26/09/2022 | Yazar: Özlem Şen

2024 Europride’ı İstanbul’da şanlatma tahayyülü ile döndük. Nitekim çok da güzel yaparız. Neden olmasındı?

Yürüsek de yürümesek de… Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bu yıl Belgrad’da düzenleneceği duyurulan Europride’a Kaos GL’yi temsilen katılmış olmak ayrıca bir onurdu benim için, teşekkürler aşkolar. 

Belgrad’a gitmeden geçmiş pride’larda nolmuştu bilgisi için Janset Kalan’ın Kaos’a yazdığı yazıyı okudum. Üzerine Hristiyan faşistlerin karşıt eylemi, derken cumhurbaşkanından yürüyüş yasağı. Payımıza düşen yine direnmek mi? “YASAKSA YASAK!” diyerekten yola koyulduk.

Yasakla başlayan europride açılışında lez başkan protesto ediliyor, Türkiyeden gelen lubunyalar birbirimize bakıp lez bir başkan var aramızda birkaç metre var, protesto ediliyor ve müdahale edilmiyor falan diye şaşırdık. Açılışa gelen Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi temsilcileri yürüyüş olmayacaksa ne anlamı var diyerek protestoları haklı bulan söylemlerde bulunuyor, biz ŞOK.

Belgrad sokaklarından konferanslara söylemlere kadar trans görünürlüğünün benim için en az olduğu yerlerdi. Söylemde dahi olmamasını sorduğumda ‘Gey’ tanımının kapsadığını söylediler. KÜR AMA!

Vegan lubunyalar vardır LÜBÜNYA!

Katıldığımız tüm etkinliklerde vegan opsiyon vardır deniyor, bir gidiyoruz ki vejetaryen hatta pesketaryen menüler vegan opsiyon olarak sunuluyor. ‘Gey’ tanımının transları kapsadığını sanmaları gibi vejetaryenliğin de veganlığı kapsadığını sanmaları peki! TİKEL. Komitenin öğle yemeği olarak verdiği dürüm vegandı ama o da yani, neyse. Habbeye düşkün lubunyaları kesmedi anne, aç kaldık ama lavajımız bozulmadı en azından.

Cinsiyetli tuvalet mi kaldı seda abla!

Lubunya mekanlarından, konferansların kokteylerin yapıldığı Pride House’a kadar tuvaletlerin cinsiyetli olması üzerine hemen eyleme geçildi, stickerlar yapıştırıldı.

Yola koyulduğumuz gün Gülşen’in ev hapsinin kaldırılması acaba Pride partiye Gülşen gelir mi hayallerine dönüştü. ‘Yurtdışı yasağı var’ diye hayallere set çekince ben, lubunyaların eleştirisi üzerine bedelini ödemem gerekiyordu. Nordiklerin kokteylinde DJ’ye Gülşen’in LGBTİ+ bayrağı açması ile nasıl provokasyona uğrayıp tutuklandığını anlatınca açtırdık mı Gülşen, yeter mi yetmez. Kaos GL’den paylaşılsın istendi, Yıldızcığım ne zaman bize hoy dedi ki zaten. Yaşattık Gülşen Pride’ı. Nordik soğukluğuna bir renk gelmiş oldu en azından. Faşizmin diyarından gelen bizler tüm baskı ve zora rağmen güllümden gülmekten dans etmekten eğlenmeden vazgeçmiyorduk. Direnişimizin motivasyonu kapı gıcırtısı resmen. Soğuk lubunyalara ılıklık için Umut Güner hafıza turu yapsın; nasıl ılık oldum.

Alıktırmayın mı ALIK ALIK ALIK!

Yürüyüş günü güvenlik gerekçesi ile alıktırmayın içerikli maili alık alık yürümeyin diye anlamışım, eee İngilizce hoy bende ne bilim. Her yerde lubunyalığı alıktırabilmek, görünür olmak hem mücadelenin bir yöntemi hem de HAK.

Yanım çok kalabalık sesin gelmiyor…

Yürüyüş güzergahında bulunan kilise önünde toplanmış bir avuç Hristiyan faşist çanlarla sesimizi bastıramayınca kudurup barikatları aşıp saldırmak isterken paparonların engeline takıldı. Ay şunu yazarken bile inanamıyorum, kamu güvenliği falan.

Yürüyüş’te sloganlardan pankartlara TRANS var oluşunu Şanlattık.

‘Seks work is work’ (seks işçiliği işçiliktir) sloganı attığımızda ilk kez duymuşçasına gördüğüm şaşkınlık beni benden aldı. Buralarda seks işçiliğinin olmaması mümkün müydü, yoksa işçilik olduğundan bi haberler miydi? Neyse haberdar oldular, düşünsünler ve seneye söylesinler ‘seks işçiliği işçiliktir’

yurusek-de-yurumesek-de-1

İstanbul Pride’ın hazırladığı ‘Rojava’dan Kosova’ya transfeminizm yaşatır’ pankartı ile lubunyalar her yerde de dedik.

Türkiye’den gelen lubunyaların eylemselliğinin europride’da katılan lubunyaları özellikle Belgrad lubunyalarını güçlendirdiğini düşünüyorum.

Yürüyüş sonrası pride partide Sırbistan’ın Gülşen’i (öyle dediler) Sara Jo’nun 2013 Eurovision şarkısını söylediği esnada eline gökkuşağı bayrağı aldı. 1 Temmuz 2021 İstanbul Sözleşmesi Eyleminde Aleyna Fox’dan çorladığım 2021 Onur Yürüyüşü duruşmasında adliyeye almazlar diye Gizem’e emanet ettiğim Trans Bayrağı’nı sahneye fırlattım. Trans Bayrağı mücadele yolcuğunu europride2022 Sara Jo sahnesinde tamamlamış oldu.

Döneceğimiz gün aldığım gözlerimi dolduran o güzel haber günlerin yorgunluğunu aldı. Musa Anter gazetecilik ödülü ilk kez bir NB gazeteciye, Yıldız Tar’a verilecek. Hem de trans içerikli bir haberden, sanırım bu da ilk. İlklerin ilkisin Bİ’TANEM nice hakkın olan ödüllere.

Alıktırdığı lubunyalıkla, gullümüyle gülüşüyle, Belgrad fetişiyle, minçosuyla, madiliğiyle Türkiye’den gelen lubunyalar, OLMASAYDIK OLMAZDI. 2024 Europride’ı İstanbul’da şanlatma tahayyülü ile döndük. Nitekim çok da güzel yaparız. Neden olmasındı?

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Telegram