15/08/2021 | Yazar: Yıldız Tar

Ne kadar kudursanız da, ezbere “skandal” cümleleri üzerimize salsanız da skandal sizin içi geçmiş, küf kokulu hezeyanlarınız. Tam da Ebrar’ın nazire niyetine hikayesinde paylaştığı “Ben Böyleyim” şarkısında dediği gibi: “Hayat benim, Her anımı yaşadıkça sevesim var

“Kıskananlar delirenler oldu; dedim olabilir...” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ebrar Karakurt’un adını Twitter’da görünce bir heyecanlandım. Ebrar’a dair her detayı, her paylaşımını bitmek bilmez bir hayranlıkla takip eden milyonlardan birisi olarak içim kıpır kıpır oldu. Gönül tellerimizi titreten, içine düştüğümüz şu karanlık ve boğucu ülkede her pasıyla hayatlarımıza güneş gibi doğan, voleybolun yakışıklısı Ebrar’ın neden TT listesinde olduğunu anlamam uzun sürdü. Gerçi, Ebrar’ın o listeye girmek için gerekçeye ihtiyacı yok ama muhakkak bir şey olmuş olmalı diye listede gezinmeye başladım. Ebrar’a hayranlık, destek, ilan-ı aşk, sevgi, gurur dolu paylaşımları aşmakta zorlanıp sebebini bulabildim. Adını daha önce hiç duymadığım bir site kendi boyunu kat kat aşan bir SKANDALA imza atmış ve haber demeye bin şahit bir yazıyı paylaşmış. Ebrar’ın paylaştığı bir fotoğraf üzerinden burnunu Ebrar’ın hayatına sokmaya karar vermiş. Magazin gazeteciliği bile denemeyecek o paçavra yazının ardından kopmuş kıyamet.

Ebrar’ın cinsel yönelimi ya da cinsiyet kimliğini bilmiyoruz. Paylaştığı fotoğraftaki kişinin sevgilisi olup olmadığını da bilmiyoruz. Çünkü Ebrar’ın konuyla ilgili bir BEYANI yok. Malum şahsa anlatır gibi anlatalım: Kişilerin cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri dedikodu, magazin malzemesi değildir.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini özgürce, hiçbir kısıtlama olmadan ifade edebilmek nasıl hava gibi, su gibi gerekliyse hepimiz için; hayatlarımıza dair bilgileri istediğimiz oranda, istediğimiz kişilerle paylaşabilmek de öyle.

“Skandal” denilen o hayat benim de hayatım. El uzatılan, gözetlenen, kitlesel dedikodulara malzeme edilen, şevkle okunan, ayıplanan, linç edilen benim de hayatım. Senin de hayatı, onun da, bizim de, onların da… Cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve ifadesinin bu kadar kolay ayıplanabildiği bir yerde hiçbirimiz özgür de değiliz, eşit de…

Neyseki eğer bu “haber” denilen paçavrayı yayınlamasa adını dahi duyamayacağımız sitenin salyaları aka aka yayınladığı yazıya tepki sel oldu. Hem Twitter’da yazılanlardan hem de Ebrar’ın göz kırparak paylaştığı başarı fotoğrafına gelen yorumlar içimize serin sular serpiyor. Sizi bilmem ama benim içimi soğutan yorumlardan bazılarını şuraya bırakıyorum:

“Hep yanındayız ve gurur duyuyoruz”

“İdol müsün be”

“Bu fotoğraf her şeye, herkese yeter. Herkes kendi işine baksın”

“sizce ebrar gelen saygisiz haberlere aldigi odulle cevap verip kapak yapmis midir”

“Beğenmeyen itirazı olan varsa acilen bu profilden yol alsın iyi ki varsın KARAKURT”

“seninle gurur duyuyoruz ebrar. insanlarin dediğine sakın aldanma. seni seviyorum ve iyi ki idolum olarak almışım”

“Abla seni çok seviyoruz yapılan haberler o kadar canımı yaktı ki ben şuan ağlayabilirim sakin umursama ve kendin ol biz seni sen olduğun için seviyoruz”

“kudurrrrrrrttma makinnnessssiiii”

“kuduranlar olmus e devam etsinler”

“Düşman çatlatır çat çat çat”

“Sana fotoğraf sildiren zihniyeti ezip geçeceğiz Ebrar! Hep renkli kal”

Yazının başında bahsettiğim tüm o karanlığı üzerimize boca etmeye kalkanların anlamadığı tam da bu: Ne kadar kudursanız da, ezbere “skandal” cümleleri üzerimize salsanız da skandal sizin içi geçmiş, küf kokulu hezeyanlarınız. Tam da Ebrar’ın nazire niyetine hikayesinde paylaştığı “Ben Böyleyim” şarkısında dediği gibi:

“Hayat benim

Her anımı yaşadıkça sevesim var

Aldırmam hiç yağmurlara

Benim güzel hatalarım var

Bir an bile vazgeçmedim

Kendi yolumdan”

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları, medya, yaşam, spor
İstihdam