23/08/2012 | Yazar: Atilla Demir

O olabilir, bu olabilir, şu olabilir. Bir tek şey dışında her şey olabilir: Kimse yaşanılan bu olayla ilgili yorum/haber yapamaz. Çünkü bu bir haber değil. Bu yazı dâhil, yazılan çizilen her şey, o kişi açısından bir hak ihlalidir, özel hayatının ifşasıdır ve bu yüzden bu yazımdan dolayı karpuzcudan özür dilerim.

Herkes, bir başkasına ya da kendisine zarar vermediği sürece, zor kullanmadığı sürece cinselliğini, istediği cinsel fanteziyi yaşamakta özgürdür. Ve bu eylemi sırasında kazalar olabilir, sakarlıklar olabilir, tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunlar normal ve sıradan bir durumdur.
 
12 Ağustos 2012 tarihinde, neredeyse tüm medyada organlarında bir makat haberi dolaştı. Güvenilir yayın organlarımızdan (!) Milliyet Gazetesi haberi şu başlık ve alt başlıkla verdi, "Banyo yaparken kaydı, şişenin üstüne düştü! Şişe makatına giren karpuzcu, şişeyi çıkarmayı başaramayınca bağırarak yardım istedi."  Merak edenler diğer yayın organlarının ne kadar naçizane yorumlarla haberi duyurduğunu internetten arayıp görebilir.  Bıyık altından gülen alaylı bir dil, saygısız ve utanmazca bir üslup. Cinsel özgürlükmüş, eşcinsel haklarıymış, hepsini geçtim; bu tarz haberleri servis yapan muhabirler, acaba 1 gram dahi empati taşıyamaz mı? Haber ne ile ilgili olursa olsun, göndermeden önce son bir kez, haberin kendisi ya da çok sevdiği bir yakını ile ilgili olduğunu varsayarak tekrar bir okuyabilse...
 
Biri bana bu olayın neresinin haber niteliği taşıdığını anlatırsa, çok memnun olurum.  Sağlık açısından, ağır yaralanma, sakat kalma ya da ölüm olmadığı sürece kazalar haber niteliği taşımaz. İyi de bu vatandaşın yaşadığı ufak bir kaza ve arkasından basit bir operasyon sadece. Çünkü hastane kısmı zaten olayın sadece kamuflajı. Daha önce yayınlanmış benzer birçok haber gibi, aslında kimse bunun bir kaza olduğuna inanmıyor. Oldukça düşük bir ihtimal. Mesele, yaşını almış sıradan bir erkek vatandaşın, sahip olduğu en yüce namus kalelerinden birinin düşmüş olması. Toplumsal erkeklik de böyle bir şeye asla müsaade edilmemeli. O kişi çarşaf çarşaf ilan edilip, yaptığından utandırılarak, yüzü kızartılmalı ve bu olay diğerlerine de ders olmalıdır(!). Keza ekşi sözlükte yorum yapan maydanozlar da, bu olayı o gün içersinde en fazla yorum alan 10. başlık yapabilmek için sayfalarca aşağılayarak görevlerini hakkıyla yerine getirmişler.
Herkes, bir başkasına ya da kendisine zarar vermediği sürece, zor kullanmadığı sürece cinselliğini, istediği cinsel fanteziyi yaşamakta özgürdür. Ve bu eylemi sırasında kazalar olabilir, sakarlıklar olabilir, tıbbi desteğe ihtiyaç duyabilir. Bunlar normal ve sıradan bir durumdur. Eğer bu son paragrafı okurken, siz de gülümsüyorsanız, hâlâ heteroseksist düzene destek veriyorsunuz, toplumsal erkekliğin değirmenine su taşıyorsunuz demektir.
 
Haberden birkaç gün sonra kaosgl.org’da, bir arkadaşın haberi köşesine taşıdığını gördüm. İyi bari biri eleştirmiş derken, yazıyı okudukça hevesim kursağımda kaldı. Haydar Dümeni elinde makata kaçan şişe röntgeniyle televizyonda izler gibiydim. Medya eleştirilmezken, ortada bir suç varmış gibi suçlu heteroseksizm ile birlikte karpuzcu vatandaş olmuştu. Karpuzcuya, bir erkekle birlikte olmayıp, bir pet şişe kullandığı için hem gizli eşcinsel, hem de dikkatsiz davrandığı için aptal damgası vuruluyordu. Düzenli olarak yazdığı, ürettiği, kafa yorduğu için kıvanç duyduğum yazar arkadaşımdan beklemediğim bir yazıydı.
 
Bu olay düşük bir ihtimal olsa da tamamen bir kaza olabilir. Kaza olmasa bile, sadece spontane bir fantezi olabilir. Dostumuz bu tip oyunlardan zevk alan bir heteroseksüel olabilir. Eşcinsel olabilir ya da olmayabilir. Eşcinsel olup, başkalarıyla birlikte olmaktansa bu şekilde tatmin oluyor olabilir. O olabilir, bu olabilir, şu olabilir. Bir tek şey dışında her şey olabilir: Kimse yaşanılan bu olayla ilgili yorum/haber yapamaz. Çünkü bu bir haber değil. Bu yazı dâhil, yazılan çizilen her şey, o kişi açısından bir hak ihlalidir, özel hayatının ifşasıdır ve bu yüzden bu yazımdan dolayı karpuzcudan özür dilerim.
 
İlgili haber:
 
Kaza Sonucu “Arka”ya Kaçan Sabunlu Şişeler
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=12104

Etiketler: yaşam, cinsellik