıran bu oldu. Sanki alyansı parmağıma değil de bedenime takmışım gibi insanlar tekrar kravatımla konuşmaya başladılar. Cis hetero olmamak demek homofobik olmamak demek değildir. Lubunya avukatı olunca da heteronormativite uzmanı olmazsınız. Bir gün ismi lazım değil çok sevdiğim travesti bir müvekkilimle duruşmasına gittik, duruşma tutanağına nüfus bilgileri otomatikman geldi. Gerçek adının nüfustaki olmadığını biliyorum ama “evli” olduğunu bilmiyorum. Katip söyleyince afalladım. Göz göze geldik tek bir an, o anda bana bakışlarıyla “takılma bunu çıkışta anlatırım, bir sorun yok” dedi. Cevap benim için yeterliydi, çıkışta bana bir şey anlatmadı, ben de sormadım. Dosyayla ilgisi olmayan bilgiyi müvekkilden istemek avukatlık değildir. O kadar meraklıysanız gidin turşu dükkanı açın! O sıralarda gey olan başka bir müvekkilimin davasını takip ederken de hadisenin eşine ve çocuğuna yansımaması gerektiği üzerine konuşurken bu defa daha deneyimliydim, afallamadım tabii, planımızı yapıp ilerledik.

Şimdi bu kravatla konuşma halinin benzeri avukatlarda da vardı. Ama alyans oraya da ışıdı. Tabii zaman geçiyor, baroda seçimlik toplumsal cinsiyet eğitimi dersleri veriyorum. Bildiğiniz LGBTİ+ 101 anlatıyorum. Derse gelmeden evvel beni, dersin isminden veya sosyal medya bilgisinden yola çıkıp eşcinsel, ismimden yola çıkıp erkek olarak kodlayanlar karşılarında alyanslı bir beden görünce şaşırıyor. Hissediyorum. Ben de inadına derste, “kişinin evli olması gey olmadığı, trans olmadığı anlamına gelmez, evli müvekkilinize mutlaka hetero bu muhabbeti çekmeyin” diyorum, “yanılabilirsiniz”. Yukarıdaki deneyimleri de aktarıyorum, ikinci kez şaşırıyorlar. Görüldüğü üzere evlilik akdini sadece eşinizle değil adliyeyle, meslektaşlarınızla, toplumla yapıyorsunuz.

Ama eşinizi aldatabildiğiniz gibi adliyeyi, meslektaşlarınızı ve toplumu da pek ala aldatabilirsiniz.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: yaşam, aile
nefret