16/06/2015 | Yazar: Yıldız Tar

Yoğun duygulara tercüman olabilecek birbirinden güzel 6 şarkılık Onur Haftası playlistimiz

Haziran geldi de geçiyor bile. Trans Onur Haftası başladı, LGBTİ Onur Haftası’na ise çok az kaldı. Lubunyalar, ablalar, seviciler, cem-i cümle normdan sapanlar İstanbul’a akın etmeye başladı.
 
Haftalar yoğun tabi. Hissi de yoğun, aşkı da, arzusu da, ayrılığı da, aşk acısı da, sarhoşluğu da, coşkusu da, heyecanı da…
 
Biz de oturduk, bilimsel verilere dayanan, çok acayip teknikler uygulayarak alan, saha araştırmasıyla beslenen, sapma payı yüzde sıfır nokta sıfır bilmem kaç olan bir araştırma yaptık ve haftanın 6 şarkısını belirledik. Bu çalışmamızda katılımcı gözlem yöntemini kullanmayı da hiç eksik etmedik. Bol bol katıldık vallahi.
 
İşte bütün bu yoğun duygulara tercüman olabilecek birbirinden güzel 6 şarkılık Onur Haftası playlistimiz:
 
1) Günah bunun neresinde?
 
Onur Haftası dediğimizde ilk akla gelen şarkıdır belki de Emel Müftüoğlu’nun Hovarda’sı. “Yine de aşk boyun eğmez yasaklarla” mı derseniz “Sevmeyelim de taşa mı dönelim” dizeleri mi? Onur Haftası’nın havasındaki aşk kokusunu başka hangi şarkı bu kadar güzel anlatabilir ki?
 
Klipte Emel Müftüoğlu ile Seray Sever arasındaki belli belirsiz üstü kapalı haller, Emel’in drag king mi desek emin olamadığımız cinsiyetler arasında gezinen performansı ve tabi ki sabun köpükleri düşerken oğlan çocuğu Emel’in bakışları…
 
Trans Onur Haftası’nın başladığı, LGBTİ Onur Haftası’nın ise heyecanla beklendiği şu günlerde günde en az 3 sefer dinlemelik. Etkinliklere gitmeden önce açılıp bir tur dinlenirse, kabaran göğüslerin yarattığı libidinal etkinin faydaları bire bir deneyimlenebilir. Arada sırada da panellere uğrayın olur mu?
 
 
2) Öptürcem bu evin yollarını!
 
Bu sene Demet Akalın’lar, Hande Yener’ler, Mabel Matiz’ler kimler kimler yaz şarkıları hazırlamadı ki? Ama açık ara farkla bu listenin ikinci şarkısı Gülşen’den geliyor. Yıllarca atarlı giderli şarkılar yapan Demet Akalın’a içim acısa da üzgünüm, Gülşen atarın kraliçesini yaptı Bangır Bangır’la!
 
Latin esintili klip, beyazlar içinde esmer ve siyah laçolar, Gülşen’in efsane kıyafeti… Onur Haftası’na sevgilisinden ayrılmış giren lubunyalar için yapılmış adeta bu şarkı. Kız ağlama, kalk ayağa, ağzı bozuk şarkılar tut ona biraz ağır, sonuçta gül gibi uyuyan yılanı uyandırdı, garanti bildi seni havalandı. Ama sor bakalım: Neyine güvendi?
 
 
3) Kır normali koynunda
 
Bir önceki şarkıda Mabel Matiz’i andık birazcık da Gülşen’le kıyaslayarak. Şimdi şarkısını buraya almazsak olmaz. Hangi şarkıdan bahsettiğimi hepiniz anladınız tabi ki: Alaimisema. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında klibi yayınlanan bu güzide şarkımız adeta son dönem lubunyalığının marşı. Kaldı bize, bizden gacıların acısıyla baronları hoş etmesi…
 
Hiç geçmeyen keşkeleri kenara atıp sen bari kır normali koynunda bu Onur Haftası’nda!
 
 
4) Aşk yok olmaktır
 
Yıldız ablasız bir Onur Haftası listesi düşünülebilir mi? Onlarca güzel şarkısından biri var ki bu listenin baş tacı olmayı hak ediyor. Korkular, arzular demişken eklesin Yıldız Tilbe: Aşk yok olmaktır!
 
Gün başka şarkılarla başlasa da muhakkak Yıldız Tilbe ile sonlanır. Gecenin ilerleyen saatlerinde sayıklamaya başlayan ayyaş ruhların şarkısı usulca gelir dile: Dolaşık ipin ucunu bul çözeyim! Hele bir de akla yeni eski sevgili değil de en eski sevgili geldiyse o zaman sahne deliliğindir: Her ayrıntım sayıklıyor. Sükûnetim deliliğimden. Aşk yok olmak diyor biri, yar ben yokum yok zaten.
 
 
5) Söyle ona Sebastian, başkası olamam ben
 
Modun düşmeye mi başladı? Üzülme, Hande Yener seninle. Deliler, bize deli dediler, dediler dediler, bizi deli ettiler… Başkası olmanı isteyenlere, orana burana karışanlara, ezbere konuşanlara inat Onur Haftası biraz da delirme vakti değil de nedir? Elde avuçta duramayanlara, başkası olamayanlara gelsin bu iç hoplatan şarkı. Baktın İstiklal Caddesi’nde bir panelden diğerine koşarken yoruldun; bu şarkıyı söylemeye başla. Hemen orada alternatif Onur Haftası etkinliği bile örgütleyebilirsin yanına gelenlerle di mi ama?
 
Biraz daha yenilerden bir şey isteyenlere Hande Yener’in Volga Tamöz’le hazırladığı Sebastian geliyor. Terk edenlere, söylenenlere gelsin. Sonuçta ağzımızı açtırmasınlar akşam akşam. Varsa dertleri Onur Yürüyüşü’ne gelsinler!
 
 
6) Hür doğdum hür yaşarım!
 
Şimdi Ajdağ Pekkan’ın olmadığı bir liste hazırlarsak eski lubunyaların dilinden kurtulamayız. E malumunuz bir dönem geylerini ayıran temel ölçüt Ajda Pekkan mı yoksa Sezen Aksu mu sevdikleriydi. Arada kaçak sesler çıksa da itinayla susturuldu, herkes bir kampa yerleştirildi. Bu durumda biz de Onur Haftası’nda Sezen ablamıza selam çakalım ama Ajda Pekkan’ın klasikleşmiş şarkısını söyleyelim: Hür doğdum hür yaşarım!
 
Haydi anacım 21 Haziran’da Trans Onur Yürüyüşü’nde, 28 Haziran’da ise LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde buluşalım!
 

Etiketler: kültür sanat
nefret